Tim Hamilton

Tim Hamilton

Yazar
8.2/10
32 Kişi
·
74
Okunma
·
0
Beğeni
·
322
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
154 syf.
·Beğendi
"Fahrenheit 451" sizi derin derin düşünmeye zorlayan bir bilimkurgu eseri...

Ray Bradburry, çok iyi bir eğitim hayatı olmamasına rağmen kitaplara olan tutkusu sayesinde kendi kendini geliştirmiş bir dahi ve iyi bir gözlemci.

Daha kitabın başında "Fahrenheit 451" in kağıdın yanmaya başlama sıcaklığı olduğunu öğreniyoruz.

İtfaiyecilerin işinin yangınları söndürmek olduğunu biliriz, bu kitap da ise onların görevi yangını başlatmak. Özellikle de insanların düşünmelerine, hayal kurmalarına ve hayatı sorgulamalarına olanak sağlayan kitapları yakmak. Böylelikle de insanları zararsız ve etkisiz koyun sürüleri haline dönüştürmek...

Eminim gözümüz gibi koruduğumuz kitapların yakılma fikri benim olduğu kadar sizin de hoşunuza gitmemiştir. Belki de iyi ki böyle bir şey bizim başımıza gelmedi diye de düşünebilirsiniz ama sizce bu düşünce ne kadar doğru?

İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler bütün savaş karşıtı ve Yahudi asıllı kitapları yaktırmadı mı? Ya da daha eski tarihlere gidersek Zebur ya da İncil'in aslı çarpıtılarak insanlara yalan yanlış bilgiler empoze edilmedi mi? Bunların dışında bazı ülkeler de halen sansür yüzünden bazı kitaplar yasaklı değil mi?

Demek ki yazar bize hiç olmamış bir şeyden değil, bugüne kadar sürekli maruz kaldığımız fakat belki de farkında olmadığımız bir durumdan bahsetmiş. Her ne kadar kabul etmek istemesek de dünyayı kontrolü altına almak isteyen güçlerin esiriyiz. Yediğimiz yemekten tutun, seyrettiğimiz TV dizilerine reklamlara ve hatta bazı kitaplara kadar hepsi bizi onların istediği modele dönüştürmek için organize edilmiş. Kendi düşünemeyen, uyuşturulmuş üretemeyen insanlar...

Okumanın önemini vurgulayan bu kitap gerçekten de okunmaya değer...

Keyifli okumalar herkese...
160 syf.
·Beğendi·9/10
Çizimler güzel, bir kelimede eksik harf var malesef, içerik olarak kitap gibi, yani önemli herşeye yer vermiş çizer. Severek okudum. Çizgi roman okurlarına tavsiye ederim.
160 syf.
·Beğendi·7/10
Bir distopya okuru olarak Ray Bradbury'nin başyapıtını bir de çizgi roman versiyonuyla okumak istedim.

Ray Bradbury ve Tim Hamilton işbirliğinde hazırlanan, Epsilon Yayınevi'nden çıkan bu çizgi roman uzun zamandır ona dokunmamı ve gözlerimi üzerinde gezdirmemi hissetmeyi bekliyordu. Sonunda bu çağrısına kulak verdim ve bir çırpıda olmasa da, okuyup bitirdim.

Bir çırpıda okuyamadım çünkü çizimlerini beğenmedim. Ve çizim unsuru da bir çizgi roman için çok önemlidir. Nasıl ki bir romana ısınamama sebebi yazarın dili, konunun yetersizliği gibi nedenler olabiliyorsa, bir çizgi romana ısınamama sebebi de pek tabii çizimleri olabilir. Tim Hamilton'ın çizimleri açıkçası biraz soğuttu beni.

Bitirdikten sonra çıkardığım sonuç ise şuydu: Ray Bradbury ne kadar usta bir hikaye anlatıcısı ise, işte o kadar acemi bir çizgi romancıdır. Bu eserdeki tüm baloncukların sahibi olan Bradbury, kitabındaki o enfes havayı çizgi romana taşıyamamış ne yazık ki.

Kitabını okurken adeta ürkmüştüm ve bitirdiğimde ise birden fazla konuda daha fazla bilinç sahibi olmuştum. Kitapları yakmak... Korkutucu. Böyle bir geleceğin gerçekleşmesinden korkan Bradbury'nin bizleri uyarmak için kaleme aldığı bu başyapıt okuru derinden sarsıyor. Fakat işte çizgi roman bunu pek başaramıyor...

Sonuç olarak, kesinlikle zaman kaybı olmadığını belirtebilirim ve Bradbury okurlarının da okumalarını salık veririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tim Hamilton
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 74 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.