Taner Şanlıoğlu

Taner Şanlıoğlu

Yazar
7.9/10
15 Kişi
·
29
Okunma
·
1
Beğeni
·
90
Gösterim
Marcus Aurelius:
"Eğer senin dışında olan bir şeyden ötürü üzülüyorsan aslında seni üzen, o şey değil onun hakkındaki yargındır ve bu yargıdan kurtulmak senin elindedir."
"Mermere sıkışmış bir melek gördüm ve onu özgürlüğüne kavuşturuncaya dek mermeri oydum" diyordu ünlü Rönesans sanatçısı Michelangelo. O, büyük bir mermer kütlesiyle karşılaştığında, onu olduğu gibi değil, herkesten farklı gördüğü için ulaştı başarıya.
Varsın dışarıdan gelecek şeyler onlardan zarar görebilecek her şeye zarar versin. Varsın onlardan zarar görenler yakınsın. Bana gelince, eğer başıma gelen şeyin bir kötülük olduğunu düşünmezsem ondan hiçbir zarar görmem ve buna engel olmak benim elimdedir.

Marcus Aurelius
Kişi asıl esaretin zihninde yer aldığını, tek kurtuluşun oradaki esarete son vermesi olduğunu anladığı anda özgürlüğe ilk adımı da atmış olur. Sen de kurtul artık oradan Zihnini hapseden duvarları yıkmakla başla işe.
Birinin küstahlığından tiksindiğinde, hemen şunu sor kendine: Dünyada utanmazların bulunmaması mümkün müdür? Değildir. Öyleyse mümkün olmayanı isteme. Bu tür insanların dünyada bulunmasının kaçınılmaz olduğunu anımsadığında onlara daha kolay katlanırsın. Öyleyse başına gelecek gerçek kötülüğün ve zararın yeri senin zihnindir.

Marcus Aurelius
224 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Aldığım bir kitapta, yayın evi içine 2 adet kitabın tanıtımını iliştirmişti. Hoş göründü gözüme ve önümüzdeki ay için kitap alışveriş listem olmasına rağmen karşıma çıkan bu fırsatı değerlendirmek için listemin başına bu 2 kitabı ekleyiverdim. Şuan düşünüyorumda, bana bir şeyler katar elbet dediğim kitap beni baştan yaratmaya yetti gibi. Hangi sözden hangi gelişmeden bahsetsem bilemiyorum, bildiğim; hayatınızdaki zorlukların sizin dostunuz olduğu ve acilen bu dostu edinmenizdir.
224 syf.
·4 günde·10/10
Bana felsefeyi sevdiren bir kitap oldu. Yalnız bu kitabı okumadan önce hayatla ilgili belli bir noktada görüşünüzün, fikrinizin olması gerekiyor çünkü içerisinde okuru test de ediyor. Bu önemli bir nokta belirtelim. Ben tam zamanında okumuşum dedim o yüzden, nerde yanlış nerde doğruyum görmüş oldum bir bakıma. Onun haricinde seyahat ederken okuduğum bir kitaptı. Burada farklı bir bakış açısı ile tanışıyoruz "stoacılık" Nedir bu stoacılık? Zenon'un felsefesidir. Hayatta kontrol edilen ve edilemeyen durumlar vardır ve biz çoğu zaman neye neden üzüldüğümüzü bile anlamayız. Bunu derinlemesine düşünmüş Zenon ve sonunda anlamış ki bir şeyi iyi ya da kötü yapan ona verdiğimiz yargıdır. Sonucunu değiştiremeyeceğimiz şeyler için üzülmek ona verdiğimiz yargılara, değerlere bağlı yani düşünce şeklimizi değiştirirsek ve olayları kabullenirsek daha sağlıklı bir hayat sürdürebiliriz. ️

•Kendi içine çevrilebilen bir ruhumuz var; kendi kendine yoldaş olabilir; kendi kendisiyle çekiş dövüş, alışveriş edebilir.Yalnız kalınca sıkılır, ne yapacağımızı bilmez oluruz diye korkmamalıyız.

•️Mutluluk ağaçta çiçek açıp, sonbaharda dökülmeyi bilmektir. Bilgelik, döküldüğü için üzülmek yerine toprağa karışıp bir sonraki baharda tekrar açacağına sevinmektir.
224 syf.
·1 günde·6/10
Ortaokuldayken edebiyat öğretmenimiz sınav kağıdının 30 puanlık son kısmında bize ünlü birinin bir sözünü verirdi ve o konu hakkında kompozisyon yazmamızı isterdi.
Kitap, aşağı yukarı bu ayarda bir kitap. Yazar, Stoacı düşünce önderlerinden Seneca, Epiktetos ve Marcus Aurelius’a ait sözlerden alıntılar yaparak, bu sözlere dair kendi yorumlamalarını okuyucuya aktarıyor. Ancak bunu oldukça yavan bir şekilde yapıyor. Okuyucuya sürekli ‘ikinci tekil’ şahıs kullanarak, şunu yap ya da bunu yapma tarzı öneriler sunması okurken beni rahatsız etti.
Kitabın arka kapağında yazanlara aldanarak kitabı sipariş etmiştim, hayal kırıklığına uğradım. Zoraki bitirdiğim bir kitap oldu.
224 syf.
·4/10
Bir kitabın adı ve arka kapak yazısı o kitabın fragmanıdır. Çok severek başladım, ortalarına doğru sıkıldım, araya başka kitap aldım, son olarak zar zor bitirdim. Hal böyleyken kitap fragmandan öteye gidememiş maalesef. Yazar zaten bahsediyor. "Kimse beğenmese bile umurumda değil, ben yazmak istedim ve yazdım" diye. Temel fikir stoizm olsa da, yazar bu felsefenin öncülerinin sözlerini yazarak hep aynı şekilde yorumlamış gibi, kitap bittikten sonra zihnimde anı bırakmadı açıkçası. Sürekli ayrıl, çıkar, yap, kabul et, ol, unutma... şeklinde yazması bir süre sonra insanı rahatsız ediyor. Okumak isteyenler için keyifli okumalar diliyorum.
224 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Issız yerlerde kendin için bir evren ol, gerçekten. Çünkü sadece bir hayatımız var ve onu da başkalarına esir olarak yaşamak anlamsız. Hayata karşı su ol, sakin kal ve yatağını bulduğunda çağla delice. Bir eğitimde tanıştığım Taner Hoca, bu kitapta yazdıklarımı ve daha pek çok şeyi anlatmış. Sade bir dilde felsefe istiyorsanız tavsiye ederim.
224 syf.
·2 günde·8/10
Yaşam felsefesi hakkında benzer birçok yabancı esere bence 10 basan bir kitap. Yalnız, belli bir düşünce derinliğine erişmiş, benzer konulara ilgisi olan kişilerin kitapta yazılanları daha anlamlı bulacağını düşünüyorum. Çok dolu, derin ve anlamlı bir içeriğe sahip. Kesinlikle okunmalı...

Yazarın biyografisi

Adı:
Taner Şanlıoğlu
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.