Sonya Özbey

Sonya Özbey

Çevirmen
8.4/10
60 Kişi
·
349
Okunma
·
0
Beğeni
·
73
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·9/10
Tao Te Ching; erdem, bilgelik, devlet yönetimi gibi konularda ele alınmış etkileyici bir öğreti kitabı. Aynı zamanda isminden anlaşılacağı üzere Taoculuğun en önemli metni sayılıyormuş; dolayısıyla Taocu düşünce sistemini de az biraz anlayabilirsiniz bu kitapta. Zaten 'Tao/Dáo' yol/öğreti demekken, 'Te/Dé' ise erdem anlamındaymış. Gerçekten oldukça anlamlı nasihatler var içinde. Benim en sevdiğim öğreti ise yalınlık ve sadelik öğretisi oldu. Ayrıca 'wú wéi' yani 'yapmadan yap' felsefesi de düşündürücüydü. Laozi bana sanki Çin'in Cibran'ı veya Coelho'su gibi geldi. Zaten iki yazarı ve tarzlarını da sevdiğim için genel olarak sevdiğim bir kitap oldu Tao Te Ching ve tabiki önerimdir. Herkese keyifli okumalar.
120 syf.
·8/10
Samimi sözler süslü değildir
Süslü sözler samimi değildir
Bilmediğini bilmek en büyük bilgidir
Bilmediğini bilmemek bir kusurdur
Zora, kolay olan tarafından,
Büyüğe küçük olan tarafından bak.
120 syf.
·1 günde·9/10
"dao de jing" efsaneye göre laozi isimli bir ermiş tarafından kaleme alınan, kelime anlamı olarak hem yaşlı çocuk, hem de yaşlı usta anlamlarına gelen, içinde erdemli sözler barındıran nadide bir eserdir.

insanı her şeyin merkezine koymayan bir anlayışa sahip olan laozi, kitap içerisinde yer alan öğretilerinde bütün olmayı ve tamamlanmayı esas almaktadır. evren, metafizik, erdem, ahlak gibi konuların sık sık geçtiği tao te ching adlı bu eser, asırlar önce yazılmasına rağmen güncelliğini hâlâ korumakta, içinde çıkarılması gereken kıymetli dersler barındırmaktadır.

kitabı yavaş yavaş, hazmederek okumanızı tavsiye ederim. çünkü yalın bir dil kullanılarak yazılmış bu eser, sadeliğin içinde derin kelamlarla sizi baş başa bırakıyor.

okumanızı şiddetle tavsiye ederim. çok kıymetli bir yapıt.
120 syf.
·3 günde
Kısa öz ve açıklayıcı... Uzun zaman olmuştu bu kadar doğru sözlerin birleştiği kendi küçük anlamları büyük olan bir kitap okumayalı. Bir de kitabın yüzyıllar önce yazılmış olması oda başka mesele
120 syf.
·Beğendi·9/10
Yüzyıllardır okunan ve her çağda yenilenme gücü taşıyan bir kitab bu. Hayatta uyumlu olmayı herşeyin üstünde tutan bunun insanlara nasıl ideal hayatı yaşattığını özlü bir anlatım ile sunuyor
96 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap bir üst varlığın dimağından süzülmüş özler barındıran bir kese gibi. Her fragmanı sanki bir ayet. Çok şey kattı bana. Öz olması da cabası. Hayat basittir. Okuduğum en iyi metin.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Tao Te Ching bitti. Savaş Sanatı'ndan sonra bitirdiğim 2. Çin Edebiyatı kitabı oldu.

Kitap Çin kültürü ve tarihi hakkında biraz bilgisi olan birisinin illaki duyduğu ve Çin halkının üzerinde büyük etkiler meydana getiren Taoizm'in kutsal kitabıdır. Bu kitap yazıldıktan sonra kitapta bahsedildiği şekilde yaşamayı amaç edinen bir din ve dünyaya kitaptaki bakış açısıyla bakan felsefi bir akım doğmuştur.

Kitap Türkçeye Çince aslından mükemmel bir çeviriyle çevrilmiş ve sayfa altlarında yer alan dipnotlarla kitabın anlaşılabilirliği arttırılmış. Ayrıca kitabın adının çevrilmemesi de doğru bir tercih olmuş. Merak edenler için yazayım kitabın adı "Erdemlik Öğretisi" veya "Erdemliğe Giden Yol" anlamına gelmektedir.

Kitap Türkiye'de fazla bilinmiyor ama yakın zamanda, en azından kitap okurları arasında yayılıp okunmasını temenni ediyorum.
120 syf.
·Puan vermedi
Yani kitap ogreti kitabi tamam. Ancak ufkumu acan, bakis acimi degistiren bir kitap oldugunu dusunmuyorum. Altını çizdiğim yerler oldu evet ama bana yeni seyler kattigi için degil zaten inandigim seyler oldugu icin telkin amaciyla isaretlemelerim oldu. Kitap çevrile cevrile etkileyiciligini kaybetmis olabilir ya da Çin felfesine ve kulturune uzak oldugum icin beni etkilememistir bilemiyorum. Ancak beni kendine hayran birakan bir kitap olmadi.
120 syf.
·Puan vermedi
Tao felsefesinin öğretilerini anlatan, daha çok devletin yönetim makamina göndermeler yapan, erdemli kişi olmayı öğütleyen bir eser. Fazlaca mecazli bir anlatıma sahip olduğu için fragmanlarin anlaşılması güç olabilir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 349 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 339 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.