Taciser Tüfekçi Sivas

Taciser Tüfekçi Sivas

YazarEditör
8.0/10
5 Kişi
·
7
Okunma
·
1
Beğeni
·
79
Gösterim
Adı:
Taciser Tüfekçi Sivas
Unvan:
Arkeolog
Arkeometri: fizik, kimya jeoloji gibi bilim dallarının yöntemleriyle arkeolojik buluntuların ve yerleşimlerin tarihlendirilmesidir.
Prehistorik arkeoloji: tarih öncesi arkeolojidir. Yazının buluşundan önceki Topları ait, toprak altında kalmış maddi kültür Unsurlarını kazılar yaparak ortaya çıkaran, Bu buluntuları inceleyerek eski kültürler hakkında Bilgi elde etmeye çalışan bilim dalıdır.
Huriler : Mö.3000 yılın Sonlarında çivi yazılı belgelerde isimlerine rastlanan Ve doğu anadoluya ilk tunç çağı kültürünü getiren kura-aras bölgesi halkları.Hint Avrupa ve Sami gruplarından farklı olarak kendine özgü bir dili olan Huncale konuşmaktadırlar. Bu dil kuzeydoğu kafkas dilleri ile akrabadır.
Kral ve soylu kişiler için yapılmış, çoğu kez altında ahşap ya da taştan bir mezar odası bulunan yığma Toprak Ya da taştan mezar anıtı.
388 syf.
·11 günde·8/10 puan
Dizgi, özen ve baskı kalitesi açısından tıpkı YKY'den yayınlanan diğer uygarlıklar hakkındaki eserler gibi çok üst düzey bir iş çıkartılmış. Farklı olarak çok ayrıntı olabilecek hususların da işlendiği bir eser olduğunu belirtmeliyim. Örneğin, bu eserde Frig müziği hakkında detaylı bilgiler edinme şansına sahipsiniz. Anadolu'da ve hatta dünya genelinde sistemli müziğin atası olarak Friglerin kabul edilmesi ve Helen müziğini ciddi şekilde etkilemesi de ayrıca çok önemli bir dipnot. Sonuç olarak Friglerin yaşamları ve uygarlıkları hakkında en geniş bilgiyi edinebileceğiniz tek derli toplu kaynak bu eser. Elbette içinde doğruluğu kesin olan şeyler olduğu gibi, doğruluğu kesinleşmemiş durumlar hakkında da bilgi verildiğini unutmamak lazım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Taciser Tüfekçi Sivas
Unvan:
Arkeolog

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.