Taşkın Tuna

Taşkın TunaOl Dedi Oldu 1 yazarı
Yazar
8.3/10
437 Kişi
1.648
Okunma
166
Beğeni
10,1bin
Görüntülenme

Hakkında

1962'de Ankara Fen Fakültesi'nden fizik yüksek mühendisi unvanıyla mezun olan Taşkın Tuna, bürokrasinin üst kademelerinde görev almış, ayrıca yurt dışında staj yapmış ve eğitim almış bir yazardır. Uzayla yakından ilgilenen Tuna, birçok kitap yazmıştır. Kendisine has okuyucu kitlesi bulunmaktadır. 1962 yılında Ankara Fen Fakültesinden Fizik Yük. Müh. olarak mezun oldu. Daha sonra DMİ Genel Müdürlüğüne geçen Tuna, Almanya'da staj ve eğitim aldı. 1969 yılında İngiltere'de Reading Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi gören Tuna, burada Master düzeyinde ihtisas yaptı. Yurda dönüşünde ODTÜ'de öğretim görevlisi olarak çalıştı. ABD'de çevre sorunları konusunda da eğitim gören Tuna, 1987-1991 yılları arasında İngiltere'de Avrupa Meteorolojik Tahmin ve Araştırma Merkezinde uzman olarak hizmet verdi. Daha sonra Yurda dönen Taşkın Tuna Çevre Bakanlığına Genel Müdür olarak atandı ve burada da 3 yıla yakın bir süre çalıştıktan sonra emekli oldu. Bazı eserleri Adnan Menderes'in Günlüğü Bir Çarpı Bir Bir Elma İki Ayna Bir İkiye Nasıl Yansıdı? Muhammedi Bilinç Oku Ama Neyi? Ol Dedi Oldu / Big-Bang'in Nefes Kesen Öyküsü-1 Ol Dedi Oldu / Big-Bang'in Nefes Kesen Öyküsü-2 Ölü Köpeğin Dişleri Son Basamak Sonsuz Uzaylar Uzayın Ötesi Uzayın Sırları Yeryüzü Dengesi Âlem ve Âdem
Unvan:
Yazar, Bürokrat ve Fizik Yüksek Mühendisi
Doğum:
Ankara, Türkiye

Okurlar

166 okur beğendi.
1.648 okur okudu.
70 okur okuyor.
1.036 okur okuyacak.
63 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Dünyayı isteyen ilme sarılsın, âhireti isteyen ilme sarılsın, hem dünyayı ve hem de âhireti isteyen ilme sarılsın." ••Hz. Muhammed (S.a.v)
Sayfa 113Kitabı okudu
"Ey insanlar! Siz Allah'a muhtaçsınız." (Fatır:15)
Reklam
"Sevgili! En sevgili! Ey sevgili! Uzatma dünya sürgünümü benim.." °°Sezai Karakoç
Sayfa 199Kitabı okudu
"Allah imân edenleri karanlıktan nûra çıkarır." Bakara:157
Sayfa 107Kitabı okudu
".. Doğrusu insan çok zâlim ve çok cahildir." (Ahzâb:72)
Sayfa 151Kitabı okudu
... Nice zamandır onu istedim ,kendimi buldum . Şimdi kendimi arıyorum, onu buluyorum ..❤️
Taşkın Tuna
Taşkın Tuna
Reklam
Ey insan heybeti görmek için arşa bak
Taşkın Tuna
Taşkın Tuna

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
501 syf.
7/10 puan verdi
·
9 günde okudu
"Yaratan rabbinin adıyla oku!"
Uzun süredir böyle duygudan-duyguya sürükleyen bir kitap okumamıştım.. Çok kapsamlı, çok donanımlı. Hayret ettiriyor, heyecan, korku, ümit, sevinç.. Bir anım bir anımla tutuşmadı. Bunların yanında rahatsız da etti, itiraz da ettirdi. Bilim çerçevesinde evrenimizin resmini rakamlarla çizerken hayretimi tutamadım.. Muhabbetullah yolunda hikaye
Oku Ama Neyi?
Oku Ama Neyi?Taşkın Tuna · Şule Yayınları · 2019375 okunma
223 syf.
9/10 puan verdi
·
16 günde okudu
"Belki tefekkür ederler." (Haşr:21)
Taşkın Tuna okuma serüveninde, bir çok yerde aynı cümlelere denk gelme ihtimali yüksek olsa bile; insanı sıkmadan, her okuduğunda hayret ve hayranlık içinde bırakın bir tefekkür yolculuğu vadediyor. Uzun aralıklarla hayreti yeni baştan uyandırmak adına, farklı kitaplarıyla da atılabilecek bir serüven. Şu asla aklımda tutamadığım denklemin (beş altı kitaptan sonra öğreneceğimi düşünüyor ve umuyorum); milim yerinden oynayan, ya ileri ya da geriye kayan evren biçiminde olası sonuçlarla yaşamın olamayacağı gerçeği tek başına da imana vesile olabilecek bir mucize. Bütün bir evren hassas değerler üzere kurulu. Bir zamanlar bu oluşuma (evren) tesadüfi diyen bir kesim vardı, hala varlar mı? Neyse Allah akıl fikir versin. Tesadüf olamayacak kadar kusursuz bir düzenin yaratıcısına, iman nimetinden dolayı hamdolsun. Bu kitabın diğer okuduğum eserlerinden farkı da, bütün bu oluşun, mucizenin yaratıcısına olan imanı kavileştirmek ve muhabbetle bağ kurdurma etkisi oldu. Etkisi harikulade. Evrenin yaradılışından, yere düşen tüy tanesindeki hikmete kadar çarpıcı detaylar içeriyor. Bilim biraz da en küçük harekette ki, o büyük devinimin gizemini resmetmek. O hareket için nelere gereksinim olduğuna da hayret ve hayranlık duyalım birazda.. Bütün bu bilgilerle insanı iman etmeye çağırıyor yazar. Güzel bir eser. Canlandırıcı, heyecan verici etkisi de cabası. Uzatılabilir ama kısa kesmeliyim. Şans vermeniz sizin için kazanç olacaktır.
Alem ve Adem
Alem ve AdemTaşkın Tuna · Şule Yayınları · 202024 okunma
304 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Kendi kendimize ne kadar da yabancıyız..
"Allah gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Şüphesiz bunda îman edenler için bir âyet vardır." (Ankebut /44) İman edenler ve akıl sahipleri için düşünmeye davetler var Kur'an-ı Kerim'de. Bu kitapta da düşündürecek, üzerinde tefekkür kurduracak nice hakikatler var. Hayret ettirsin, hayran bıraksın Rabbinin yarattıklarına diye.
Ol Dedi Oldu 2
Ol Dedi Oldu 2Taşkın Tuna · Şule Yayınları · 2006150 okunma