Tony Crilly

Tony Crilly

9.5/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
2
Beğeni
·
193
Gösterim
Adı:
Tony Crilly
Unvan:
Yazar
Basitçe söyleyecek olursak, 7'yi (veya başka bir sayıyı) 0'a bölme işlemi hiçbir anlam ifade etmediğinden bu işleme izin vermeyiz. Aynı şekilde örneğin bir sözcüğün orta,sına anlamsızlığa yol açmadan virgül yerleştiremeyiz.
Matematiğin kendi varlığının bilincinde, felsefi olarak düşünümsel bir yanı da vardır. Bu düşünümün tarihi de Antik Yunan'da matematikçilerin önceden var olan hakikatleri su yüzüne çıkardığı yolundaki varsayımdan uzaklaşıldığını, matematikçinin rolünün yaratıcılık ve hayal gücünü de içerecek şekilde, daha büyük bir incelikle düşünülmesine yaklaşıldığını gösterir.
İngilizce'de eleven(11) ve twelve(12) ona kadar sayılarla "on" kelimesinden türeyen "onlu" sayılar(thirTEEN, sixTEEN) arasında bir kesinti yaratan dilsel tuhaflıklar olarak görülür. Bunlar 12 tabanlı bir sistemin kalıntılarıdır; onluk taban öncesinde bir şilinde 12 peni bulunması gibi.
Tony Crilly
Sayfa 24 - undefined
Arkamıza yaslanıp işlerin hemen hemen bittiğini düşünmek yerine, kendimize çözülmemiş matematik de olduğunu, hem de çok fazla olduğunu hatırlatmalıyız.
Sadece tek bir karşı-örnek bile orijinal iddiayı çürütmeye yeter. "Tüm kuğular
beyazdır" iddiasını çürütmek için tek bir siyah kuğunun varlığı yeter. Teorem
olma hevesindeki bir önermeyi tek bir karşı-örnek bularak yıkmak, matemateğin
keyiflerinden biridir.
İngilizcedeki daireyi karelemek (squaring the circle) deyimi imkansız bir şeyi yapmaya çalışmak anlamında kullanılır.
...
Dairenin karelenemeyeceğini göstermek π 'nin herhangi bir cebirsel denklemin kökü olamayacağını göstermeye denktir. Bu özelliğe sahip irrasyonel sayılara transandant sayı denir.
0 rakamını hiçbir şey olarak düşünmek yanlış olacaktır. Bir şey olduğu kesindir; modern rakam sistemimize büyük gücünü veren bir semboldür.
Elime geçmesini dört gözle beklediğim iki kitaptan birincisi...
Kitap 50 bölümden oluşuyor. Her bölüm bir soru içeriyor. Bu sorular o sürekli düşük aldığımız lise matematiğinden değil. X li terimlerin integralini almıyorsunuz. Bu sorular hayatın içinden sorular. Belki çocukken sorduğunuz ‘Neden’ sorularından birkaçına, belkide matematik dersinde kağıttan uçak yaparken aklınıza gelen sorulardan birkaçına cevap bulacaksınız. Matematiğe aşık bi insan olarak söylüyorum ki bu kitap matematiği insanlara daha çok sevdirecek.


Bu arada sanırım ilk cevap bulacağınız soru şu :
“Hocam bunlar nerde işimize yarayacak?”

Yazarın biyografisi

Adı:
Tony Crilly
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.