Tolga Güner

Tolga Güner

Çevirmen
8.3/10
98 Kişi
·
766
Okunma
·
0
Beğeni
·
81
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Dikkat spoiler içerebilir!
Bir arkadaş,dost ne kadar önemlidir? Bir anneyi,nişanlıyı,yurdunu,evini terk edecek kadar önemli midir? Ahh Adrien fedakar anneni bari terk etmeseydin! Ben de anneyim en çok bundan etkilendim :)
Yazarımız diyor ki "Bir sır içinde saklı kaldığı sürece ,senin kölendir.Ama onu başkasına söylediğin anda ,sen onun kölesi olursun."
160 syf.
Arkadaşlık üzerine uzun düşünceler ve duygulanımlar oluşturacak bir eser. Adrian'da bulduğum samimiyet, Mihail'de bulduğum olgunluk tadı unutulmayacak cinstendi. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim, çok içten bir kitap.
160 syf.
"Bir sır içinde saklı kaldığı sürece, senin kölendir.
Ama onu başkasına söylediğin anda , sen onun kölesi olursun."

Panait Istrati benim en sevdiğim yazarlardan biri.
Anlatım dilindeki sadelik ve tutku kendine has bir güzellikte.
Tutunamayanlar'ın Selim'i de onu çok severdi. Hatta o kadar çok severdi ki, yazarı eleştirenlere katlanmazdı, oturur ağlayacak derecede üzülürdü.
Bu kitabı da çok güzeldi. Harika bir dostluk hikayesiydi. Bu öyle bir hikaye ki, bir gün kahramanımız bir dükkanın içinde eski partallar giymiş bir adamın , çökmüş kitap okuduğunu fark eder. Tam merak edip ne okuduğunu görmek için eğildiğinde , adamın boynundan aşağı inen besili bir bit görür.
Önce ona acır ,onu tanımak ister fakat o yırtık partallar içindeki adamı tanıdıkça , kendine acımaya başlar...
Harika bir hikaye... Mevlana ve Şems misali...
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bir "dostum"un önerisi ile üniversite kütüphanesinden siyah kapaklı çok eski basımını alıp okudum. O sayfaların çikolataya benzettiğim kokusuyla , o paylaşımları okumak fazla etkiledi beni... Kitap sevenlerin yıllar yıllar sonra zihninde canlanacak kitapların başında gelecektir eminim.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Panait Istrati'nin önceki kitaplarını okumamıştım fakat anladığım kadarıyla bu kitapta, önceki kitapların kahramanlarından Mihail'in hikayesi anlatılıyor. Istrati bu kitapta Mihail ile tanışmasını ve dostluk süreçlerini anlatıyor. Kitabın ilerleyen bölümlerinde bu iki dosta bir de Petro adlı yeni bir üye ekleniyor. Bu üç dostun konuşmaları aracılığı ile Istrati, fikirlerini dile getiriyor. En çok üstünde durulan düşünceler ise: Dostluk, para ve mevkinin değersizliği ve toplum baskısının lüzumsuzluğudur. Bu düşünceler çok iyi bir şekilde yorumlandığı için kitap da oldukça fazla bölümün altını çizme gereği duydum.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap ve Istrati'nin diğer kitaplarını da okumam gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca tavsiye için teşekkürler Cheshire Cat
160 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
"Sizi pek az tanıyorum... Düşüncelerinizi, yani dünya görüşlerinizi bilmiyorum ve karakterinizi pek anlamıyorum İnsan doğası, yetenekli olduğu ölçüde, çoğu kez kendimizin bile bilmediği ve sonradan, yaşamın serüvenleri içinde birden ortaya çıktıklarında, karşısındakileri inciten bazı özellikler taşır. Bu konuda, çok acı deneyimlerim var. Başkaları, bu şaşırtıcı durumlara pek aldırmasa da ben hiç dayanamıyorum; insanlarla -hele de iyilerle- çarpışmalarımda, yüreği kırılan hep ben oldum Yüreğinize sesleniyorum..."

Dostluk nedir? Dost nedir? Sorularının cevabını Adrien ve Mihail'in birbirlerine karşı besledikleri sevgi dostluğun ne olduğunu, dostun kim olduğunu çok iyi cevaplamış.
Dostun için yaşamak, dostun içini yaşamak...
Hata ve kusurlarını beraber yaşamak. Dostun gibi olmak. Tüm bunları da yaparken de dostun kalbini kırmamak, kırdıysan da onarmak...

İnsanın çok dostu olmamalı ki, kalbi kırılan ve kalp kıran olmasın...
Çünkü en acı şey dostunun, kalbini kırması ve onun kalbini kırmasıdır.
160 syf.
·10/10 puan
" İnsan insanın kurdudur " ( Thomas Hobbes ) bir tarafta
" Bir insan bir insana elbette yeterdi " ( Sabahattin Ali ) diğer tarafta...
Yazar safını ikinci cümleden yana belirtmiş, diğer kitaplarında olduğu gibi içtenlikle yazılmış bir eser.
Kitapta iki farklı bireyin yolları kesişmeden önceki ruh tahlillerini dünyalarını ve yolları kesiştikten sonra birbirlerine olağanüstü bağlılıklarıyla beraber ki ruh tahlillerini ve dünyalarını, yazarın kaleminden dökülen cümlelerle anlatılmış.
İçinizde ki bam teline dokunacak bir kitap keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 766 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 342 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.