1000Kitap Logosu
Sulhi Ceylan

Sulhi Ceylan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
483
Okunma
103
Beğeni
2.353
Gösterim
176 syf.
·
5 günde
İnsan dert sahibi olmakla insan olur. Başkalarının dertleri ve acılarını hissettikçe insanlığını da hisseder. Tüm bunlar için de insanın en büyük derdi kendini bilmek olmalıdır. Peygamber efendimizin : " Rabbim! Hayretimi arttır!" hadîs-i şerifi de tam bu noktada insanın nefsini aşıp, kendini tanıdıkça hayrete düşmesi ve hayretinin artması gerektiğini anlatmaktadır. İnsanoğlunun en büyük yanlışlarından bir tanesi de "Ben oldum" yanılgısına sıkça düşmesidir. " Her şeyi biliyorum." yanılgısı ve bununla beraber gelen kibir! İnsanoğlunun ruh ve kalp zehri değil midir? İnsan hayatı boyunca "olmak" adına hiçbir şey bilmeden yola devam etmeli, uğraşmalıdır. Bu yolda karşılaşacağımız tecelliler, Rabbimizin bizimle iletişim kurmak adına bahşettiği vasıtalardır. Bizler ise bu yolculukta karşılaştığımız bu durumların göze hoş gelen kısımlarını aralayıp da perdenin arka kısmındaki asıl olanı görmeyi başarabilirsek şayet, Rabbimin tecellilerinden almamız gereken asıl dersi heybemize doldurmanın bahtiyarlığını yaşayabiliriz. Kitap altı bölümden oluşmaktadır : *İnsan Nedir? * Kendini Bilmek *Aşk ve Sanat *Bilginin Bilgisi *Tefekkür ve Sorgulama *Ölüm İnsanın kendini anlaması bu başlıklar altında konu alınmıştır. Metinlerde düşüncenin öznesini insan oluşturmaktadır. Bu bağlamda insan kendini tanıdıkça, kendinde yontması gereken kusurlarını ve eksiklerini görmesine vesile olabilecek değerli bir eser sunmuştur Sulhi hoca. Kitaptaki bazı konulara farklı yazarların kitaplarında da zaman zaman denk gelmemden dolayı bir aşinalığım mevcut olmasına rağmen Sulhi hocanın muazzem fikir örgüsü ve de kitabı ben okumamışım da sanki bir sohbet ortamında Sulhi hocadan dinliyormuş gibi hissettirdi. Asla sıkmıyor bilakis dönüp içinize bakmanızı ve sorgulamanızı sağlayan bir eser olmuş. Son olarak söylemek istediğim; yolda yürürken çamura batmış lakin suçlunun ayakları olduğunu düşünen insanlara ders niteliği taşıyan bu muhteşem kitap okunmalı ve de okutulmalıdır. Bereketli, keyifli okumalarınız olsun.
İnsanı Okumak
9.3/10 · 156 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
136 syf.
·
3 günde
Semboller ve metaforlara başvurularak anlatılan ve günümüze yorumlanarak kıssadan hisse olarak biz okurlara dersler veren harikulade bir kitap. Okurken oldukça keyif aldığım bir kitap olduğunu belirtmeliyim. Sulhi Ceylan'ın okuyucuya yönelttiği sorular, modern hayatın kıskacından kurtulmak için, başımızı avuç içlerine alıp düşündürecek kadar muazzam sorulardı. Hayat boyunca kendimizi tanımak için, karşımıza çıkan ayrıntılardan korkup kaçmak yerine ; kendi içimize yolculuk yapmamızı ve kendimizi tanımamıza vesile olabilecek kalitede metinler... Kesinlikle üzerine düşünülesi bir kitap. Son olarak ise yazarın kitabı hakkındaki tanıtım yazısından bir cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum : " Mumdan kayıklarla ateşten denizleri geçmek zorunda olsa da insandan ümidini hiç kesmeyen yazılar..." çok çok doğru bir ifade. Hiçbir zaman insandan, insanlıktan, güzellikten, doğruluktan , ... Hiçbir şeyden ve hiçbir durumda ümidinizi kesenlerden olmayın. :) Sulhi Ceylan'nın edebi kalemi ile tanışmamı sağlayan bu kitap okunmalı ve okutulmalı diye düşünüyorum. :)
Özgür Ama Tutsak
9.3/10 · 212 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
8 günde
Hiç inceleme yazılmadığı için en azından birkaç şey yazayım da fikir versin diye yazıyorum. Yıllardır duyduğumuz ve güldüğümüz Nasreddin Hoca fıkralarına farklı bir bakışla bakarak yazılmış bir kitap. Her başlık altında bir fıkra ve farklı şekillerde konuyu ele alarak oluşturulmuş 4 ayrı fikirden oluşuyor her bölüm. Benim kanaatime göre çok orijinal ve çok değerli bakış açılarıyla oluşturulmuş maddeler. Fıkraların bazıları birbirine benzediği için açıklamalar da yer yer birbirine benzemiş ama yine de çok nadir bu durumla karşılaştım. Tavsiye ediyorum, hem güldürüp hem de hakikat gözüyle yorumlanmış böyle kitaplar okunmalı ve çoğalmalı :)
Kendini Mayalamak
9.5/10 · 16 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
75 syf.
·
10/10 puan
Şaire dair olumsuz bir yorum yazmak veya kitaba dair İnanın zor ..her sayfasında insan kendine dair bi şiir veya alıntıya denk geliyor şiir sevenler için okunması gereken kitaplardan..
Renklerden Ayrılık
Okuyacaklarıma Ekle
136 syf.
Arayışa gark olan beniâdemin, asıl aradığı ne ola ki? Soran ve sorgulatan yanıyla insanın içine işleyen, benlik bilincine ulaşmak için aynadaki yüze bakmanın ilk şart olduğunu bize hatırlatan müthiş bir eser. Kitap hikâye ve alıntılarla sizi içten içe o kadar sarsıyor ki, derin düşüncelere dalarken buluveriyorsunuz kendinizi. Arayışın getirmiş olduğu yorgunluk, hüzün, umut, pişmanlık.. Bunlar sizde ne ölçüde mevcut diye dönüp de kendinize baktıran bu eser, bende derin izler bıraktı dersem abartmış olmam. Arayış, kendimizi bulmakla sonlanır, diye düşünüyorum. Hakikî aşıklar da kendilerine ulaşabilmiş kişiler değiller midir zaten? Merak ettiğim birkaç konunun burada mevcut oluşu ve bunlara açıklık getirilişi beni memnun etti. Bol istifadeli ve ağırlığını hissettiğim bir kitap oldu benim için. Fakat nedendir bilmiyorum, bunları yazmak bile benim için oldukça zor oldu. Bu yüzden daha fazla ekleme yapamayacağım. Özetle zamanınızı boşa harcamayacağınız nitelikte bir eser olduğunu söyleyebilirim. Okumanızı temenni ederim, Kitapla kalın..
Özgür Ama Tutsak
9.3/10 · 212 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
176 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
"İnsan, dert sahibi olmakla insan olur. Asıl dert insanın kendini bilmesinin gerekliliğidir" Diyor Sulhi Ceylan okurken çokca düşündüren bir yazar kendisi bu kitabı okuduktan sonra çok düşünmekten başımın ağrıdıgıni hissetmistim bir süre de etkisinden çıkamadim evvela insanın kainatı okuması gerektiği gibi kendisinide okuması gerekir ne demisler kendini bilen Rabbini bilir Kısa Kısa bölümlerden oluşuyor fakat o 1 sayfalik kısımlar 20 sayfalik kısımlara bedeldir keşfedilmeyi bekleyen yazarlardan biridir
İnsanı Okumak
9.3/10 · 156 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
176 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
"İnsanı Okumak" kitabı,insanı anlamaya çalışan kısa kısa metinlerden oluşuyor. İnsanı düşüncenin öznesi yapan metinlerden diyelim,İnsanın kendini düşünmesi,kendine dair düşünmesi ve bir çıkış yolu araması sonucunda oluşan metinlerin ana amacı insana yaklaşabilmek. Bir muamma olan insanın duygularına hareketlerin,dünyasına hatta günahlarına yaklaşarak bütün bunları anlamlı bir bugünde kavramaya Kitabı okumanızı tavsiye ederim, okuduğunuz her satırda, cümlede insani bir anlık tefekküre götüren nacizane bir eser.
İnsanı Okumak
9.3/10 · 156 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.