Sulhi Ceylan

Sulhi Ceylan

Yazar
9.3/10
104 Kişi
·
266
Okunma
·
51
Beğeni
·
1.133
Gösterim
Adı:
Sulhi Ceylan
Unvan:
Yazar
176 syf.
·Puan vermedi
Onlarca çiçekten toplanan polenlerin Sulhi Ceylan kaleminde biraraya geldiği, muhtevası derin ama akıcı olan bir eser. Okurken zevk aldığım kitaplardan biridir.
136 syf.
·1 günde·8/10
İnsanın her şeyi yapabilme hüviyetine sahip olması gerçek bir özgürlük sağlayabilir mi? Gerçekte özgür olmak nedir nasıl hissettirir insana? hemen hemen herkes bunu sorguluyor yaşamı içinde. insan hakikatle karşılaştığı gün yani öz benliğine vardığı vakit özgür oluyor kanaatimce.bu kitapta da çeşitli hikayeler üzerinden insanı kendi benliğine bakmasına sağlıyor. akıcı ve güzel bir dille kaleme alınmış.
176 syf.
·2 günde
Her sayfada farklı bir konu ama aynı anlatım şekli ve farklı bir bütünlük. Okurken düşüncelerime engel olamadım fakat beğendim. Bana kalırsa kitabın anlatmak istediği de düşünmemiz gerektiğidir.
136 syf.
·8/10
Tek kelimeyle harika diyebilirim...
Bu kitaptaki yazılar için arayış yazıları diyebiliriz. Modern hayatın kıskacında kalmış insanın hakikat derdini anlatan yazılar.. Mumdan kayıklarla ateş denizini geçmek zorunda olan insandan ümidini kesmeyen 'Ben'liğimizin hikayeleri..

Size Meğersem biz mağarada yaşıyormuşuz ve asıl dünya dışarıdaymış desem ? Kimse bana inanmaz hatta belki deli diyenler bile olur. Yaşadığınız mağara bedeniniz. Sizi oraya tutsak eden ise alışkanlıklarınız. Gerçek Dünyaya ulaşabilsek aydınlıktan hiçbir şeyi göremeyiz ta ki gözlerimiz aydınlığa alışana kadar..
O zaman neden mağaramızdan çıkmıyoruz ?

Bu kitapta Hakikat var belki, belki de aldanış. Yalnız bize açılan kapıdan geçme vaktidir yüzümüze kapattırmayalım...
176 syf.
·5 günde·Puan vermedi
"İnsanı Okumak" kitabı,insanı anlamaya çalışan kısa kısa metinlerden oluşuyor. İnsanı düşüncenin öznesi yapan metinlerden diyelim,İnsanın kendini düşünmesi,kendine dair düşünmesi ve bir çıkış yolu araması sonucunda oluşan metinlerin ana amacı insana yaklaşabilmek. Bir muamma olan insanın duygularına hareketlerin,dünyasına hatta günahlarına yaklaşarak bütün bunları anlamlı bir bugünde kavramaya
Kitabı okumanızı tavsiye ederim, okuduğunuz her satırda, cümlede insani bir anlık tefekküre götüren nacizane bir eser.
136 syf.
·Beğendi·10/10
Sulhi ağabey ile de bir nebze tanışmış olmama vesile olan bu güzel eserin Rabb'in razı olduğu bir eser olmasını diliyorum. O gün geldiğinde Sulhi abiye de bizlere de kitabının sağından ve önünden gelmesini Rabb'imden niyaz ediyorum.

Elimizde anlam olarak derin ve insan bu derinlikte ezmeyen hatta hafifleten ümit veren bir kitap var. Kıssalar, hikayeler anlatmış ve bu hikaye ve kıssalardan kısa kısa anlatılar yapmış şair. Şair diyorum çünkü şairlerin fikir dünyasını onların gönül dünyasından ayırmak mümkün olmadığı için bunu hatırlatmak istedim.
Birkaç Filizof ve alimin hayata bakışı, tavırları ve anılarını da hatırlatmış.
Bunun dışında okuyucu da kitaba dahil etmeyi ihmal etmeyerek direkt okura sorular soruyor.
Size sorduğu o kadar belli ki,
"Ben mi?" diye gereksiz bir soru sordurmayacak kadar size. :)


Sulhi abiyi bana tanıtan hatta gaza getirip şiir dahi yollatan (detaya girmek istemiyorum :D) sevgili İbrahim'e de teşekkür ediyorum. Tanımaya devam İnşaAllah...

Vaktinizi boşa tüketmeyen bir kitap..
İyi okumalar sevgili dostlar.
136 syf.
·Beğendi·9/10
"İnsan kendini nasıl gerçekleştirir?" sorusu her insanın kendisine sormak zorunda olduğu bir sorudur. Çünkü insan bu soruya verdiği cevapla hayata karşı konumunu ve duruşunu belirler. Bu, öyle bir sorudur ki, eğer insan kendisine sormazsa başka insanların gölgesinde bir kişilik ve duruş oluşturmak zorunda kalır.
136 syf.
·Puan vermedi
Arifler den, filozoflardan bir demet hikmet.. Niyazi Mısrinin "Savm u sâlât u hac ile sanma biter zâhid işin, İnsân‐ı Kâmil olmaya lâzım olan irfân imiş" sözünde istenilen '' irfan'' ı anlamaya birazcıkta olsa vesile olacak bir kitap. Kısa ve öz. Her gün bir bölüm okunup üzerine tefekkür yapılsa çok istifade edilir diye düşünüyorum.. Allah istifade edebilmeyi nasip etsin.
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum en orjinal kitaplardan biri, içindeki hikayeler çok etkileyici insana farklı dünyaların kapısını aralıyor... Zevkle okuyabileceginiz bir kitap...

Yazarın biyografisi

Adı:
Sulhi Ceylan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 51 okur beğendi.
  • 266 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 170 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.