Temple Grandin

Temple Grandin

Yazar
8.8/10
10 Kişi
·
24
Okunma
·
3
Beğeni
·
906
Gösterim
Adı:
Temple Grandin
Unvan:
Amerikalı Hayvan Bilim Uzmanı, Profösör, Aktivist, Yazar
Doğum:
29 Ağustos 1947
Temple Grandin (d. 29 Ağustos 1947), Amerikalı hayvan bilimi uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi'nde profesör, yazar, otizm aktivisti ve hayvancılık sektöründe hayvan davranışları alanında danışman. Hug box ("sarılma kutusu") ismi verilen, otistik çocukları sakinleştirmek için kullanılan bir cihaz geliştirmiştir. Yaşamı Temple Grandin isimli ödüllü biyografik filmin konusunu oluşturur. Time 100 listesinde 2010 yılında "Kahramanlar" kategorisinde dünyanın en etkili 100 kişisi arasında yer almıştır..
Otizmin en derin gizemlerinden biri otistik özellikler gösteren çoğu bireyin, sözel becerileri çok zayıfken, görsel ve uzamsal becerilerde üstünlük göstermeleridir.
Temple Grandin
Sayfa 15 - sistem yayıncılık
Eğer ki parmaklarımı şaklatıp otizmden kurtulabilecek olsam, bunu yapmazdım: çünkü o zaman kendim olmazdım. Otizm kişiliğimin bir parçasıdır.
Temple Grandin
Sayfa 14 - sistem yayıncılık
232 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabın kahramanı, Amerikalı hayvan bilimi uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi'nde profesör, yazar, otizm aktivisti ve hayvancılık sektöründe hayvan davranışları alanında danışmanlık yapmış, hug box ("sarılma kutusu") ismi verilen, otistik çocukları sakinleştirmek için kullanılan bir cihaz geliştiren Temple Grandin’dir. Kitabın yazarı da yine kendisidir. Gerçek bir kişilikten esinlenilerek yazılan bu kitap; çevresiyle iletişim kurmakta güçlük çeken, dünyayı farklı bir biçimde, dille değil, görüntülerin diliyle algılayan otizmli Grandin’in yaşam karşısındaki başarısını anlatır. Kitap ön sözüyle birlikte zaten okuru etkisi altına almayı başarıyor. Temple Grandin, konuşulan ve yazılan sözcükleri beyninin içinde bir videokaset gibi döndüren, yani müthiş bir görsel zekâya sahiptir. Çocukluğundan itibaren yetişkinlik evresine kadar geçirdiği zorlukları ve bu zorlukları atlatmasında destekleyici olan insanları anlatan Grandin, aslında kendisine en büyük iyiliği otizmi kabullenmekle etmiştir. Grandin'in elde ettiği başarılar otizmli ve engelli bireylere sahip aileler için bir umut ve ilham verici olacaktır. Makale tarzında ele alınan kitap, otizmli bireylere sahip her ailenin ve her öğretmenin okuması gerekmektedir. Otizm hakkında -Grandin'in hayatı üzerinden somutlaştırarak- çok önemli ve yarar sağlayacak bilgiler vermektedir. Her sayfasından alacağınız notlar bulunmaktadır. Ayrıca kitap otizm üzerine şekillenmiş olabilir ama diğer özel gereksinime ihtiyaç duyan bireyler için de yarar sağlayacaktır. Özel çocuklara karşı olan bakış açınızı mutlaka değiştirecektir. Kitaptan çıkardığım en önemli sonuç ise şudur:
Özel eğitime gereksinim duyan çocuklara gerek eğitsel gerekse tıbbi olarak konulan tanılama, bizler için bir etiketlemeden öteye gidemiyor. Çocukları etiketliyoruz. Bu bireyin yetersizliğine, engeline ve sınırlılığı üzerinde durmasına ve bireyin yapamadıkları üzerine odaklanmasına, çocukla ilgili önyargıların ve düşük beklentilerin oluşmasına, arkadaşları ve akranları tarafından reddedilme ve damgalanıp alay konusu olmasına neden olmaktadır. Yani kısacası çocuğun yetersizliklerine odaklandırdığı için bizi, yapabileceklerini, yeterli olduğu durumları göz önünde bulundurmuyoruz.
Yetersizliklerine değil, yeterliliklerine yani yapabilecekleri becerilere odaklanmalı ve bu yönde programlar geliştirip yol kat etmeliyiz.
232 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Resimlerle dünyayı kodlayabilen bir kişi, Amerikalı hayvan bilimi uzmanı, profesör, yazar, otizm aktivisti Temple Grandin. Görsel hafızası sayesinde dünyayı resimlerle anlamlandıran bu insan üstün zekalı bir birey değil, bir otizmli. Hem de bu tanıyı 1950'lerde falan almış. O zamanlar "otizm" denilince akla gelenleri tahmin bile edemiyorum.

Halen çoğu insan "otizm" denilince konuşamayan, sürekli sallanan, bağıran, ulaşılmaz, insanlardan kopmuş bir çocuk resmi çizerler.( Neden hep bir çocuk akla gelir onu da anlamam. Bu çocuklar hiç büyümeden dünyadan buharlaşıp yok mu oluyorlar? ) Ya da 'Rain Man' deki gibi tuhaf davranışları olan, hesaplama, çizim, hafıza gibi konularda esrarengiz yetenekler sergileyen otizmlileri düşünürüz. Bunlar yanlış bilgiler değildir fakat kişi ehliyetini yitirmemiş ( özellikle belli bir zekaya, anlayış ve eğitime sahiplerse ), başarılı yaşamlar sürdürebilen, özel bir tür kavrayış ve anlayışa sahip bireylerin de olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Kendisi de otizmli bir birey olan Grandin’e göre, insanlığı bugüne taşıyan bir çok buluş otistik beyinler sayesinde gerçekleşti. Einstein, Mozart, Tesla gibi isimlerin ortak bir özelliği, otistik bir beyne sahip olmalarıydı. Bu düşüncesini şu sözlerle ifade ediyor:
“Otizm olmasaydı, insanlar bugün hala mağaralarda ateş etrafında oturuyor olurdu... Otizm olmasa ne Silikon Vadisi kalır, ne de enerji sorununa çözüm bulunabilirdi."

Bir yerde okumuştum , giderek artan otizmli sayısının verileri ele alınarak ilerde belki de insanların çoğunluğunun otizmli, bizlerin ise azınlıkta kalabileceği yazıyordu. Yani otizmli olmayanların "anormal" sayılacağı bir dünya... Kim bilir?...

Eğer otizmli olan bir bireyin iç dünyasını merak ediyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun ! Artık basımı olmadığı için bir tek şurada buldum: https://www.scribd.com/...İcerden-Anlatımı

Yok filmini izleyim derseniz sayın kitap yazarımızla aynı isimli bir de filmi var: http://unutulmazfilmler.co/temple-grandin.html

Keyifli okumalar, izlemeler diliyorum...
240 syf.
·2 günde·5/10
Otizmli Beyin tıp terimlerinin bolca olduğu bir kitap okurken bu yüzden zorlandım diyebilirim. Bunun dışında otizmli insanların ne tür zorluklarla yaşadığını, ailelerinin zorluklarını anlamış oldum. Kısa örnek verecek olursam eğer, alışveriş merkezlerinden korkmak, hızlı ve ani gelişen seslere tepkiler.. Depresyon ilâcı kullanan anne adaylarının çocuklarının otizmli olma riskini arttırdığını öğrendim. Tarzım dışı bir kitap olsa da yine de okudum. Fena sayılmazdı. Keyifli akşamlar dilerim sizlere..
240 syf.
·Beğendi·10/10
Otizmli daha iyi anlamak için içerden birini dinlemek istiyorsanız Temple Grandin ilk başvuracağınız kaynak. Kendi hikayesini yazdığı Resimlerle Düşünmek kitabını ilk önce okumanızı öneririm. Bu kitabında ise bir bilim insanı olarak konuya yaklaşmış, güncel bilgiler, tanılar, araştırmalar ve bilimsel yeniliklerle doldurmuş. Kitabın sonunda ise görme-örüntülü görmek arasındaki farklara girmiş. Otizm-asberger tanılı kişiler ve aileleri için mesleki ve yaşamla ilgili önerilerini sunmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Temple Grandin
Unvan:
Amerikalı Hayvan Bilim Uzmanı, Profösör, Aktivist, Yazar
Doğum:
29 Ağustos 1947
Temple Grandin (d. 29 Ağustos 1947), Amerikalı hayvan bilimi uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi'nde profesör, yazar, otizm aktivisti ve hayvancılık sektöründe hayvan davranışları alanında danışman. Hug box ("sarılma kutusu") ismi verilen, otistik çocukları sakinleştirmek için kullanılan bir cihaz geliştirmiştir. Yaşamı Temple Grandin isimli ödüllü biyografik filmin konusunu oluşturur. Time 100 listesinde 2010 yılında "Kahramanlar" kategorisinde dünyanın en etkili 100 kişisi arasında yer almıştır..

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.