Tolga Akdeniz

Tolga Akdeniz

Çevirmen
8.4/10
11 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
37
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
126 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Sadece 2 haftada yazılmış, akıcı ve sade diliyle, yerinde betimlemeleriyle gönüllerde taht kurmuş Werther'in Acıları'nı yorumluyoruz bugün. Bazı melankolikler, duygusaldan halliceler Werther'le arkadaş olmak isterse eğer arkadaşı Wilhelm'e yazdığı bu mektupları size yazmışçasına okuyup etkilenme seviyenizi arttırabilirsiniz.

Mektup türündeki bu kitap yayımlandıktan sonra Goethe'nin şöhretine şöhret katmış olmakla beraber eleştirilmesine de sebep olmuştur. İnsanlar o kadar etkilenmiş, o kadar Werther'de bulmuş ki kendini, benzer hikayeyi yaşayanların intihar ettiği görülmüş. İntihar sayısındaki yükseliş böylesine güzel bir kitabın yasaklanmasına sebep olmuştur.

Konusuna değinecek olursak eğer Werther'in iyi niyetli ve çok güzel bir kadına aşık olup bunu mektuplar şeklinde arkadaşına anlatmasıdır. Sıkıntı şurda başlıyor ki bu güzel kadının bir nişanlısı var ve Werther'i çok yakın bir dostu olarak görüyor. Tabi Werther, Lotte'nin kendisine bir şeyler hissettiğini düşünse de bence öyle değildi.

Goethe aynı zamanda bir ressam olduğu için doğayı o kadar güzel yazıyla resmetmiş ki içinizde rengarenk çiçekler açtırıyor. Bu kitabı okumanızı öneriyorum. Herkesin kendini bulabileceğini düşündüğüm kilit noktaları var. Bende kendimi çok fazla buldum Werther'de. Sanırım kitabı çok sevmemde bunun büyük bir etkisi var.
135 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı okumak kimsesiz karanlık bir sahilde dolaşmak gibi gerçekten. Hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biri diyebilirim. Sayfalara post it yapıştırmaktan kitap şişti, kalınlaştı. Ne yazsam ne söylesem bu kitabı ve Werther'in acılarını size anlatamam. Alın ve okuyun. Beğenmezseniz bana getirin ben bir daha okurum.
125 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Genç Werther'in Acıları kitabı düşündüğüm gibi bir kitap değildi, yani bu kitapta Werther sadece aşk acısı çekmiş onun dışında bir acı çektiği falan yoktu, bu yüzden kitabın ismi bunun yerine sevdiği kız olan Lotte'nin adı verilmeliydi diye düşünüyorum. Bunun dışında kısa kısa günlük şeklinde yazılmış olup okuyucuyu sıkmayan bir yönü vardı, klasiklerden olduğu için okumakta yarar var.