Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat

8,1/10  (43 Oy) · 
88 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.403 gösterim
“Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.”Sırbistan’ın en prestijli edebiyat ödülünün sahibi Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat çağının ötesindeki bir mucidin, bir deli-dâhinin, sırlarla dolu bir adamın hikâyesini anlatıyor. Vladimir Pištalo elektrik yüklü, eğlenceli üslubu ve ustaca kurgusuyla hem biyografik roman türüne yeni bir soluk getiriyor hem de hiçbir ayrıntıyı atlamadan, Nikola Tesla’nın bilinmezlerle dolu hayatını aydınlatıyor.Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat’ı okurken Nikola Tesla’nın dehasını bir kez daha takdir edecek, hayatı başarılarla, kalp kırıklıklarıyla ve yoksullukla geçen bir adamın bitmek bilmez hırsına tanık olacaksınız.“Tesla’nın olağanüstü hayatının yaydığı enerjiyle alev alev yanan bir roman… Pištalo’nun dolu dolu hayal gücü, yaşanmış olayların arka planını anlatarak Tesla’nın ızdırap dolu kalbini okurlara açıyor ve zamanının ötesindeki mağrur mucidin varoluşsal korkularını ve tuhaf sanrılarını gözler önüne seriyor.”

-Booklist-“Mucit Nikola Tesla’nın esrarengiz ve yalnızlıkla geçen hayatı ustalıkla romanlaştırılmış… Pištalo’nun yazdığı, olağanüstü bir adamın kişiliğine ve türlü huylarına dair bu eksiksiz anlatı tam bir başyapıt.”

-Publishers Weekly-“Nikola Tesla hakkında onlarca kitap yazıldı ama Vladimir Pištalo’nun son derece özgün ve olağandışı romanı, okurlara yepyeni şeyler anlatmayı başarıyor – hem “deli-dahi” mucidimize dair hem de edebiyatın ve hayal gücünün, biyografi türünü yüksek sanata nasıl dönüştürebileceğine dair yepyeni şeyler.”

-Francine Prose-“Nikola Tesla, alternatif akım motorunu ve kablosuz elektrik teknolojisini icat ederek, ABD’nin modern dünyaya adım atmasına ön ayak olmuştu. Vladimir Pištalo, olağanüstü zenginlikteki hayal gücü ve metaforlarıyla, Tesla’nın iç dünyasını keşfe çıkıyor ve modernitenin kültürel ve manevi sonuçlarını mercek altına alıyor.”

-W. Bernard Carlson, Tesla: Elektrik Çağının Mucidi’nin yazarı-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, modern çağın dönüm noktası olan o ilk yıllarına dair son derece sürükleyici bir roman. Vladimir Pištalo şimşekten kalemiyle, bir dâhinin, aynı elektrik gibi güçlü, dönüştürücü ve gizemli bir portresini çiziyor.”

-Ken Kalfus-

“Zarifçe yazılmış, son derece sürükleyici bir roman. Pištalo, “yirminci yüzyılın mucidi” olduğu söylenen ve hayatı sırlarla dolu olan bir adamın hikâyesini şaşırtıcı derecede özgün bir üslupla anlatıyor. Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Günter Grass’ın Teneke Trampet’ini ve Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık’ını aratmayacak denli dolu dolu, eğlenceli ve özgün bir roman.”

-Charles Simic-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, biyografi türünün kapsamlılığına, roman sanatının samimiyetine ve şiir sanatının zarafetine sahip bir kitap.”

-Kirkus Reviews-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Nikola Tesla’nın karakterine ve yaşadığı çağa hayat veriyor ve hem Tesla’yı hem de yaşadığı çağı adeta kanlı canlı kılıyor.”

-Washington Independent Review of Books-“Şiirmişçesine okuyabileceğiniz bir roman. Pištalo’nun Tesla’nın hayatına yönelik tutkusu her sayfada kendini hissettiriyor.”

-PRI-“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Tesla’nın kıvılcımlarla ve hüsranlarla dolu hayatını anlatıyor. Özgün bir hayal gücünün eseri olan rüya gibi bir roman…”

-Pasatiempo-“Pištalo’nun Nikola Tesla’yı anlatan romanı, bilim adamımızın laboratuvarındaki teçhizatlar gibi ışık saçıyor ve uğulduyor.”

-Vol. 1 Brooklyn-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9786059691895
 • Çeviri:
  Süeda Kaya
 • Yayınevi:
  Zeplin Kitap
 • Kitabın Türü:

Nicola Tesla, bir döneme damgasını vurmuş dahi bilim adamı. Zor şartlar altında olsa da dünyayı değiştiren icatlara cisim veren Tesla, bu kurgu romanda kanlı canlı, haksızlığa uğrayabilen aynı zamanda hata da yapabilen gerçekçi bir karakter olarak işlenmiş. Sanırım romanın benim için en ilgi çekici yanı bu oldu. Yazar tamamen kahramanını övmediği gibi zaman zaman diğer karakterler aracılığıyla yermekten de geri kalmıyor. Bir artı yönü de bilimsel terimlerle okuyucuyu çok fazla yormadan, daha çok yaşanan olaylar, duygu ve düşünceler üzerinden ilerlemesi. Olumsuz olarak dile getirebileceğim tek şey bölümler arası geçişlerin bazen bağımsız ve kafa karıştırıcı olabilmesi, ama bu kitabın keyifle okunabilmesine engel olabilecek ölçüde değil. Keyifli okumalar...

İzlemek isteyenler ve "Nicola Tesla kimdir?" diyenler için Marco Tempest'in hazırladığı bir illüzyon gösterisi:)
https://www.ted.com/...a_tesla?language=tr#

MyBooks 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile harika. Nicola Tesla'yı tanımıyormuş. O bir dahi. Zekasına hayran olduğum adamlardan bir tanesi oldu. Ne kadar bir Tesla kadar zeki olamasak da hepimizin çevresinde yalanlar vardır. Muhakkak okunması lazım.

Tesla benzeri kitaplar

Kerem Özdil 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nikola Tesla benim için hep ilgi çekici bir bilim adamı olmuştur. Neler yaptığı hakkında daha önceden bir bilgi birikimim vardı fakat bu kitap onun hakkında ne kadar az şey bildiğimi bana fark ettirdi. O kesinlikle gelmiş geçmiş zeki mucit. Biyografi okumak genelde sıkıcı gelebilir fakat Vladimir Pistalo bunu hissettirmemiş. Akıcı ve güzel bir üslupla, sadece bilimsel merakı olan bir insanın değil her kesimin okuyabileceği tarzda yazılmış bir roman.

Veysel Ayan 
 27 Oca 02:46 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Elektrik-Elektronik tabanlı bir Meslek Liseli olarak ilgi duyduğum bir kişiydi Tesla. Hakkının yendiğini, özellikle Edison tarafından hakkının çok yendiğini biliyordum. Bu kitapta bu konuda acayip bilmediğim şeyler ile karşılaştım. Çok çileli bir yaşamı ve şöhrete-icatlara adadığı hayatını ilgiyle okudum lakin yazar bazen sıktı.. Son olarak meşhur Philadelphia deneyine kitapta yer verilmemesi beni çok üzdü.. Büyük eksiklik!

Burcu Mutlu 
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Teslanın hayatını romanlaştırırmış biyografi olarak okumak isterseniz ve özellikle Edison ile karşılaşması ve yaşadıklarını akıcı bir şekilde okumak isteyen herkese öneriyorum.

Kadir Üce 
07 Mar 2017 · Kitabı okuyor · 7/10 puan

beklediğimden çok farklı geldi . biraz alışmam lazım sanırım kitaba henuz başlarındayım . ama asla kotu diyemem. Kutuphanemde olması gereken bir kitap

Ece 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tesla'nın hikayesini bize farklı bir dille sunan güzel bir kitap. Benim gibi Tesla hayranlarının rahatlıkla seveceği bir kitap. Fakat birkaç şey beni biraz zorladı; karakterler ve zaman geçişleri. Bir sayfa önce 20'li yaşlardayken daha sonra 40'lı yaşlara atlıyor, çeviriden mi yoksa orijinalden mi kaynaklı bilmiyorum ama zaman geçişleri zor anlaşılıyor. Bir de karakterler bir anda giriyor, çıkıyor, kim kimdi neydi derken tekrar giriyor. Bunların dışında konular, Tesla'nın bakış açısı, söyledikleri gayet güzel işlenmiş ve insanı okumaya teşvik ediyor.

Nuh 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Londra'daki patronunun "Bu dünyada iki büyük adam tanıyorum; ikincisi karşınızda duruyor." cümlesinin yazılı olduğu referans mektubunu Edison'a veren Tesla, döneminin onlarca yıl ötesinde yaşayan bir dahi olmaya ilk adımını atmıştı o gün. Birçok belgeselini izlememe rağmen kitap etkilemeyi başardı beni. Içerikten bahsetmeyeceğim. Çünkü Tesla gibi bir dahiye ait her kitap okunmali, filmler izlenmeli.

hilimoni 
31 Oca 12:26 · Kitabı okudu · 62 günde · 6/10 puan

Ben bu yazim dilini sevemiyorum. “100 yillik yalnizlik” kitabi hic akmamisti benim icin, kitaptaki yorumlari okuyunca “heeeeeh tam oldu” dedim. Tesla’yi sevip,merak etmesem kitabi bitiremezdim...

Etem UÇMAK 
 25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mucit, bilge adam Nikola TESLA'nın hayatına farklı bir bakış. Nikola TESLA geleceğe ışık tutacak icatlarını yüzyıl öncesinden öngören bir dahinin hayatı.
Kalp pili, laser, bluetooth, wifi, v.b teknolojik gelişmeleri daha o zamandan öngörmüş.

2 /

Kitaptan 87 Alıntı

"Enerji hangi formda olursa olsun her an, her yerde, her şeye hazırdır. Sınırsızdır. Sürekli bir değişim içinde ve hareket halindedir. Tıpkı ruh gibi evrene hayat verir."

Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 195)Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 195)

İnsanlar birbirlerinin toplumsal statüsüne iç çeker ya da burun kıvırır; ilki "para kokusu", ikincisi ise "sefalet kokusu" söz konusu olduğunda.

Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 62)Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 62)

"Hayatta ne yaptığınızı biliyormuş gibi davranırken ne kadar enerji harcıyorsanız, gerçek keşif yapmak için de aynı miktarda enerji gerekir."

Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 213)Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 213)

İmkansız
--Akım niçin tek yönlü ilerlemek zorunda.
--Mıknatıslar, her biri zıt yönde tetikleyen iki kutuptan oluştuğu sürece, doğru akım yönünü değiştirecek bir komütatör kullanmak zorundayız.
--Peki niçin komütatörden hepten kurtulmuyoruz?
--Harika işler çıkarabilirsiniz Bay Tesla, ama bu sizi aşar. Yer çekimi gibi sabit bir kuvveti rotasyonal kuvvete dönüştürmek gibi bir şey olurdu bu. Zor değil imkansız bu.

Okuyucudan not: Hiçbir şeyin imkansız olmadığını düşündüğümü söyleyemem, muhtemelen bazı şeyler öyledir. Sadece insanların neyin imkansız olup olmadığını bilebilecek kapasitede olduğunu düşünmüyorum. Sözün özü Tesla alternatif akımı ve daha birçok şeyi icat etti belki sizlerinde, size imkansız denen yapmaktan vazgeçirildiğiniz şeyler vardır. Denemeye ne dersiniz?

Tesla, Vladimir PistaloTesla, Vladimir Pistalo

"Bilgi, esaslı olduğu takdirde nefes kesicidir. Yaşama eyleminden çok daha heyecan vericidir."

Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 60)Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 60)

Bir fırsatçı, getirisi olmayan bir şey üzerine kafa yormaz. Neden mi? Çünkü düşüncesine yön veren şey kendi iç ışığı değil. Yalnız düşünmesine müsade edilen ölçülerde düşünür.

Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 82)Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 82)
Jamilia 
28 Eyl 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

"Kötü insanları ele alalım; hepsini aynı kefeye koyup tek bir kelimeyle tanımlarsın, oysa ki her biri farklı bir birey olarak varlığını sürdürmektedir."

Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 41)Tesla, Vladimir Pistalo (Sayfa 41)