Şule Köklü

Şule Köklü

Yazar
8.5/10
13 Kişi
·
31
Okunma
·
4
Beğeni
·
240
Gösterim
Adı:
Şule Köklü
Unvan:
Yazar
Doğum:
Sivas, Zara
Sivas/Zara doğumlu. Zara Kaplan köyü Çotuklar mezrasından.
Hayvanın kara yazılısı da varmış, sende gördüm Baltar, vicdansızın biri suçunu sana yamadı, elinde büyüten adam hiç acımadı ölüm fermanını verdi, koskoca adamlar günahlarını düşünmeden bu fermana mühür bastı.
“Kadınların en iyi becerdiği şey, güzeli arayarak değil, bir bakışta bulmalarıydı belki de.”
Şule Köklü
Sayfa 82 - şule yayınları
Oda ılınmıştı. Çay içmek için sabırsızlanıyordum. Bir de diyorlar ki bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı varmış. Bence o uydurulmuş bir hikâye. Serçe yuvasından küçük süslü bir kapla sununca mı kıymetli olunuyor. Bir fincan bitince haydi yallah. Kahveyi içen sedirin ucundan öte gidemez; aslı astarı iki fırtlık bir şey. Ne var ne yok dibine oturur, al sana hatırı kırk yıl süren kahve. O da yetmedi bir ton günaha gir. Sen yapmasan el çabukluğuyla biri çevirir fincanı.
Şule Köklü
Sayfa 198 - Şule Yayınları
“Gülüyordu kadın. Hürriyetini toprağa gömdüğünden beri gülüyordu. Ne çok işe yarardı bu. Aklını yitiren bile unutmazdı gülmeyi.
Utandın gül,
ağlamamak için gül...”
Şule Köklü
Sayfa 17 - şule yayınları
110 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Sivas'ın Zara ilçesinde üniversite okuyan bir genç olarak bu kitabı okumadan önce ne yapılabilir ki bu ılçede diye çoğu zaman düşünüyordum ama sonra anladım ki olduğun yeri güzelleştirmek senin elinde. Küçücük çocukların kendi hayal dünyaları ile birleştirdikleri hayatin güzelliğini, eskilere özlem duyduğumuzu, çocukluk zamanlarının doluluğunu hissediyoruz. Eskiler gerçekten güzelmiş dediğimiz bir kitap olmuş.
255 syf.
·Beğendi·10/10
"Affetmek,merhametin en acar çırağıdır." Köse Dağı eteklerindeki yaylada Aladam ve Saroz köylülerinin hayvancılık yapmakta olduğu,aç kurtların kuzuları kaptığı, cobanlara eşlik eden güçlü oldukları kadar akıllı olan kangal köpeklerinin hikayesini okuyacaksınız Baltar'da.Okurken an geldi ki bogazim düğüm düğüm oldu Baltar ın başına gelenlerin daha acimasizcasi nice hayvanın başına geliyor diye düşündüm, insanlık adına üzüldüm. En sevdigim karakter ise Şahin oldu,onun diyalogları güldürdü beni,minicik elleri ile tiplemeyi kafamda canlandirdim durdum açıkçası.

En güzeli nedir biliyor musunuz?Kitapta yeni yeni kelimeleri ve anlamlarını bulmak.Aslında yeni demek yanlış olur,eski fakat pek kullanılmayan ya da benim için yeni olan terimleri öğrenmek.Bu kitapta da benim için yeni pek cok ifade vardi öğrenmiş oldum.
Baltar biraz da geçmiş dönemi anlatiyormus izlenimi bıraktı bende.Oysa günümüzde de yaylacılık yapan,koyunlarini otlamaya çıkaran ve onlara eşlik eden çoban köpeklerimiz var.Hayatın içinden anlatimiyla okumanizi önerdiğim bir kitap olacak Baltar.
207 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Çok akıcı üslubu ile etkisinde bırakan bir roman.Köy yaşantısını yansıtan sade dilde etkileyici bir anlatım olmuş.Özellikle ismi ile merak uyandıran son sayfalara doğru heyecan artıran şahane bir kitap.
110 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
köy kokan kitaplar her zaman yeri tam kalbimin üstünde. Bazen durup düşünüyorum eskileri, ilk çocukluk yıllarımı, o yıllardan çok uzaklaşmadığım halde çocukluğumun havasından eser yok şimdi.
Şimdilerde dilimde hep iyi ki, kelimesi dolanıp duruyor. İyi ki çocukluğumu köyde geçirdim, koştum, düştüm, mutlu oldum, hayvanları otlattım, ata bindim, yaylaya çıktım hatta ve hatta öküz arabasına bindim. Bunları şimdi anlatınca sen hangi zamanlarda yaşadın diyorlar, çünkü herkese hayal gibi geliyor. Ama ben herkesin hayalini kurduğu bu çocukluğu yaşadım.
Keşke şimdiki çocuklarda ilk çocukluklarını apartman da değil de köyde yaşamış olsalardı. Asıl çocukluk o zamanlar yaşanıyor çünkü.
işte ben nedense böyle kitaplar okuduğumda hemen o yaşadığım zamana geri dönüyorum.
Kızılırmak çocuklarında olduğu gibi kendime bir karargah belirliyorum orada arkadaşlarımla buluşuyor ve kimsenin cesaret edemediği yaşlı, bastonlu eli baltalı o bahçeye girmeye çalışıyorum.
hadi sizde özlemini çektiğimiz hele de şu günlerde kıymetini de bildiğimiz köy hayatını yaşayın. öyle güzel ki. bence bu eseri hem biz büyükler hem de minik okur arkadaşlarım okuyabilir.
bozo, cemile, reis ve diğerleri... sizi karargahta bekliyorlar daha fazla bekletmeyin :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Şule Köklü
Unvan:
Yazar
Doğum:
Sivas, Zara
Sivas/Zara doğumlu. Zara Kaplan köyü Çotuklar mezrasından.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.