Thomas Schramme

Thomas Schramme

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Thomas Schramme
Unvan:
Filozof
Doğum:
Frankfurt, 6 Temmuz 1969
Akıl hastalıkları çoğunlukla kalıtsaldır, esasen zararlı dışsal etkilerin yol açtığı bozukluklar öznenin biyolojisine işler ve giderek artan bir patolojik sapmayla kuşaktan kuşağa aktarılır hatta bozulmanın kişinin ömrü boyunca ilerlediği görülür.
Prichard ahlaki çılgınlığı şöyle tanımlamıştı:
...doğal hislerin, duygulanımların, eğilimlerin, mizacın, alışkanlıkların, doğuştan gelen ahlaki özelliklerin, doğal itkilerin, ilgilenme ya da bilme ve akıl yürütme melekelerinde dikkat çekici bir bozukluk ya da kusur olmaksızın, özellikle de çılgınca sanrılar ya da halüsinasyonlar olmaksızın ölümcül bir sapma göstermesi anlamına gelen delilik...
(1835)
Avcı psikopat başkalarına sadece bir amacın aracı olarak davranır, başka türlü davranabileceği ileri sürüldüğünde hayrete kapılır.
Psikopatik bir kabahat işleyen birine, ahlaki takdiri haklı çıkaracak zorunlu nitelikleri atfetmekte gerçekten de haklı mıyız?
Sosyopatların sempatik insan ilişkilerini anlamadığı, bu açıdan müziği anlamayan, tonları ayırt edemeyen insanlara benzedikleri söylenebilir. Tonları ayırt edemeyen insanlar müzik kuramında uzman olabilirler, tıpkı bazı sosyopatların sempati ve pişmanlık uyandırma konusunda uzman olması, başkalarının güdülerine kurnazlıkla yaklaşması gibi. Ama bu parıltının altında derin, rahatsız edici bir boşluk vardır.
Sosyopatlarla uğraşmak, daha ziyade normal yetişkinlerden çok tehlikeli hayvanlarla uğraşmaya benzer.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Thomas Schramme
Unvan:
Filozof
Doğum:
Frankfurt, 6 Temmuz 1969

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.