Thomas A. Vaidis

Thomas A. Vaidis

Yazar
7.3/10
6 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
77
Gösterim
Adı:
Thomas A. Vaidis
Tam adı:
Thomas Ath. Vaidis
Unvan:
Yazar
Son zamanlarda Avrupa tarihinde yalnız iki ihtilal görürüz :Rus ve Türk ihtilalleri. Yalnız bu iki, yarını kurma amacıyla, memleketlerinde dünden utanç verici ne kalmışsa hepsini yıkmışlardır. İtalyan faşizmi İtalyan kapitalizmine birkaç yıl daha sürecek bir hayatı kazandırmaktan ve ölmüş Sezar emperyalizmini hortlatmaktan başka bir şey yapmamış, Hitler ihtilali ise Almanya 'yı uygarlığın eşiğinden alıp Ortaçağa götürmüştür. Bunların ikisi de Kemalist ihtilalin büyük ruhu ile ortak hiçbir yanları olmayan kara davranışlardır. Kemalist ihtilal, mahvetmek için değil, kurtarmak için yapılmıştır ve Türk milletini sevgi ile çevrelemektedir. Onu çağdaşlaştırmak için zora başvurmuştur ama yaptığı şey,çağdaş eğitimin, anormal çocukları eğitmek için yaptığından farklı bir iş değildir.
"Dış politika alanında Cumhuriyetin tüm isteği ile güttüğü amaç milletlerarsı barışın korunmasına yardım etmek ve güvenlikli bir ortamda yaşamaktır. Biz komşularımızla her gün bir dostluk kurmakta ve onlarla anlaşma yolunda yeni bir adım almaktayız."
Tanrı tarafından gönderildiklerini sanarak Avrupa 'nın başına bela olanlardan başka hangi devlet adamı, ne zaman yurdunun dış politika çizgisini çizmek amacıyla bu şekilde konuşmuştur?
177 syf.
·Beğendi·9/10
Bir Yunanlı gazetecinin 1936 yılında kaleme aldığı bu kitapta şunları bulacaksınız;
1. Osmanlı'nın son zamanlarında büyük devletler ile arasındaki gelişmeler,
2. içte siyasi çekişmeler ve bu çekişmelerin imparatorluğu yıkılmaya, parçalanmaya götürdüğü,
3. İttihat ve Terakki Fırkasının genel politikası ve Atatürk ile yollarını ayırmaları,
4. Atatürk'ün dünya sahnesi çıkması ve kurtuluş savaşı,
5. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ve çağdaş modern bir devlet kurma yolunda verdiği savaş...
Yazar bir Yunanlı olmasına karşın inanılmaz güzel ve objektif değerlendirmeler yapmış..elbette yerdiği de olmuş övdüğü de Atatürk'ü.. ama kendi cümlesiyle "Atatürk bir efsane" diyerek övdüğü çok olmuştur...Bilgi dolu bir kitap..tavsiye ederim..
177 syf.
·Puan vermedi
O çağının adamı değildir O çağına aykırılıktır. O Step Tatarlarının yeniden dirilişidir. O doğunun gücüdür. Bir yunanlı bakış acısı ile bakması tabi ki biraz farklılık katmış bazı noktalarda yazara katılmıyorum ama okumaya değer.

Yazarın biyografisi

Adı:
Thomas A. Vaidis
Tam adı:
Thomas Ath. Vaidis
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.