Tesla (Maskelerle Çevrili Bir Hayat)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.958
Gösterim
Adı:
Tesla
Alt başlık:
Maskelerle Çevrili Bir Hayat
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691895
Kitabın türü:
Çeviri:
Süeda Kaya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
“Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.”Sırbistan’ın en prestijli edebiyat ödülünün sahibi Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat çağının ötesindeki bir mucidin, bir deli-dâhinin, sırlarla dolu bir adamın hikâyesini anlatıyor. Vladimir Pištalo elektrik yüklü, eğlenceli üslubu ve ustaca kurgusuyla hem biyografik roman türüne yeni bir soluk getiriyor hem de hiçbir ayrıntıyı atlamadan, Nikola Tesla’nın bilinmezlerle dolu hayatını aydınlatıyor.Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat’ı okurken Nikola Tesla’nın dehasını bir kez daha takdir edecek, hayatı başarılarla, kalp kırıklıklarıyla ve yoksullukla geçen bir adamın bitmek bilmez hırsına tanık olacaksınız.“Tesla’nın olağanüstü hayatının yaydığı enerjiyle alev alev yanan bir roman… Pištalo’nun dolu dolu hayal gücü, yaşanmış olayların arka planını anlatarak Tesla’nın ızdırap dolu kalbini okurlara açıyor ve zamanının ötesindeki mağrur mucidin varoluşsal korkularını ve tuhaf sanrılarını gözler önüne seriyor.”

-Booklist-“Mucit Nikola Tesla’nın esrarengiz ve yalnızlıkla geçen hayatı ustalıkla romanlaştırılmış… Pištalo’nun yazdığı, olağanüstü bir adamın kişiliğine ve türlü huylarına dair bu eksiksiz anlatı tam bir başyapıt.”

-Publishers Weekly-“Nikola Tesla hakkında onlarca kitap yazıldı ama Vladimir Pištalo’nun son derece özgün ve olağandışı romanı, okurlara yepyeni şeyler anlatmayı başarıyor – hem “deli-dahi” mucidimize dair hem de edebiyatın ve hayal gücünün, biyografi türünü yüksek sanata nasıl dönüştürebileceğine dair yepyeni şeyler.”

-Francine Prose-“Nikola Tesla, alternatif akım motorunu ve kablosuz elektrik teknolojisini icat ederek, ABD’nin modern dünyaya adım atmasına ön ayak olmuştu. Vladimir Pištalo, olağanüstü zenginlikteki hayal gücü ve metaforlarıyla, Tesla’nın iç dünyasını keşfe çıkıyor ve modernitenin kültürel ve manevi sonuçlarını mercek altına alıyor.”

-W. Bernard Carlson, Tesla: Elektrik Çağının Mucidi’nin yazarı-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, modern çağın dönüm noktası olan o ilk yıllarına dair son derece sürükleyici bir roman. Vladimir Pištalo şimşekten kalemiyle, bir dâhinin, aynı elektrik gibi güçlü, dönüştürücü ve gizemli bir portresini çiziyor.”

-Ken Kalfus-

“Zarifçe yazılmış, son derece sürükleyici bir roman. Pištalo, “yirminci yüzyılın mucidi” olduğu söylenen ve hayatı sırlarla dolu olan bir adamın hikâyesini şaşırtıcı derecede özgün bir üslupla anlatıyor. Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Günter Grass’ın Teneke Trampet’ini ve Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık’ını aratmayacak denli dolu dolu, eğlenceli ve özgün bir roman.”

-Charles Simic-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, biyografi türünün kapsamlılığına, roman sanatının samimiyetine ve şiir sanatının zarafetine sahip bir kitap.”

-Kirkus Reviews-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Nikola Tesla’nın karakterine ve yaşadığı çağa hayat veriyor ve hem Tesla’yı hem de yaşadığı çağı adeta kanlı canlı kılıyor.”

-Washington Independent Review of Books-“Şiirmişçesine okuyabileceğiniz bir roman. Pištalo’nun Tesla’nın hayatına yönelik tutkusu her sayfada kendini hissettiriyor.”

-PRI-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Tesla’nın kıvılcımlarla ve hüsranlarla dolu hayatını anlatıyor. Özgün bir hayal gücünün eseri olan rüya gibi bir roman…”

-Pasatiempo-“Pištalo’nun Nikola Tesla’yı anlatan romanı, bilim adamımızın laboratuvarındaki teçhizatlar gibi ışık saçıyor ve uğulduyor.”

-Vol. 1 Brooklyn-
Nicola Tesla, bir döneme damgasını vurmuş dahi bilim adamı. Zor şartlar altında olsa da dünyayı değiştiren icatlara cisim veren Tesla, bu kurgu romanda kanlı canlı, haksızlığa uğrayabilen aynı zamanda hata da yapabilen gerçekçi bir karakter olarak işlenmiş. Sanırım romanın benim için en ilgi çekici yanı bu oldu. Yazar tamamen kahramanını övmediği gibi zaman zaman diğer karakterler aracılığıyla yermekten de geri kalmıyor. Bir artı yönü de bilimsel terimlerle okuyucuyu çok fazla yormadan, daha çok yaşanan olaylar, duygu ve düşünceler üzerinden ilerlemesi. Olumsuz olarak dile getirebileceğim tek şey bölümler arası geçişlerin bazen bağımsız ve kafa karıştırıcı olabilmesi, ama bu kitabın keyifle okunabilmesine engel olabilecek ölçüde değil. Keyifli okumalar...

İzlemek isteyenler ve "Nicola Tesla kimdir?" diyenler için Marco Tempest'in hazırladığı bir illüzyon gösterisi:)
https://www.ted.com/...a_tesla?language=tr#
Tek kelime ile harika. Nicola Tesla'yı tanımıyormuş. O bir dahi. Zekasına hayran olduğum adamlardan bir tanesi oldu. Ne kadar bir Tesla kadar zeki olamasak da hepimizin çevresinde yalanlar vardır. Muhakkak okunması lazım.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.061 Oy)19.995 beğeni45.869 okunma3.634 alıntı193.638 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.789 Oy)9.745 beğeni27.401 okunma2.019 alıntı126.681 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.973 Oy)9.240 beğeni30.373 okunma918 alıntı147.169 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.290 Oy)9.282 beğeni27.743 okunma2.969 alıntı122.211 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.190 Oy)14.014 beğeni36.366 okunma3.818 alıntı154.347 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.826 Oy)8.431 beğeni24.152 okunma965 alıntı96.350 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.320 Oy)6.688 beğeni17.781 okunma3.021 alıntı90.726 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.963 Oy)9.495 beğeni26.769 okunma1.833 alıntı136.753 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.056 Oy)11.853 beğeni29.801 okunma1.697 alıntı155.486 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.404 Oy)7.131 beğeni20.941 okunma798 alıntı117.454 gösterim
Nikola Tesla’nın hayatına dair pek bir şey bilmeden okumaya başladım. İçerik olarak merak uyandırıcı bilgiler var ama kitap bir türlü akmadı, beni sürüklemedi.
Tesla'nın zor geçen hayatına ne kadar inatla sarıldığını, hayallerinin peşinden nasıl koştuğunu ve elektriğe olan aşkını bu kitapta göreceksiniz. Hayatının çeşitli dönemlerinde iniş-çıkışlara rağmen dönüm noktalarını değerlendirerek sadece kendi hayatına değil hepimizin hayatına dokunduğunu göreceksiniz. Şu an kullandığımız teknolojilerde elbette payı büyük ama en önemlisi 1890larda bugünleri hayal edebilmesi ve bugünlerin teknolojisini öngörebilmesi hayret uyandırıyor. Kitaba gelecek olursam da üslup olarak akıcı değil, yer yer sıkılabilirsiniz hatta bazen "ya ben ne okuyorum, nereye geldim böyle" düşüncesine dalabilirsiniz. Ama kitabı bırakmayın sonuna kadar okuyun ve içinden size ait olan şeyi almaya çalışın. Üsluba çok takılırsanız kitabın sonunu göremeyebilirsiniz.
Ön kapakta Teneke Trampet ve Yüzyıllık Yalnızlık etkisi vereceğini vaat etmesine ve kitabın ilk satırlarına vurularak almıştım. Elbette bu eserleri okuyan bilir ki onların tadı bambaşka ancak bir biyografinin büyülü gerçeklik etkisinde yazılmış olması okuma sürecini hayal dünyası ile harman ediyor ve kahramanımız ile hem yaşamında hem de iç dünyasında doyulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Özellikle kitabın sonlarına doğru neden Yüzyıllık Yalnızlık'ı anımsatacağı mevzusunu daha iyi kavradım. Tesla, hayatını ona inanmayan, onu kıskanan, imkansız diyip duran, maskeler takan insanlarla geçiriyor. Açıkçası dünyadan haz ettiğini de sanmıyorum. Çünkü o elektriğe aşık. Hayatı boyunca kendini sadece keşfe adıyor. İcatlar yapıyor. İcatlarına inanmayanlar sonra onun icatlarını kullanıyor. Tesla, hayatını hep yoksulluk ve acı içinde geçiriyor. Acısı da öyle fiziki acı değil. Ruhen acı çekiyor. Budistlerin inanmadığı o ruhu hissettiğinden bahsediyor. Ve yazar bizi 1800'lerden 1940'lara doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Kitap içerisinde sadece Tesla okumakla kalmayacak dünyanın icatlarla yaşadığı dönüşüme de şahit olacaksınız. İcatların kötüye kullanımı da bu dönüşüme dahil etbette. 1930'lardan sonra reklamlar, radyo ve Orson Welles de değinilen konular içerisinde yer alıyor. Ve elbette kaçınılmaz dünya savaşları... Hala etkisindeyim. Daha güzel cümleler kurmak isterdim ama ben hemen okuma peşinden yorum girmeyi daha çok seviyorum. E bazen hisler tam geçerken bazen de tutukluk yapıyor işte. Şu an ne desem eksik kalır gibi. Tesla'yı sevdim. Ancak keşke bazılarının değeri yaşarken bilinse. Öldükten sonra sevildiğini göremeyecek ki️ #alıntı Fikrimi çalmaları mühim değil... Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması
Ben bu yazim dilini sevemiyorum. “100 yillik yalnizlik” kitabi hic akmamisti benim icin, kitaptaki yorumlari okuyunca “heeeeeh tam oldu” dedim. Tesla’yi sevip,merak etmesem kitabi bitiremezdim...
Nikola Tesla benim için hep ilgi çekici bir bilim adamı olmuştur. Neler yaptığı hakkında daha önceden bir bilgi birikimim vardı fakat bu kitap onun hakkında ne kadar az şey bildiğimi bana fark ettirdi. O kesinlikle gelmiş geçmiş zeki mucit. Biyografi okumak genelde sıkıcı gelebilir fakat Vladimir Pistalo bunu hissettirmemiş. Akıcı ve güzel bir üslupla, sadece bilimsel merakı olan bir insanın değil her kesimin okuyabileceği tarzda yazılmış bir roman.
beklediğimden çok farklı geldi . biraz alışmam lazım sanırım kitaba henuz başlarındayım . ama asla kotu diyemem. Kutuphanemde olması gereken bir kitap
Teslanın hayatını romanlaştırırmış biyografi olarak okumak isterseniz ve özellikle Edison ile karşılaşması ve yaşadıklarını akıcı bir şekilde okumak isteyen herkese öneriyorum.
Elektrik-Elektronik tabanlı bir Meslek Liseli olarak ilgi duyduğum bir kişiydi Tesla. Hakkının yendiğini, özellikle Edison tarafından hakkının çok yendiğini biliyordum. Bu kitapta bu konuda acayip bilmediğim şeyler ile karşılaştım. Çok çileli bir yaşamı ve şöhrete-icatlara adadığı hayatını ilgiyle okudum lakin yazar bazen sıktı.. Son olarak meşhur Philadelphia deneyine kitapta yer verilmemesi beni çok üzdü.. Büyük eksiklik!
Londra'daki patronunun "Bu dünyada iki büyük adam tanıyorum; ikincisi karşınızda duruyor." cümlesinin yazılı olduğu referans mektubunu Edison'a veren Tesla, döneminin onlarca yıl ötesinde yaşayan bir dahi olmaya ilk adımını atmıştı o gün. Birçok belgeselini izlememe rağmen kitap etkilemeyi başardı beni. Içerikten bahsetmeyeceğim. Çünkü Tesla gibi bir dahiye ait her kitap okunmali, filmler izlenmeli.
Çok çok çok beğendim. Ama bu sadece kitapla alakalı değil. Evet, bu bir biyografi. Ama öyle sıkıcı olanlardan değil. Roman gibi yazılmış. Hatta bazı yerlerde heyecanlanabiliyorsunuz. Nikola Tesla, benim gözümde çok değerli bir bilim insanı. Çok farklı bir insan ayrıca. Kendi kuralları var. Para için asla işinden taviz vermiyor. Onurlu bir adam. Aynı zamanda çok da zeki. Ve çok ilgi çekici bir hayat öyküsü var. Ben daha önce zaten bir kitap okumuştum Tesla’yla alakalı. Ancak bu kitap da çok güzeldi. İkisi arasındaki tek fark bu kitapta Edison’dan yeterince bahsetmiyordu. Edison hakkında ne düşünüyorsunuz bilmem ama ben kendisine karşı derin bir nefret duyuyorum. Her neyse, biraz daha kitaptan bahsedeyim. Kitap Tesla’nın doğumundan ölümüne kadar olan hayatını konu alıyor. Tesla’nın başarıları, arkadaşları, hayal kırıklıkları bir bir anlatılmış kitapta. Aşırı akıcıydı. Bir oturunca kalkamıyordum başından. Gerçekten çok sevdim. Eğer Tesla’ya ilgi duyuyorsanız ya da biyografik roman okumayı seviyorsanız kesinlikle öneririm.

Puan: 5/5 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
"Enerji hangi formda olursa olsun her an, her yerde, her şeye hazırdır. Sınırsızdır. Sürekli bir değişim içinde ve hareket halindedir. Tıpkı ruh gibi evrene hayat verir."
Tesla’nın kafasının içinde dalgacı bir ses konuşup duruyordu: Burunlarımız olmasa nerede olurduk? İnanın bana, hiçbir yerde olmazdık! İnsanlar sosyal ortamlarda birbirlerine burun kıvırır. Hepimiz para kokusu ve sefalet kokusu gibi klişelere aşinayızdır...
"çocuk olmayı daha yeni öğrenmişken, şimdi genç bir adam oluyorsun. Genç bir adam olmanın ne anlama geldiğini öğrendiğindeyse yetişkin olacak ve anlayacaksın; daima bu hayatın acemisi olacağız."
Vladimir Pistalo
Sayfa 42 - Zeplin Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tesla
Alt başlık:
Maskelerle Çevrili Bir Hayat
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059691895
Kitabın türü:
Çeviri:
Süeda Kaya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
“Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.”Sırbistan’ın en prestijli edebiyat ödülünün sahibi Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat çağının ötesindeki bir mucidin, bir deli-dâhinin, sırlarla dolu bir adamın hikâyesini anlatıyor. Vladimir Pištalo elektrik yüklü, eğlenceli üslubu ve ustaca kurgusuyla hem biyografik roman türüne yeni bir soluk getiriyor hem de hiçbir ayrıntıyı atlamadan, Nikola Tesla’nın bilinmezlerle dolu hayatını aydınlatıyor.Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat’ı okurken Nikola Tesla’nın dehasını bir kez daha takdir edecek, hayatı başarılarla, kalp kırıklıklarıyla ve yoksullukla geçen bir adamın bitmek bilmez hırsına tanık olacaksınız.“Tesla’nın olağanüstü hayatının yaydığı enerjiyle alev alev yanan bir roman… Pištalo’nun dolu dolu hayal gücü, yaşanmış olayların arka planını anlatarak Tesla’nın ızdırap dolu kalbini okurlara açıyor ve zamanının ötesindeki mağrur mucidin varoluşsal korkularını ve tuhaf sanrılarını gözler önüne seriyor.”

-Booklist-“Mucit Nikola Tesla’nın esrarengiz ve yalnızlıkla geçen hayatı ustalıkla romanlaştırılmış… Pištalo’nun yazdığı, olağanüstü bir adamın kişiliğine ve türlü huylarına dair bu eksiksiz anlatı tam bir başyapıt.”

-Publishers Weekly-“Nikola Tesla hakkında onlarca kitap yazıldı ama Vladimir Pištalo’nun son derece özgün ve olağandışı romanı, okurlara yepyeni şeyler anlatmayı başarıyor – hem “deli-dahi” mucidimize dair hem de edebiyatın ve hayal gücünün, biyografi türünü yüksek sanata nasıl dönüştürebileceğine dair yepyeni şeyler.”

-Francine Prose-“Nikola Tesla, alternatif akım motorunu ve kablosuz elektrik teknolojisini icat ederek, ABD’nin modern dünyaya adım atmasına ön ayak olmuştu. Vladimir Pištalo, olağanüstü zenginlikteki hayal gücü ve metaforlarıyla, Tesla’nın iç dünyasını keşfe çıkıyor ve modernitenin kültürel ve manevi sonuçlarını mercek altına alıyor.”

-W. Bernard Carlson, Tesla: Elektrik Çağının Mucidi’nin yazarı-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, modern çağın dönüm noktası olan o ilk yıllarına dair son derece sürükleyici bir roman. Vladimir Pištalo şimşekten kalemiyle, bir dâhinin, aynı elektrik gibi güçlü, dönüştürücü ve gizemli bir portresini çiziyor.”

-Ken Kalfus-

“Zarifçe yazılmış, son derece sürükleyici bir roman. Pištalo, “yirminci yüzyılın mucidi” olduğu söylenen ve hayatı sırlarla dolu olan bir adamın hikâyesini şaşırtıcı derecede özgün bir üslupla anlatıyor. Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Günter Grass’ın Teneke Trampet’ini ve Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık’ını aratmayacak denli dolu dolu, eğlenceli ve özgün bir roman.”

-Charles Simic-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, biyografi türünün kapsamlılığına, roman sanatının samimiyetine ve şiir sanatının zarafetine sahip bir kitap.”

-Kirkus Reviews-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Nikola Tesla’nın karakterine ve yaşadığı çağa hayat veriyor ve hem Tesla’yı hem de yaşadığı çağı adeta kanlı canlı kılıyor.”

-Washington Independent Review of Books-“Şiirmişçesine okuyabileceğiniz bir roman. Pištalo’nun Tesla’nın hayatına yönelik tutkusu her sayfada kendini hissettiriyor.”

-PRI-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Tesla’nın kıvılcımlarla ve hüsranlarla dolu hayatını anlatıyor. Özgün bir hayal gücünün eseri olan rüya gibi bir roman…”

-Pasatiempo-“Pištalo’nun Nikola Tesla’yı anlatan romanı, bilim adamımızın laboratuvarındaki teçhizatlar gibi ışık saçıyor ve uğulduyor.”

-Vol. 1 Brooklyn-

Kitabı okuyanlar 232 okur

 • Ümran Ay
 • Mehmet Nur AĞIRMAN
 • mahsun abuzeyitoğlu
 • İrem Abatay
 • serhat bilir
 • Miray vursal
 • Fatih Erkan
 • Burcu Dölen
 • Orhan sarıkaya
 • Zeliha KRAL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.9
14-17 Yaş
%9.8
18-24 Yaş
%19.6
25-34 Yaş
%21.6
35-44 Yaş
%31.4
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.5
Erkek
%44.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.4 (22)
9
%15.5 (16)
8
%17.5 (18)
7
%14.6 (15)
6
%12.6 (13)
5
%13.6 (14)
4
%1.9 (2)
3
%1.9 (2)
2
%0
1
%1 (1)

Kitabın sıralamaları