Süeda Kaya

Süeda Kaya

Çevirmen
7.7/10
286 Kişi
·
808
Okunma
·
1
Beğeni
·
114
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
472 syf.
Nicola Tesla, bir döneme damgasını vurmuş dahi bilim adamı. Zor şartlar altında olsa da dünyayı değiştiren icatlara cisim veren Tesla, bu kurgu romanda kanlı canlı, haksızlığa uğrayabilen aynı zamanda hata da yapabilen gerçekçi bir karakter olarak işlenmiş. Sanırım romanın benim için en ilgi çekici yanı bu oldu. Yazar tamamen kahramanını övmediği gibi zaman zaman diğer karakterler aracılığıyla yermekten de geri kalmıyor. Bir artı yönü de bilimsel terimlerle okuyucuyu çok fazla yormadan, daha çok yaşanan olaylar, duygu ve düşünceler üzerinden ilerlemesi. Olumsuz olarak dile getirebileceğim tek şey bölümler arası geçişlerin bazen bağımsız ve kafa karıştırıcı olabilmesi, ama bu kitabın keyifle okunabilmesine engel olabilecek ölçüde değil. Keyifli okumalar...

İzlemek isteyenler ve "Nicola Tesla kimdir?" diyenler için Marco Tempest'in hazırladığı bir illüzyon gösterisi:)
https://www.ted.com/...a_tesla?language=tr#
472 syf.
·Beğendi·10/10
Tek kelime ile harika. Nicola Tesla'yı tanımıyormuş. O bir dahi. Zekasına hayran olduğum adamlardan bir tanesi oldu. Ne kadar bir Tesla kadar zeki olamasak da hepimizin çevresinde yalanlar vardır. Muhakkak okunması lazım.
472 syf.
Tesla’nın ahlak anlayışı ,Edison’un şehir adabıyla uyuşmuyor...Çılgın dâhi Nikola Tesla’nın hayatını bir de Vladimir Pistalo’dan okumuş olduk..Bu kadar renkli, özgün, deli dolu, tuhaf bir roman okuma şansını her zaman bulamazsınız. Elektriğin Sırp prensini, oldukça elektrikli, cayır cayır bir dille anlatmış Pistalo. Kimi zaman çok hüzünlü, kimi zaman çok eğlenceli bir hayatın aynadan yansıması gibi.
Nikola Tesla’nın babası bir papaz, annesi çok zeki ve dünyaya çalışmak için gelmiş bir kadındı. Nikola’ya masallar yerine bitki hikayeleri anlatırdı. Bitkileri tanır ve çoğunun ruhu olduğunda ısrar ederdi. “İnsanları değiştiremezsin, sevebilirsin sadece” diyen bir anne…
Aklımda kalan bir kaç satır:
Tesla: “Gözümüzün önündeki iyi niyet perdesi kalkınca insanlar ne kadar da çirkin görünüyorlar.” dedi.
Ama “ diyerek araya girdi Edison, “haftalığını 18 dolardan 26 dolara çıkarabilirim.””
“Amalarınızla ilgilenmiyorum bayım” dedi. Tesla kibarca istifa ediyorum”
472 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Nikola Tesla’nın hayatına dair pek bir şey bilmeden okumaya başladım. İçerik olarak merak uyandırıcı bilgiler var ama kitap bir türlü akmadı, beni sürüklemedi.
472 syf.
·3 günde·8/10
Tesla'nın zor geçen hayatına ne kadar inatla sarıldığını, hayallerinin peşinden nasıl koştuğunu ve elektriğe olan aşkını bu kitapta göreceksiniz. Hayatının çeşitli dönemlerinde iniş-çıkışlara rağmen dönüm noktalarını değerlendirerek sadece kendi hayatına değil hepimizin hayatına dokunduğunu göreceksiniz. Şu an kullandığımız teknolojilerde elbette payı büyük ama en önemlisi 1890larda bugünleri hayal edebilmesi ve bugünlerin teknolojisini öngörebilmesi hayret uyandırıyor. Kitaba gelecek olursam da üslup olarak akıcı değil, yer yer sıkılabilirsiniz hatta bazen "ya ben ne okuyorum, nereye geldim böyle" düşüncesine dalabilirsiniz. Ama kitabı bırakmayın sonuna kadar okuyun ve içinden size ait olan şeyi almaya çalışın. Üsluba çok takılırsanız kitabın sonunu göremeyebilirsiniz.
472 syf.
·Puan vermedi
Ön kapakta Teneke Trampet ve Yüzyıllık Yalnızlık etkisi vereceğini vaat etmesine ve kitabın ilk satırlarına vurularak almıştım. Elbette bu eserleri okuyan bilir ki onların tadı bambaşka ancak bir biyografinin büyülü gerçeklik etkisinde yazılmış olması okuma sürecini hayal dünyası ile harman ediyor ve kahramanımız ile hem yaşamında hem de iç dünyasında doyulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Özellikle kitabın sonlarına doğru neden Yüzyıllık Yalnızlık'ı anımsatacağı mevzusunu daha iyi kavradım. Tesla, hayatını ona inanmayan, onu kıskanan, imkansız diyip duran, maskeler takan insanlarla geçiriyor. Açıkçası dünyadan haz ettiğini de sanmıyorum. Çünkü o elektriğe aşık. Hayatı boyunca kendini sadece keşfe adıyor. İcatlar yapıyor. İcatlarına inanmayanlar sonra onun icatlarını kullanıyor. Tesla, hayatını hep yoksulluk ve acı içinde geçiriyor. Acısı da öyle fiziki acı değil. Ruhen acı çekiyor. Budistlerin inanmadığı o ruhu hissettiğinden bahsediyor. Ve yazar bizi 1800'lerden 1940'lara doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Kitap içerisinde sadece Tesla okumakla kalmayacak dünyanın icatlarla yaşadığı dönüşüme de şahit olacaksınız. İcatların kötüye kullanımı da bu dönüşüme dahil etbette. 1930'lardan sonra reklamlar, radyo ve Orson Welles de değinilen konular içerisinde yer alıyor. Ve elbette kaçınılmaz dünya savaşları... Hala etkisindeyim. Daha güzel cümleler kurmak isterdim ama ben hemen okuma peşinden yorum girmeyi daha çok seviyorum. E bazen hisler tam geçerken bazen de tutukluk yapıyor işte. Şu an ne desem eksik kalır gibi. Tesla'yı sevdim. Ancak keşke bazılarının değeri yaşarken bilinse. Öldükten sonra sevildiğini göremeyecek ki️ #alıntı Fikrimi çalmaları mühim değil... Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması
472 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Gerek ilim gerek bilim yolunda ilerleyen zatların hayatlarında bir şey dikkatinizi çekti mi..çocuk denilecek yaşta ilim için bilim için ailelerinden ayrılıyorlar ..işte bunlardan biri de Nikola Tesla.15 yaşında ayrılıyor ailesinden ve kendini bulmaya,merakı neye olduğunu keşfetmeye çıkıyor.Üstelik bir pdrci yok bir rehberlikçi yok.Kendi başına yeteneklerini keşfediyor.
Babası papaz olmasını isterken nerden bilebilirdi "Nikolanın elektriğe aşkı, diğer gençlik aşklarıyla kıyas dahi edilemez" olduğunu..çünkü Nikola büyüdükçe şapkaları ve gözlükleri ile meşhur olan şehirde O sadece elektrik mühendisliğiyle ve kitaplarla ilgileniyordu.
Kısacası Niko Tesla bilime, fiziğe, manay-ı isimle değil manay-ı harfle bakmış...ilmelyakin olan ilmini hakkalyakin seviyesine çıkarmış mükemmel bir mucit..
Şunu da söylemeden edemeyeceğim Siz hiç burnunuza farklı bir bakış açısından baktınız mı.."burnunuzun dikine gidiniz" cümlesini hiç bu kadar sevmemiştim..
Ayrıca kitabı okurken sadece Tesla'yı merak etmiyorsunuz, Davut ve Golyat'ı, Voltaire' yi ,Ampere'yi,Hippolyte Pixii'yi, Victor Hugo 'yu ve daha bir çok kayda değer insanları merak ediyorsunuz
Özellikle sayfa 188 de yazar Vladımır Pistalo 'un Firdevsi den alıntı yapması çok hoş "Yıldırım gibi geldim,rüzgar gibi gidiyorum
Cennette beni yine bahtiyar bulacaksınız, biliyorum"..
İlk kez bir kitabı okurken bu kadar zorlandım. Asla ilerlemiyor. 250. Sayfaya kadar zorladım kendimi. Elimde evirip çevirdim, ısınmaya çalıştım, bir bağ kurmaya çalıştım ama nafile. Nikola Tesla hayranlık duyduğum bir bilim insanı fakat hayatı ancak bu kadar sıkıcı ve akıcı olmayan bir dille anlatılabilirdi. Belki de bende etki yaratmadı. Şu an bir kaç haftamı boşuna harcamışım gibi hissediyorum.
472 syf.
·8/10
Ülkemize Zeplin Yayınevi'nin getirdiği kitap ,Sırp yazar Vistalo Pištalo'nun Nikola Tesla'nın eşsiz yaşamının çarpıcı bir dille anlatıyor. Genç bir yaştan itibaren Tesla'nın hem ailesiyle hem de yalnız yaşamını anlatan kitap çok bölüm fakat çok sürükleyici şekilde ilerliyor. Zamanın en büyük mucitlerinden biri olan NikolaTesla'yı insanı motive edecek şekilde anlatan bu biyografi kitabı, Tesla'nın yaşamını ve o zamanların tüm ruhunu tam anlamıyla size geçiriyor. Tesla'nın küçüklükten itibaren geçen zor yaşantısını neredeyse elle tutulur hale getiren kitap çok bölüme ayrıldığı için kimi insana göre okuması zor olsa da kesinlikle kitaplığınızda bulunması gereken bir kitap.
472 syf.
·14 günde·6/10
"Fikrimi çalmaları mühim değil... Asıl mühim olan, kendi fikirlerinin olmaması."
Nikola Tesla, çağının ötesinde bir mucit. Çok uzun zaman önce, 1890lı yıllarda, günümüzün teknolojisini görebilen, dahi bir elektrik aşığı. Onu çok sevdiğim ve merak ettiğim için bu kitabı okumak istedim aslında. Kitabın beklentilerimi ksrşılayamadığını söyleyebilirim. Çünkü okurken gerçekten bazen sıkıldım. Herhalde Tesla'nın hayatına karşı bir merakım olmasa bu kitabı okuyamazdım. Çünkü zaman zaman Tesla 'nın hayatını mı okuyorum ben ya, dediğim oldu. Bölümler arası konu geçişleri kafamı karıştırdı diyebilirim. Onun dışında Tesla'nın anlatıldığı yerler hoşuma gitti. Kitap Nikola Tesla'nın hem başarılarından, hem yanlışlarından, kısacası hem iyi hem de kötü yanlarından bahsediyor. Onun elektriğe olan aşkına, kimse tarafından anlaşılmamasına rağmen inatla savunduğu, inandığı şeyi yapmasına hayran kaldım.. Yani kitabı çok başarılı bulmadım ama kötü de diyemem, okunabilir bir kitap

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 808 okur okudu.
  • 95 okur okuyor.
  • 640 okur okuyacak.
  • 61 okur yarım bıraktı.