İcatlarım (Kendi Kaleminden Tesla)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.215
Gösterim
Adı:
İcatlarım
Alt başlık:
Kendi Kaleminden Tesla
Baskı tarihi:
24 Kasım 2016
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115650
Orijinal adı:
My Inventions
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
İcatlarım
Buluşlarım
Nikola Tesla Kendini Anlatıyor
İcatlarım ve Hayatım
Nikola Tesla
Nikola Tesla’nın Sıra Dışı Hayatı
Yaşadığı dönemde değeri bilinmemiş ve anlaşılmamış dâhi bilim adamı Tesla, hem icatları hem de kişiliği ile ölümünden yıllar sonra yeniden keşfedilmiştir. Elinizdeki kitap, Tesla’nın kendisini tüm yönleriyle ve ayrıntılarıyla anlattığı tek eseridir. İcatlarım’da bir bilim adamının doğuşuna ve mücadelesine birinci elden tanık olacak, bazen sevinecek, bazen umutlanacak bazen de uğradığı haksızlıklara kızacaksınız. En sonunda da tüm yönleriyle Tesla’yı tanımış olacaksınız…
100 syf.
·1 günde
TESLA... Gelmiş geçmiş en karizmatik deha... Kendine olan o sarsılmaz güveniyle, o narsist yapısıyla, o olağanüstü güçleriyle, o değişik takıntılarıyla, o akılalmaz aklıyla kendisine hayran olduğum isimlerden biri!

Buluşlarım... Tesla'nın kendi ağzından anlattığı kısa bir özyaşam öyküsü aslında. Mesleğinin zirvesinde olduğu dönemlerde dergi ve gazetelerde kendisi ve buluşları hakkında yazmış olduğu makalelerin kronolojik olarak toplanmış hali. Büyük bir heyecanla birkaç saatte bitirdim. Kendisinin aforizmalarından kaleminin iyi olduğunu az çok biliyordum ama bir bilim adamı olarak bu kadar sürükleyici, keyifli ve yer yer nükteli bir dilinin olduğunu tahmin etmemiştim.Özellikle çocukluk dönemi ve üniversite çağlarını anlattığı kısımlardan aşırı keyif aldım. Çocukluğundan beri yaşadığı o sıradışı olaylara ve yeteneğine hayran olmamak elde değil. Ayrıca bilim ancak bu kadar akıcı ve eğlenceli anlatılabilirdi diye düşünüyorum. Bir de önceden hayatı hakkında detaylı bir bilginiz varsa daha keyif veriyor kitap. Ama 87 yıllık yaşamında yaptıklarını, buluşlarını, deneyimlerini ve dahi yönlerini düşünecek olursak bu kısacık kitabın ancak Tesla'nın yüzde birlik bir kısmını anlattığını da göz ardı etmemek gerek.

Nikola Tesla'nın hayatını nerdeyse hatmetmiş olsam da kendi ağzından yazdığı bu ilk kitabı okumanın mutluluğunu yaşadım. Zira kendisinin yazdığı toplam 5 kitap var ama nerdeyse bulmak, ulaşmak imkansız. Tesla'dan bahseden kitapları piyasada yine bulabiliyorsunuz. Ama benim için kendisinin yazdığı bir cümle dahi çok önemli olduğu için çok aradım ama sahaflarda bile bulabilmek gerçekten çok zor. Ölümünden sonra kişisel çalışma dosyalarına el koyan FBI sanki kitaplarını da ortadan kaldırmış gibi:)

Eğer kitabı okumak isterseniz aşağıda pdf linki mevcuttur.

https://yadi.sk/i/eYD51nlf3GTyy7

Şimdiden keyifli okumalar... Tesla, senin de kalemine sağlık... İyi ki geçmişsin bu dünyadan!
140 syf.
·Beğendi·8/10
Eğer ki bu ülkede üniversiteler de Tesla mi yoksa Edison mu diye tartışma çıkarsa o zaman gençler aydınlık yarınlar için tartışıyor derim.Güçlerin arasında kaybolan bir dahi
112 syf.
Tesla... Hayran olduğum bir dahi... Bu onunla ilgili okuduğum ikinci kitabım. Zamanının ötesindeki icatları ve düşüncelerini okudukça ağzımı açık bırakıyor. Şu an kullandığımız akıllı telefonların, sürdüğümüz arabaların, jeneratörlerin vb. teknolojilerin temellerinde Tesla'nın icatları yatıyor.
Ya ünlü Tesla bobini? İnsanoğlunun cimriliği yüzünden hiçbir zaman kullanıma sunamadığı bir proje olarak kalmış. "Dünyanın her yerinde herkes enerji kaynaklarına bedava ulaşabilmelidir." diyen Tesla, bütün dünyaya bedava ve kablosuz elektrik ulaştırabilecek bir icat geliştirmiş. Ancak "Tesla Bobini" adını verdiği icat bedava elektrik anlamına geldiği için, elektrik şirketleri bunu kullandırtmamışlar. Nikola Tesla'nın kendi icatlarını anlattığı bu kitap gerçekten çok güzeldi ve Tesla hayranlığımı arttırdı.
112 syf.
·23 günde
Düşmanın hedefindeki bir şehir dünyamın neresinde olursa olsun vurulabilecek ve yeryüzünde bunu engelleyecek bir güç bulunmayacaktır. Dünyamızı cehenneme çevirecek ve yaklaşmakta olan bu felaketi önlemek istiyorsak kablosuz eneji ve ucan makinalara önem vermeliyiz...
112 syf.
·10/10
Nikola Tesla' nın kendisinin tüm yönlerini anlatmış olduğu kitaptır. Kitapta Tesla' nın hem icatlarına hem de kişiliğine yer verilmiştir. Tesla' nın mesleğim açısından ayrı bir yeri olduğu için bu kitabı zevkle okudum. Herkese tavsiye ederim.
100 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tesla'yla tanışmayı düşünenler adına harika bir ilk kitap. Tesla'nın dilinden yalın bir anlatımla işlenmiş ve oldukça akıcı. Meraklısına tavsiyem olsun.
100 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Nikola Tesla tarihin en zekilerinden o kadar çok buluş yapmış ki hangisine teşekkür etsek hangisini saatlerce düşünsek bilemedim. Kitap buluşlarını nasıl yapmaya başladığını 6 yaşından beri olan mucitlik zekasını anlatıyor. Bilim severler kesinlikle okusun. Ben de çok beğendim. Zekasına hayran kalacaksınız....
100 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Tesla’yla sohbet etmek gibiydi...
Oturduk aynı masaya, yaşamının çocukluğundan bugüne kadar ilginç olan bütün kısımlarını anlattı.
Kahve siparişi verdiğimde “Fazla kahve kalp sorunları yaratır.” diye de uyardı.
Dünya O’na hazır değildi... Zamanı olmayan bir devirde yaşadı.
Unutulmaz bir adamdı.
72 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
#nikolatesla
#nikolateslakendinianlatıyor
#1856
-1943
Gerçek ödüller, hiçbir zaman yapılan iş ve gösterilen fedakârlıklarla doğru orantılı değildir.
Dünyanın en önemli bilim adamı olan Nikola Tesla'nın kendi yazmış olduğu kitabından çevrili yapılmıştır. Çocukluğu, eğitimi, icatları, rakipleri, hastalıklarından bahsetmişti.Özel insanların varlığına her zaman inanmışımdır. Nikola Tesla da bu özel kişilerden biri. Hayatını bilime, eğitime adamış fakat kıymeti bilinmeyen dahilerden.
Çocuk yaşlarda gördüğü yansımalar ve gözlerinin önüne gelen görüntülerle tasarımlarını oluşturuyor.
Babasının kitaplığındaki kitaplara merak sarıyor ve okumaya başlıyor. Babası gözlerini bozacağı korkusu ile yasaklıyor. Gizlice mumlarla okumaya çalışıyor Tesla. Baba fark edince mumları saklıyor. Tesla kitap okuyabilmek için mum yapmayı öğrenerek, mum yapıyor.
Kitapta yaptığı icatlar dan ve yaşamından bahsediyor.
*"İçgüdü bilgiyi aşan bir şeydir"diyor Tesla.
72 sayfalık,okumaktan keyif aldığım bir kitap. Mutlaka NIKOLA Tesla'nın hayatını araştırın derim
112 syf.
·2 günde·8/10
Buluşları kadar, ilginç bir şahsiyet olan Tesla kendi dilinden ,hayatını ve icatlarını anlatmış.,İnsanlık ona çok şey borçlu,ama ona yaşadığı dönemde de öldükten sonra da maalesef ona gerekli önemi vermemiş.....Türk bilim adamları da bugün insanlık adına çok faydalı çalışmalara imza atıyor maalesef ülkemizdeki bu kaos ortamında onlara gerekli frsatlar tanınmadığından yurtdışına büyük bir beyingöcü yaşanmaktadır,bunlardan aklıma gelen bir isim Oktay Sinanoğludur.
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabın yarısına kadar akıcı bir hayat hikayesi ve kıssalarla devam ediyorsunuz. Ancak ikinci yarısında akıcı olmakla beraber temel elektrik bilgisine sahip olmadan anlaşılamayacak konular üzerinde durulmuş.
112 syf.
·1 günde·8/10
Kitapta Tesla'nın ağzından eğlenceli çocukluk ve gençlik anılarını ve bazı icatlarını okuyoruz. Aslında araştırdığınızda Tesla'nın sayısız icadı var. Şuanda kullandığımız bazı teknolojileri 1800lü yılların sonlarına doğru öngörmüş ve hayata geçirmeye çalışmış. Ama zamanın şartlarında yeterince destek bulamamış malesef.
Tesla hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler için bu kitap yeterli değil, bunu okumadan önce belgeselini izlemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde kitapta bahsettiği icatları daha iyi anlayabilirsiniz. (Ben önce belgeselini izlemiştim) Bazı icatları anlatırken teknik şeylerden bahsetmiş bunları anlamakta zorlandım tabi ki ama kitabın büyük bir kısmı anılarından oluştuğu için yine de akıcı ve keyifli bir şekilde ilerledi. Yani fizik bilgisi yeterli olmayan kişiler de alıp okuyabilir.
Tesla'nın kendini okutturan bir dili var keşke hayatıyla ilgili daha detaylı bir kitap yazıp bizlere bıraksaydı :)
Eksik gözlem sadece bir tür cehalettir ve pek çok hastalıklı düşüncenin ve aptalca fikrin yaygınlaşmasından sorumludur.
Bir seferinde Voltaire'in denemelerini okumaya başladım ve tam korktuğum gibi bir günde yetmiş iki fincan kahve içerek bunları yazan yaratığın okunmayacak kadar küçük yüz tane daha cildi olduğunu öğrendim. Bunun bitirilmesi gerekiyordu. Ancak son kitabı bitirdiğimde çok mutluydum ve "Bir daha asla!" dedim.
Nikola Tesla
Sayfa 45 - Say Yayınları, 2016, Çeviri: Sinem Bertling
Zorlama altında gösterilen her türlü çaba yaşam enerjisinden feda etmeyi gerektirir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İcatlarım
Alt başlık:
Kendi Kaleminden Tesla
Baskı tarihi:
24 Kasım 2016
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059115650
Orijinal adı:
My Inventions
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
İcatlarım
Buluşlarım
Nikola Tesla Kendini Anlatıyor
İcatlarım ve Hayatım
Nikola Tesla
Nikola Tesla’nın Sıra Dışı Hayatı
Yaşadığı dönemde değeri bilinmemiş ve anlaşılmamış dâhi bilim adamı Tesla, hem icatları hem de kişiliği ile ölümünden yıllar sonra yeniden keşfedilmiştir. Elinizdeki kitap, Tesla’nın kendisini tüm yönleriyle ve ayrıntılarıyla anlattığı tek eseridir. İcatlarım’da bir bilim adamının doğuşuna ve mücadelesine birinci elden tanık olacak, bazen sevinecek, bazen umutlanacak bazen de uğradığı haksızlıklara kızacaksınız. En sonunda da tüm yönleriyle Tesla’yı tanımış olacaksınız…

Kitabı okuyanlar 610 okur

  • Rojjek
  • erva
  • Gülnaz Güneş
  • Ceren Yılmaz
  • Aysenur
  • İbrahim Türk
  • özge
  • Ceyda Irwin
  • ABDULLAH BABAOĞLU
  • Şahin Polat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.1
14-17 Yaş
%15.2
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%27.3
35-44 Yaş
%15.2
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.6
Erkek
%47.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.6 (23)
9
%6 (13)
8
%10.2 (22)
7
%7.4 (16)
6
%1.4 (3)
5
%0.9 (2)
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları