Tayfun Kaya

Tayfun Kaya

Yazar
8.3/10
4 Kişi
·
7
Okunma
·
1
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Tayfun Kaya
Unvan:
Yazar
"Kölelik sistemini benimsemiş bir toplumda insani değerlerden bahsetmek mümkün değil! Aynı toplumunun, finans piyasaları üzerindeki etkisinin kölelik kavramına dayalı olması çok doğal."
Oikos ve oikia cansız olarak ev, bahçe,toprak,şu,hava ve iklimi ifade eder; canlı olarak da üreteni ve tüketeni ....
Tayfun Kaya
Sayfa 8 - Yayın dünyamız yayınları
#Kitapalıntı

"Kapitalizm insanları tükettikçe medeniyetten de uzaklaşacagız.
Kim bilir belki o gün özgür olacağız. Halka olmayanın gözüyle bakabilmeyi ve yaşayabilmeyi öğretiyorlar.
Ama olmayanın gözüyle bakabilenler maddeye muhtaç bırakılmıştır ama manen güçlenmesinin önü açıktır."
Bilmediğini bilmek;insani ve doğal bir eylemken, bilmediğini bilmemek bencilliği ve tabii olmayan sonuçları doğurur.
Tayfun Kaya
Yayın Dünyamız/Yay Yayınları
Verimliliği Faizle Ölç.
İstahdam yurda tam olarak yayılabildiyse, verimli çalışılıyorsa o toplumda enflasyon oluşmaz, faiz yükselmez. Ülkenin parası diğer ülke paralarına karşı ansızın ve yüksek miktarda değer kaybetmez. Vergi oranları düşer. Ülke borsası değer kazanır, şirketlerin kârlılıkları artar. Yani özetle diğer ülkelerin faiz oranları ile kıyasladığımızda kendi verimliliğimizi ölçme imkânı vardır.
Aynı zamanda verimsizliği, çalışanın düşük performas göstermesi olarak değerlendirebileceğimiz gibi, gösterdiği emeğin fiyat ya da talep bulamaması, farklı bir şey yapmaması olarak da değerlendirebilir.
Adam Smith, Emek Değer Teorisi'nde üretimin verimle ilgili olduğunu savunmuş ve en verimli üretimin nasıl yapılabileceğini araştırmış, anlatmıştır. Yeri gelmişken, Eski Yunanlılara ait bir atasözünü de anımsayalım: "Güzel şey zor olur."
Tayfun Kaya
Sayfa 25 - @sosyaledebiyatdergisi @tayfunkaya #sosyaledebiyatdergisi #tayfunkaya
Lüksün kelime anlamı "gereksiz, aşırı gösterişli durum" olarak tanımlanmış.Gereksiz ve gösteriş için harcama yapılıyorsa,yaşamak için değil para kazanmak içindir.
"İhtiyaçlar sınırsız" denir ama elimizdeki parmaklar sınırlıdır.Görme,duyma mesafemiz sınırlı,midemizden tek seferde alabileceği gıda miktarı sınırlı,dünya nimetleri sınırlı,yani doğal olan her şey sınırlı.
Tayfun Kaya
Yayın Dünyamız/Yay Yayınları
“Eskiden ‘lüks lambası’ vardı, çoğumuz galen hatırlarız. Adı lüks çünkü o dönemde insanın tek lüksü. Gece olduğunda bir camın arkasından evi aydınlatabilmek. Kaygılarımız, gelecek endişemiz aynı oranda azdı.”
204 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okuyunca Taylor aklıma geldi.Taylor 1911 yılında Bilimsel Yönetim adlı kitabı yazmıştır.Taylor bu eseri sunduğunda hareket ve fiziksel düzenleme ilkeleriyle de yöneticilerin esin kaynağı olmuştu.Taylor'a göre çalışan bir kişi makinenin hareketsiz bir parçasıydı ve iyi programlanmadığı zaman verimsizleşirdi.Bu nedenle de çalışan kişilerin çok etkili bir şekilde kontrol edilmesi gerekirdi.Bu düşüncesinden yola çıkarak da verimliliğin nasıl artırılabileceği ve çalışanların nasıl güdülendirilebileceği sorusu ile ilgilenmişti.Yine Fayol'un işletmecilik kuramı ve Weber'in bürokrasi modeli...
Tıpkı kitapta olduğu gibi insanlar paraya tapmakta,hep çok çalışarak daha fazla kazanma çabasında ve zamanı öldürmektedir.Kaçırdıkları o değerli zamanları,anları geri alamamaktadırlar.Kitapta kısaca ekonominin kökeninden bahsetmiş.
Ekonominin;ekoloji ve ekosistem ile aynı kökenden olduğunu;Ekoloji'nin doğa bilimi, canlıların birbirleri ve çevreleriyle ilişkilerini anlattığını;Ekosistemin ise canlı ve cansız çevrelerin olduğunu belirtmiş.Ayrıca kökenlerini Yunanca 'oikos'tan aldığını,"oikos" ve "oikia" nın anlamlarının da ev,bahçe,toprak,su,hava,iklim,üreten ve tüketen olduğunu belirtmiş.
Ekonominin ise canlıların (üreten/tüketen) toprak,hava,su ve iklimden faydalanarak ürettikleri ürünlerin para ya da değer karşılığında ticaretini,yönetimini anlattığını belirtmiş.
Eskiden üretim ve tüketim faaliyetlerinin nasıl gerçekleştiğini kısaca anlatmış.Eskiden paranın birikmediğini yani hayatımızda her şeyden önde gelmediğini,sevdiklerimizle yaşanmışlıklarımızın bol olduğunu ki bu durum şu zamanda malesef ki geçerli değil.İlerleyen bölümlerde bu konu hakkında da yazarımız fikirlerini sunmuş bize.
Kısaca paranın bulunuşundan bahsetmiş veeeee para birikimi başlamış.Hep daha fazla çalış,daha fazla sıkı yönetim,daha fazla para...
Eeee para birikti ne oldu? Parası çok olan 'güçlü' oldu.Her şey onların etrafında döndü.Bu da bazılarında hırs ve kibri ön plana çıkardı.Zaman unutuldu,yaşanmışlıklar unutuldu hatta çocuklar bile unutuldu.Onlara zaman ayıramayacak kadar gözümüz karardı,çok çalıştık,oooh nihayet çok paramız oldu mu acaba?
Sonra daha fazla para için,daha fazla ürün satmak,daha fazla ürün satmak için de daha fazla üretmek gündeme geldi.Bu da bize sağlıksız üretimi önümüze koydu.Yediğimiz,giydiğimiz,içtiğimiz,barındığımız ve hatta soluduğumuz hava bile sağlıksız oldu.Çevreyi mahvettik.Havayı mahvettik...
Aaaaaaaa kapitalizmi unutmamak gerek tabiki.Bu konuyu çok anlatmaya gerek yok herkes biliyor zaten.Kısaca değişim cazip geldi sonunda ise köle olduk.Aaaa büyük devletler daha da kibarlaştırdı köle söylemini yasakladı onun yerine işçi geldi, emekçi geldi vs. vs.
Büyük devletlerden çokça örnek yer alıyor kitapta.Amerika,Çin vs.
Sonra ortaya borçlanma çıktı.Ülkeler birbirlerine borçlandı.Sonra borçlarını da borç alarak diğerine ödeme yaptılar.Zincirleme yani.
Sanayileşme başladı ve fabrikalarda iş bulanlar sanayi bölgelerine yakın yerlerde oturmak zorunda kaldı.Doğadan uzaklaştık.Sonra ne oldu beton bloklar yükseldi.Sonra da insanda depresyon,panik atak gibi psikolojik bozulmalar meydana geldi.Doğal beslenmeme ise tuz biber.Her şeyimiz alengirli oldu.Her şeyde kimyasallar kol geziyor.

Eeeee gerisi sizde canlar
204 syf.
·6 günde·5/10
Kitaptan kısaca bahsedecek olursak; paranın ve ekonominin yolculuğunu sosyal ve siyasi gelişmelerle birlikte ele alırken, okuyucuya bütçe ipuçları vermeyi de ihmal etmiyor. Bir yandan "finans kapitalizmi" ya da enflasyonun siyasi bir karar olup olmadığını ele alırken, diğer yandan "dolara mı altına mı yatırım yapmalı?", Faiz düşünce dolar artar mı?" gibi soruları sade ve ironik bir üslupla yanıtlıyor. Yazar, okuyucuyu da yanına alarak günlük yaşamı farklı bakış açısıyla görmeyi, birlikte düşünmeyi ve hatırlamayı başarıyor.
...
Şimdi kitabı okuyunca epey bilgi edindim. Çünkü ekonomi, para, altın, dolar ve siyasete dair pek bilgisi olmayan biriyim. Ancak buna rağmen yinede ilgi alanıma girmeyen, beni bir türlü etkileyemeyen konu aslında. Yazarın kalemine diyecek yok. Bu konuda epeyce bilgisi var ve bunu bizlere gayet iyi yansıttığına eminim. Lakin ben pek adapte olamadım. Bu konuya aşina olmadığım içinde olabilir. Fakat bankacılık okuyan, gümrükle vs. ilgilenen kişilere bir hayli yarayabileceğini düşündüğüm bir kitap olmuş. Kalemine sağlık diyorum.
204 syf.
·Beğendi·8/10
#okudumbitti️ #kitapyorum
#işiniçindeişvar ️ 204 Sayfa

.
"Para esaretin yeni şeklidir” demiş Tolstoy. Tayfun Kaya ise “Kapitalizm sayesinde belki bir miktar paramız oldu ama yaşam için zaman kalmamıştı!” diye not düşüyor. Bu esirleşme sürecini ve şu dünyadaki sınırlı zamanlarımızı para peşinde koşarak zi­yan etme davranışlarımız çok güzel hikâye ediliyor. “Keşke bu zaafımızı arada sırada hatırlamakla yetinmeyerek doğruları bir alışkanlık, bir hayat tarzı haline getirebil­sek” dedirten etkileyici bir kitap."
.
Herkese Merhaba
.
Bugün sizlere benim de ilk defa okuduğum bir kitap türü bırakıyorum. Yazarın kalemi akıcı, anlatımı oldukça güzeldi. İlk başlarda önyargılı olarak okumaya başladım, lakin okudukça beni içine çeken ve okurken bana ekonomi üzerine pencerelerimi açmamı sağlayan bir okuma ve deneyim oldu. Bundan sonra bu tür kitap okurmuyum bilemem, ama bu kitap iyi ki okudum dediklerim arasında yerini aldı. Hatta dönem dönem tekrar okurum diye düşünüyorum.
Tayfun Kaya, paranın ve ekonominin yolculuğunu sosyal ve siyasi gelişmelerle birlikte ele alırken, okuyucuya bütçe ipuçları vermeyi de ihmal etmiyor. Bir yandan “finans kapitalizmi” ya da enflasyonun siyasi bir karar olup olmadığını ele alırken, diğer yandan “Dolara mı altına mı yatırım yapmalı?”, “Faiz düşünce dolar artar mı?” gibi soruları sade ve ironik bir üslupla yanıtlıyor. Yazar, okuyucuyu da yanına alarak günlük yaşamı farklı bakış açısıyla görmeyi, birlikte düşünmeyi ve hatırlamayı başarıyor.
Bana güzel bilgiler veren bu kitabı ben keyifle okudum. Siz kitapsever dostlarıma da mutlaka okumanızı öneririm. OKUYUN, okutun efendim, pişman olmazsınız...

#kitaptanalıntılar
️ "Çalışmıyor ama son model cep telefonu için borçlanıyor."
️ "Ekonomik sorunlar varsa, zamanla toplumsal soruna dönüşür."
️ "Türkiye'nin dili Türkçe'dir , değiştirilemez..."
.
Sevgi, sağlık ve kitapla kalın canlar... Sorgulatan, düşündüren ve hayatı anlamlandıran okumalarınız olsun...
204 syf.
·Puan vermedi
İşin içinde iş var


" Ekonomi elbette uzmanlık ister ama düşünce yapısını cebinde az da olsa para taşıyan herkesin bilmesi gerekir."
Notu ile ismime özel imzalı geldi kitabım. Daha önce okumadığım türde bir kitaptı.
Açıkçası okumadan önce kitaba karşı önyargılarım vardı ama gerçekten okuduğum için mutlu olduğum kitaplar arasına girdi.
Sadece bir ekonomi kitabı değildi bu.
Hortumdanmadan, 2008 krizine. Mortgage kredilerinde, gezi parkı eylemlerine kadar
Hayatımızın içinde var olan ve yaşadığımız iyi kötü tüm olaylara ayna tutmuş.
Atatürk ve Einstein gibi büyük insanların sözlerine de kitabımızın içerisinde yer verilmiş.
Üzerimize oynanan oyunlara karşı uyanık olmamızı sağlayan gözünmüzü açan bir kitap.
Bazen sadece buzdağının görünen kısmına bakarız ya işte bu kitaptan sonra o görünmeyen kısımları da görebiliriz.
İnsanların doğaya meydan okuması ve bunun olası sonuçlarına da Ustaca değinilmişti.
Kısacası kitap sadece para dan bahsetmiyor.
Sebep olduklarından ve sonuçlarından da bahsediyor.
Sahip köle kavramları
Pirince giderken evdeki bulgurdan olmak
Krizlerin ne zaman ve nasıl doğdukları
Çözümleri ve öngörüleri gibi pek çok konuda bilgi sahibi olacağımız bir kitap.
Meraklısına tavsiye ediyorum.
204 syf.
·Puan vermedi
@tayfunkaya19 yazarımızın #işiniçindeişvar kitabını, Vuslat teki Ablamızın moderatörlüğünde, sayın kitap dostlarımla beraberce okumak guzeldi
Yorum
İşin içinde iş var?
Olmaz mı heç
Kitabın ismi bile merak uyandırıyor. Acaba neler var diye merak gidericiyim
Ekonomi kitabıdır. Araştırmalara dayalıdır, yazarımızın öznel yorumlarıyla da artı bir bakışla bize anlatılan bilgilere nasıl bakabileceğimizi göstermeye çalışmış diyebilirim yazarımız, örnekler eşliğinde tabii...
Ekonominin topluma, toplumumuza, kendimize ne gibi etkileri var?
Hangi durumlarda nasıl etkileniyoruz?
Günümüzün ekonomi alanındaki bilgilerini bize akıcı dille anlatmış. Bu alanda kitap okumak artı bir bilgiydi...
Teşekkürler...

Yazarın biyografisi

Adı:
Tayfun Kaya
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 1 okur okuyacak.