Süleyman Şahin

Süleyman Şahin

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
173 syf.
·27 günde
Oryantalizm (Doğubilim) ya da diğer adlarıyla Şarkiyatçılık, Şarkiyat; Yakın ve Uzak Doğu toplum ve kültürleri, dilleri ve halklarının incelendiği batı kökenli ve batı merkezli araştırma alanlarının tümüne verilen ortak ad. (kaynak: Vikipedi)

Aslında bu kitabı okumadan önce Edward Said'in "Oryantalizm" kitabını okumak çok daha iyi olur. Çünkü Said "Oryantalizm Eleştirileri" nde genel olarak "Oryantalizm" kitabına yapılan eleştirilerden bahsediyor ve bu eleştirilerin yersiz, mantıksız olduğunu belirtiyor.

Eğer bir konuda araştırma yapılacaksa bu, tarafsız bir şekilde yapılmalı. Ama Batılı oryantalistler Doğu hakkında taraflı ve yanlış düşüncelere sahip. Said'in eleştirdiği nokta ise tam olarak bu. Aslında Said "Oryantalizm" adlı kitabında Doğuya karşı taraflı ve aslı astarı olmayan düşüncelerin son derece yanlış  olduğunu savunur. Ama bazı eleştirmenler Said'in savunmasını yanlış anlayarak Said'in Batı'yı kötüleyip Doğu'yu yücelttiğini düşünürler.

Batı'nın Doğu'yu bebek olarak görüp "o bir şeyi beceremez, o yüzden onun sahip olduklarını biz kullanıp, yöneteceğiz." düşüncesi sonucunda çıkan sömürgecilik hareketleri ise her ne kadar bu kitabın tam da konusu olmasına rağmen derine inmek istemiyorum. Çünkü derine inersem çıkamam bir türlü.

"Oryantalizm Eleştirileri" nde çok fazla oryantalist, yazar ve eser ismi geçtiği için ve bunlar hakkında bir bilgim olmadığı için yazılanları anlamakta güçlük çektim.

Ayrıca kitabın sonunda Said ile Oryantalizm üzerine bir röportaj da yer almaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Süleyman Şahin
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.