Süeda Kaya

Süeda Kaya

Çevirmen
7.6/10
108 Kişi
·
258
Okunma
·
1
Beğeni
·
13
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
472 syf.
Nicola Tesla, bir döneme damgasını vurmuş dahi bilim adamı. Zor şartlar altında olsa da dünyayı değiştiren icatlara cisim veren Tesla, bu kurgu romanda kanlı canlı, haksızlığa uğrayabilen aynı zamanda hata da yapabilen gerçekçi bir karakter olarak işlenmiş. Sanırım romanın benim için en ilgi çekici yanı bu oldu. Yazar tamamen kahramanını övmediği gibi zaman zaman diğer karakterler aracılığıyla yermekten de geri kalmıyor. Bir artı yönü de bilimsel terimlerle okuyucuyu çok fazla yormadan, daha çok yaşanan olaylar, duygu ve düşünceler üzerinden ilerlemesi. Olumsuz olarak dile getirebileceğim tek şey bölümler arası geçişlerin bazen bağımsız ve kafa karıştırıcı olabilmesi, ama bu kitabın keyifle okunabilmesine engel olabilecek ölçüde değil. Keyifli okumalar...

İzlemek isteyenler ve "Nicola Tesla kimdir?" diyenler için Marco Tempest'in hazırladığı bir illüzyon gösterisi:)
https://www.ted.com/...a_tesla?language=tr#
472 syf.
·Beğendi·10/10
Tek kelime ile harika. Nicola Tesla'yı tanımıyormuş. O bir dahi. Zekasına hayran olduğum adamlardan bir tanesi oldu. Ne kadar bir Tesla kadar zeki olamasak da hepimizin çevresinde yalanlar vardır. Muhakkak okunması lazım.
472 syf.
·3 günde·8/10
Tesla'nın zor geçen hayatına ne kadar inatla sarıldığını, hayallerinin peşinden nasıl koştuğunu ve elektriğe olan aşkını bu kitapta göreceksiniz. Hayatının çeşitli dönemlerinde iniş-çıkışlara rağmen dönüm noktalarını değerlendirerek sadece kendi hayatına değil hepimizin hayatına dokunduğunu göreceksiniz. Şu an kullandığımız teknolojilerde elbette payı büyük ama en önemlisi 1890larda bugünleri hayal edebilmesi ve bugünlerin teknolojisini öngörebilmesi hayret uyandırıyor. Kitaba gelecek olursam da üslup olarak akıcı değil, yer yer sıkılabilirsiniz hatta bazen "ya ben ne okuyorum, nereye geldim böyle" düşüncesine dalabilirsiniz. Ama kitabı bırakmayın sonuna kadar okuyun ve içinden size ait olan şeyi almaya çalışın. Üsluba çok takılırsanız kitabın sonunu göremeyebilirsiniz.
472 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Nikola Tesla’nın hayatına dair pek bir şey bilmeden okumaya başladım. İçerik olarak merak uyandırıcı bilgiler var ama kitap bir türlü akmadı, beni sürüklemedi.
472 syf.
·Puan vermedi
Ön kapakta Teneke Trampet ve Yüzyıllık Yalnızlık etkisi vereceğini vaat etmesine ve kitabın ilk satırlarına vurularak almıştım. Elbette bu eserleri okuyan bilir ki onların tadı bambaşka ancak bir biyografinin büyülü gerçeklik etkisinde yazılmış olması okuma sürecini hayal dünyası ile harman ediyor ve kahramanımız ile hem yaşamında hem de iç dünyasında doyulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Özellikle kitabın sonlarına doğru neden Yüzyıllık Yalnızlık'ı anımsatacağı mevzusunu daha iyi kavradım. Tesla, hayatını ona inanmayan, onu kıskanan, imkansız diyip duran, maskeler takan insanlarla geçiriyor. Açıkçası dünyadan haz ettiğini de sanmıyorum. Çünkü o elektriğe aşık. Hayatı boyunca kendini sadece keşfe adıyor. İcatlar yapıyor. İcatlarına inanmayanlar sonra onun icatlarını kullanıyor. Tesla, hayatını hep yoksulluk ve acı içinde geçiriyor. Acısı da öyle fiziki acı değil. Ruhen acı çekiyor. Budistlerin inanmadığı o ruhu hissettiğinden bahsediyor. Ve yazar bizi 1800'lerden 1940'lara doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Kitap içerisinde sadece Tesla okumakla kalmayacak dünyanın icatlarla yaşadığı dönüşüme de şahit olacaksınız. İcatların kötüye kullanımı da bu dönüşüme dahil etbette. 1930'lardan sonra reklamlar, radyo ve Orson Welles de değinilen konular içerisinde yer alıyor. Ve elbette kaçınılmaz dünya savaşları... Hala etkisindeyim. Daha güzel cümleler kurmak isterdim ama ben hemen okuma peşinden yorum girmeyi daha çok seviyorum. E bazen hisler tam geçerken bazen de tutukluk yapıyor işte. Şu an ne desem eksik kalır gibi. Tesla'yı sevdim. Ancak keşke bazılarının değeri yaşarken bilinse. Öldükten sonra sevildiğini göremeyecek ki️ #alıntı Fikrimi çalmaları mühim değil... Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması
472 syf.
·62 günde·6/10
Ben bu yazim dilini sevemiyorum. “100 yillik yalnizlik” kitabi hic akmamisti benim icin, kitaptaki yorumlari okuyunca “heeeeeh tam oldu” dedim. Tesla’yi sevip,merak etmesem kitabi bitiremezdim...
472 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Nikola Tesla benim için hep ilgi çekici bir bilim adamı olmuştur. Neler yaptığı hakkında daha önceden bir bilgi birikimim vardı fakat bu kitap onun hakkında ne kadar az şey bildiğimi bana fark ettirdi. O kesinlikle gelmiş geçmiş zeki mucit. Biyografi okumak genelde sıkıcı gelebilir fakat Vladimir Pistalo bunu hissettirmemiş. Akıcı ve güzel bir üslupla, sadece bilimsel merakı olan bir insanın değil her kesimin okuyabileceği tarzda yazılmış bir roman.
472 syf.
·13 günde·1/10
Doğruyu söylemek gerekirse ne okuduğumu anlamadım teslanın hayatını mı okuyordum yoksa yazarın kendi hayal gücünü emin değilim ama tesla olmadığı kesin
472 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Teslanın hayatını romanlaştırırmış biyografi olarak okumak isterseniz ve özellikle Edison ile karşılaşması ve yaşadıklarını akıcı bir şekilde okumak isteyen herkese öneriyorum.
472 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Elektrik-Elektronik tabanlı bir Meslek Liseli olarak ilgi duyduğum bir kişiydi Tesla. Hakkının yendiğini, özellikle Edison tarafından hakkının çok yendiğini biliyordum. Bu kitapta bu konuda acayip bilmediğim şeyler ile karşılaştım. Çok çileli bir yaşamı ve şöhrete-icatlara adadığı hayatını ilgiyle okudum lakin yazar bazen sıktı.. Son olarak meşhur Philadelphia deneyine kitapta yer verilmemesi beni çok üzdü.. Büyük eksiklik!

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 258 okur okudu.
  • 49 okur okuyor.
  • 262 okur okuyacak.
  • 19 okur yarım bıraktı.