Süer Eker, Bilge Gökter

Süer Eker, Bilge Gökter

Çevirmen
8.6/10
25 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Size biraz ilginç gelecek bu inceleme
Evet daha sayfa 80'deyin.
Kitabın yarısı duruyor...

Hiçbir şey yapmayıp, her bölüme bir gününüzü bile ayırsaniz sizi ziyadesiyle doyuracaktır.

Gördüğünüz gibi incelemem -Spoiler da-
içermiyor.

-Az öz ; alın okuyun. -
Selamlar...
Önecelikli olarak belirtmeliyim ki, bu kitap Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün, ülkemiz aydınlarına, gençlerine, çocuklarına okutulmasını istediği bir kitaptır. Bu kitap ki, edebiliğinden çok içeriğiyle önem kazanmış bir kitaptır. Okurken defalarca kitaptan ayrılıp, ' Adamlara helal olsun...' dedirten bir başyapıttır. Her kitap bir şeyler anlatır, bir şeyler katar insana; fakat bu eser bir diriliş öyküsüdür. Özetlerle, inceleme notlarıyla yetinmeyip, muhakkak okumanızı öneriyorum.
Kitaba gelecek olursak... Snelman isimli bir aydın, İsveç'e bağımlı yaşayan ve Finlandiyayı 'Suomi' olarak tanımlarlar. Bu, 'Bataklıklar Ülkesi' anlamına gelen bir kısaltmadır. Snelman ve destekçileri, kışladan başlamak üzere gençlere, okullara, öğretmenlere sirayet ederek gelişimi 19.yüzyılın ikinci yarısında başlatmışlardır. ' En sevilen ne beğenilen en kullanışlı araçların İngilizlerde, Almanlarda, Fransızlarda olmasından övünülecek bir durum yoktur. Bizler de kendi icadımızla ünlenmeli ve ülkemizi yükseltmeliyiz...' demişlerdir. Bu zorlu süreci hazırlayan ve yaşatan Snelman'ın Finlandiyasının öyküsüdür bu kitap. Mutlaka okunmalı ve okutulmalıdır. Teşekkürler Grigory
BAŞARAMAYACAĞINA İNANDIRIRSA İNSAN KENDİNİ BAŞARAMAZ.İNANMAK VE BAŞLAMAK GEREKİR KAZANMAK İÇİN.
“İnanç kaybolduğunda, insan da kaybolur.”
…Başarı her zaman kazanarak elde edilmez. Gerçek başarı düştükten sonra ayağa kalkmaktır. Tüm zaferlerim için minnettarım ama özellikle yenilgilerime şükrediyorum, çünkü benim daha çok çalışmamı sağladılar.
Finlandiya nın İsveç ve Rusyadan kurtulup kendi bağımsızlığını kazandıktan sonra ki medeniyet seviyesine ulaşmak için yaptıkları hakkında bir kitap. Benim için en ilginç yani Atatürk’ünde bu kitabı okuyup ilham almasıdır.
Mustafa K. ATATÜRK 'ÜN okul müfredatında okutulması gerektiğini düşündüğü kitaptır. Bende uyandırdığı ilk çağrışım Atatürk 'ü ve inkılaplarını anlamak isteyen bu kitap okumalı .
Kitapta ortak bir iradeye ve menfaate sahip olmayan Fin ulusunun diger uluslara örnek olacak şekilde yeniden doğuşunu ve yükselişni anlatmıştır.
Uyanış hareketini topluma meçhul yerden gelen kişiler mi yoksa yine toplumun kendi içinden çıkan kişler mi aşılamıştır diye soracak olursak .
"Kelin ilacı olsa kendi başına sürer" deyimine hiçte uymayacak şekilde bu kişler ulusun kendi içinden çıkan kendilerini halkın egitimine adayan millet sever kişiledir . Tabii ki bu hareket bir kıvılcımdı onu ateşe çevirecek toplumun ta kendisiydi .Bir toplumun her alanda yüksek seviyeye taşıycak temel taşın eğitim olduğunu hatırlatan güzel bir romandı .Bütün samimi duygularımla okumanızı şiddetle tavsiye ederim.