Sinem Berling

Sinem Berling

Çevirmen
8.7/10
39 Kişi
·
96
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
100 syf.
·1 günde
TESLA... Gelmiş geçmiş en karizmatik deha... Kendine olan o sarsılmaz güveniyle, o narsist yapısıyla, o olağanüstü güçleriyle, o değişik takıntılarıyla, o akılalmaz aklıyla kendisine hayran olduğum isimlerden biri!

Buluşlarım... Tesla'nın kendi ağzından anlattığı kısa bir özyaşam öyküsü aslında. Mesleğinin zirvesinde olduğu dönemlerde dergi ve gazetelerde kendisi ve buluşları hakkında yazmış olduğu makalelerin kronolojik olarak toplanmış hali. Büyük bir heyecanla birkaç saatte bitirdim. Kendisinin aforizmalarından kaleminin iyi olduğunu az çok biliyordum ama bir bilim adamı olarak bu kadar sürükleyici, keyifli ve yer yer nükteli bir dilinin olduğunu tahmin etmemiştim.Özellikle çocukluk dönemi ve üniversite çağlarını anlattığı kısımlardan aşırı keyif aldım. Çocukluğundan beri yaşadığı o sıradışı olaylara ve yeteneğine hayran olmamak elde değil. Ayrıca bilim ancak bu kadar akıcı ve eğlenceli anlatılabilirdi diye düşünüyorum. Bir de önceden hayatı hakkında detaylı bir bilginiz varsa daha keyif veriyor kitap. Ama 87 yıllık yaşamında yaptıklarını, buluşlarını, deneyimlerini ve dahi yönlerini düşünecek olursak bu kısacık kitabın ancak Tesla'nın yüzde birlik bir kısmını anlattığını da göz ardı etmemek gerek.

Nikola Tesla'nın hayatını nerdeyse hatmetmiş olsam da kendi ağzından yazdığı bu ilk kitabı okumanın mutluluğunu yaşadım. Zira kendisinin yazdığı toplam 5 kitap var ama nerdeyse bulmak, ulaşmak imkansız. Tesla'dan bahseden kitapları piyasada yine bulabiliyorsunuz. Ama benim için kendisinin yazdığı bir cümle dahi çok önemli olduğu için çok aradım ama sahaflarda bile bulabilmek gerçekten çok zor. Ölümünden sonra kişisel çalışma dosyalarına el koyan FBI sanki kitaplarını da ortadan kaldırmış gibi:)

Eğer kitabı okumak isterseniz aşağıda pdf linki mevcuttur.

https://yadi.sk/i/eYD51nlf3GTyy7

Şimdiden keyifli okumalar... Tesla, senin de kalemine sağlık... İyi ki geçmişsin bu dünyadan!
100 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tesla'yla tanışmayı düşünenler adına harika bir ilk kitap. Tesla'nın dilinden yalın bir anlatımla işlenmiş ve oldukça akıcı. Meraklısına tavsiyem olsun.
100 syf.
·Beğendi·10/10
Tesla kimdir? Bir de kendi ağzından dinlemek gerek. En azından kitabın ilk yarım diliminde onu, kalan yarım diliminde de yaptıklarının bir kısmını okuyoruz. Bir insanın tek başına 700den fazla buluş yapması sizi ona hayran bırakmaz mı? Bence bırakır. Zaten önemsiz biri olsa 1943 de öldüğünde FBI neden tüm yazılarına el koysun ki? Yemişim Edison’u. Hatırlayın biri elektriği buldum diye sevinirken diğeri aynı devirde laboratuvarında Florasan kullanarak çalışmalarını yapıyordu, fazla söze gerek yok.
Dönen Manyetik Alan, Kablosuz Enerji Aktarımı, Uzaktan Kumandalı Tekne, Tesla Bobini ve Transformatörü derken devam eden nice buluşlar. Bunları okumak bile böyle haz veriyorsa icat etmek kim bilir bizi ne havaya sokardı.
Gelir gelmez dayanamayıp 2 kitap birden okuduk lakin artık yatma saati. Daha 7 saat sonra kalkıp salona gideceğiz. Günümüz yoğun. Kendinize iyi bakın, cümleten iyi geceler..
100 syf.
·4 günde·10/10
Dehasıyla bilinen, yaşadığı çağın çok ötesine seslenen icatlar yapmış bir dâhinin yaşam öyküsünü kendi ağzından okumak; onun, kendi çalışmalarına, dehasına, dahiliğinin sınırlarına yönelik yorumlarına ve gözlemlerine tanık olmak çok keyifli. Hele bir de benim gibi, uzunca bir zamandır Tesla’ya ve çalışmalarına karşı özel bir ilginiz varsa Buluşlarım: Bir Dâhinin Özyaşamöyküsü’nü okurken kendinizi, Tesla’nın dünyasına bir adım daha yaklaşmış hissedeceksiniz.
100 syf.
·2 günde·10/10
Tesla bobini,Güçlü verici,Deprem makinesi (Her ne kadar amacı kötü bir icat olsada),Alternatif akım,Teleotomasyon,Radyo (Bu tartışılır kimin icat ettiği ama),Kuarkın keşfi.Ve neler neler...
Bunları icat etmiş tek bir kişinin olması gerçekten hayret verici. Üstelik Tesla'nın hayata geçirilmemiş onlarca projesi var.

Öncelikle bu kitaba başlamadan önce şu linkleri ziyaret etmenizi öneririm.

https://www.kisa.link/L6D7 -Nikola tesla'nın en önemli 10 icadı
https://www.kisa.link/L6D8 - Nikola tesla'nın zamanın çok ötesinde olduğunu kanıtlayan 21 madde.
https://www.kisa.link/L6D9 - Nikola tesla'nın icat ettiği deprem makinesi çalışma makinesini bu kısa belgeselde izleyebilirsiniz.
Eğer videoyu izleyip çalışma mantığını anlayamadıysanız şöyle Osilatörler farklı frekans aralıklarını veriyorlar. Bunlar farklı frekanslara göre farklı salınımlar sergileyip bir bina, bir yapı vs... yıkabiliyor. Gerçekten zekice.

Nikola tesla öncelikle gerçekten çok zeki ve şu anı umursamayan bir adam. Her zaman daha fazlasını istiyor ve bu hırsı ona başarıların kapısını açıyor.

Bu kitapta Nikola tesla, kendi ağzıyla Edisonla tanışma hikayesini, Bilime nasıl merak saldığını, Amerikayı ziyarete ilk gidiş anısını ve icatlarının buluş hikayesini,nasıl çalıştığını (Kapsamlı olmasa bile) bulabilirsiniz. Bu kitapta sadece 4 icadını anlatmış hepsini anlatsaydı sanırım ciltlik bir kitap okuyor olurduk :)

Nikola tesla ve Einstein'ın ilişkilerinin pek iyi olmadığını biliyorsunuzdur veya artık biliyorsunuz.

Tesla'nın einstein hakkında onun (einstein'ın) izafiyet teorisinin saçma olduğundan bahsetmesi.
"Einstein’ın görelilik çalışmaları göz alıcı bir matematiksel kılıftan ibarettir. Bu kılıf, insanları büyüler, etkiler ve bir yandan da altında yatan hataları gizler. Einstein’ın Teorisi, cahil insanların onu bir kral gibi görmesi için mor renkte giysiler giyen bir dilenci gibidir. Teorinin yandaşları, bilim insanı olmaktan ziyade metafizikçilerden ibarettir."

Tesla'nın bunu demesinin nedeni Isaac newton'dan çok etkilenmiş olmasıdır. Einstein newton'un birçok şeyini yeniden tasarlarken Tesla Newton'u savunduğundan bu sözleri söylemiştir.

Teslanın Isaac newton'a yazdığı makale
"Çok üzgünüm, Sir Isaac, sizin ününüzü kıstılar,
Sizin büyük biliminizi alt üst ettiler,
Şimdi uzun saçlı bir deli, Einstein isimli,
Sizin tüm öğretilerinizi bozuyor.
Diyor ki: madde ve kuvvet dönüştürülebilirdir,
Sizin değişmez yasalarınızı yalanlıyor."


Ve ondan sonra edisondan gelen mektup.
"Sevgili Bay Tesla,
75. doğum gününüz olduğunu ve yüksek-frekanslı akımlar ile ilgili çalışmalarınızı duymaktan memnuniyet duydum. Bunlar, alandaki çalışmalara harika katkılar sağlayacaktır. Yaşamınızdaki tüm çalışmalarda başarılar dilerim.
Albert Einstein"
Ve aynı Einstein, Tesla'nın da desteklediği ama aralarında yer almadığı "Einstein'a Karşı Olan 100 Yazar" ile ilgili kitapçıkla ilgili şu yorumu yapmakla yetindi:
"Eğer ki karşıtlıkları bilimsel olsaydı, sadece 1 yazar yeterli olurdu."
Kaynak:https://evrimagaci.org/tesla-ve-einstein-4077

Ondan sonra einstein'a bir soru sorarlar. Dünyanın en zeki bilim adamı olmak nasıl bir his derler. O da şöyle der ''Bunu bana değil tesla'ya sormalısınız''
Açıkcası bu ona duyduğu hayranlıktan değildir. Teslanın onun görüşlerini küçümsediğinden dolayı, Einstein, Tesla'ya sen fiziği galiba benden daha iyi biliyorsuna getirir.
Tesla ve Einstein ikiside birbirinin dilinden anlamadığı için farklı görüşleri savunmuşlardır. Fakat ikiside görülebilecek en zeki adamlardır.
Ama ikisinin de yaptığı iş çok farklı sayılmaz aslında. Tesla bobininde kullanılan prensip, Momentum'a oldukça benzer.

Tesla, Ölümünden sonra Fbı tarafından notlarına el konulur çünkü notlarının Nazi almanyası tarafından kullanılmasını Amerika istemez. Halen Tesla'nın müzesinde notların bir kısmı bulunmaktadır. Fakat bunlara normal halk erişememtedir.
Ve enerjiyle sarılmış bir dünya ticaretçilerin,ekonomistlerin çıkarlarına ters düşeceğinden maalesef bunların büyük çoğunluğu kullanılmıyor veya başka bir alternatif kullanılıyor.
Planlı eskitmenin olduğu bir dünya'da böyle şeylerin yürürlüğe geçmesi zaten peri masalı gibi olurdu.


Kısaca,Tesla hakkında ne anlatsam yetmez. Tesla harika bir adamdır. Newton'un mu yoksa Tesla'nın mı yoksa Einstein'ın mı bir numara olduğu bir tartışmadır. Ama bir kesindir ki bu adamlar olmasa dünyayı anlama şeklimiz bu kadar gelişmezdi ki Tesla'nın bir çok icatının günümüze gelememiş olmasına rağmen dünya bir çok şeyde gelişti. Ve Tesla'ya bunları bize ücretsiz sağlama hayalleri için teşekkürü borçlu bilmek zorundayız.

Daha da kısaca söylemek gerekirse BU KİTABI OKUYUN! :)
100 syf.
·152 günde·Beğendi·9/10
Aslında çok merak edip almamla birlikte zor bela bitirebildiğim bir kitap oldu. Kitabın kötü olduğundan değil benim tsundokumdan ötürü olsa gerek. Başladıktan sonra hep bitireceğim diye başına oturup bir türlü bitemeyen kitaplarımdan biriydi ki çok şükür sonuna gelebildim.

Tesla popüler kültürle yayılıp sevilmeye başlayan bilim adamları kafilesinin başını çekiyor. Herkes bir Tesla'cı herkes Edison'a sövüyor. Tesla'yı Tesla yapan şeyleri birincil ağızdan okumak isteyenler neden Tesla seçilmeli bir kez daha anlar bu kitabı okuyarak.
Çocukluğu, annesinin yaşamındaki etkisi, Amerika'ya ilk kez gidişindeki hayal kırıklığı ve ne olursa olsun kendi merakı için yılmadan çabalaması beni çok fazla etkiledi. İçerisinde Tesla'ya dair birçok şeyin barındığı bu ufacık kitabı edinin. Otobiyografi hayranlığımı daha da arttıran bir eser oldu bu ktiap.
100 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Nikola Tesla' nın kendi ağzından çocukluktan itibaren başlayan zorluklar ve engellere rağmen ( tabi bu büyüdüğünde de devam ediyor.) Bilime ve insanlığa yaptığı katkılarını anlattığı, yaşadığı tarih' te bu yapılanların veya yapılacak olan icatların imkansız olduğu ve başarılamayacak olduğunu anlattığı, ama inancından ve kendine güveninden asla vazgeçmeyen tesla bir çok olmaz denileni oldurduğunu anlattığı bir kitap. Keyifle bir solukta okuyabileceğiniz ve çok güzel bir çevirisi yapılmış bir başyapıt değerinde bir kitap. Keşke biraz daha uzun tutsaydı da biraz daha keyfini çıkartsaydım.
100 syf.
·12 günde·Beğendi·6/10
Nikola Tesla gibi bir dehanın düşüncelerini kendisinden dinlemek bambaşka bir histi. Bir şey daha var ki, hakkının yenildiği durum sadece ampulün patentini Edison'a kaptırması değildir.
100 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
''Zaman içerisinde kesinlikle anladım ki ben yalnızca hareketin gücü ile işleyen, duyu organlarımın uyarılarına tepki veren ve buna göre düşünen ve davranan bir otomattım''.
Nicola Tesla'nın hayatını kendi ağzından sade ve akıcı bir dille anlattığı kitabı. İnceliği ve akıcılığı nedeniyle 1-2 günde bitirilebilecek bir kitap. Tesla'yı merak eden mutlaka bu kitabı okumalı.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 96 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 102 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.