Tony Crilly

Tony Crilly

Yazar
8.9/10
9 Kişi
·
17
Okunma
·
5
Beğeni
·
223
Gösterim
Basitçe söyleyecek olursak, 7'yi (veya başka bir sayıyı) 0'a bölme işlemi hiçbir anlam ifade etmediğinden bu işleme izin vermeyiz. Aynı şekilde örneğin bir sözcüğün orta,sına anlamsızlığa yol açmadan virgül yerleştiremeyiz.
Matematiğin kendi varlığının bilincinde, felsefi olarak düşünümsel bir yanı da vardır. Bu düşünümün tarihi de Antik Yunan'da matematikçilerin önceden var olan hakikatleri su yüzüne çıkardığı yolundaki varsayımdan uzaklaşıldığını, matematikçinin rolünün yaratıcılık ve hayal gücünü de içerecek şekilde, daha büyük bir incelikle düşünülmesine yaklaşıldığını gösterir.
İngilizce'de eleven(11) ve twelve(12) ona kadar sayılarla "on" kelimesinden türeyen "onlu" sayılar(thirTEEN, sixTEEN) arasında bir kesinti yaratan dilsel tuhaflıklar olarak görülür. Bunlar 12 tabanlı bir sistemin kalıntılarıdır; onluk taban öncesinde bir şilinde 12 peni bulunması gibi.
Tony Crilly
Sayfa 24 - undefined
Arkamıza yaslanıp işlerin hemen hemen bittiğini düşünmek yerine, kendimize çözülmemiş matematik de olduğunu, hem de çok fazla olduğunu hatırlatmalıyız.
Sadece tek bir karşı-örnek bile orijinal iddiayı çürütmeye yeter. "Tüm kuğular
beyazdır" iddiasını çürütmek için tek bir siyah kuğunun varlığı yeter. Teorem
olma hevesindeki bir önermeyi tek bir karşı-örnek bularak yıkmak, matemateğin
keyiflerinden biridir.
İngilizcedeki daireyi karelemek (squaring the circle) deyimi imkansız bir şeyi yapmaya çalışmak anlamında kullanılır.
...
Dairenin karelenemeyeceğini göstermek π 'nin herhangi bir cebirsel denklemin kökü olamayacağını göstermeye denktir. Bu özelliğe sahip irrasyonel sayılara transandant sayı denir.
0 rakamını hiçbir şey olarak düşünmek yanlış olacaktır. Bir şey olduğu kesindir; modern rakam sistemimize büyük gücünü veren bir semboldür.
Matematik nedir? Soyut, hayata uygulanmaktan uzak, gözle görülemeyecek, elle tutulamayacak problemlerle uğraşan bir alan mı yoksa tam tersine hayatımızın içindeki olayları çözmeye çalışan, bize evrenin sırlarını anlamada yardımcı olan bir alan mı?

Müzikten hava durumu tahminlerine, nüfus artışından evrenin şekline, sayılardan kırılamayacak şifrelere kadar her şeyle uğraşan matematik aslında hayattan çok uzak bir kavram gibi gözükmüyor.

Ama aynı zamanda matematiği kullanarak sekiz boyutlu sayılarla işlemler yapabilir, üçgenin iç açıları toplamının 180°'den daha büyük veya daha küçük olduğunu söyleyebilir hatta biraz daha ileri gidersek bir simidin bir fincanla aynı şey olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Böyle bakınca da bize çok uzak bir kavram gibi gözüküyor.

İşte kitabın amaçlarından biri de bize bu konuda yardımcı olmak. Bugüne kadar üretilen ve geliştirilen birçok formülü bizim gibi (en azından benim gibi) alt düzey matematikçilere anlatmak. Matematiğin hayattaki yerini göstererek bizim için önemini ispatlamak.

Yazar tarafından yirmi tane problem seçilmiş ve açıklamalarıyla birlikte kimlerin bulduğu ve kimlerin geliştirdiği de tarihsel bir sıralama içinde verilmiş. Hiçbir problem uzun, karmaşık çözümlerle anlatılmamış ve problemler olabildiğince kolay olarak sorulmuş. Biraz daha öznel olmak gerekirse benim beklediğimden çok daha az terim ve işlem vardı. Bunlar tabi ki okumayı çok kolaylaştırmış ve okura çok rahat bir okuma sunmuş.

Diğer bir açıdan bakıldığında da kitaptaki problemler, okuldaki problemler gibi sıkıcı değil. Kırılamayacak bir şifre olabilir mi? Evrenin şekli nedir? Asal sayıların formülü var mıdır? Sayı tabanları arasında çevirmeler nasıl yapılır? Bir gecede zengin olabileceğimiz yatırımlar yapmak mümkün mü? Paralel doğrular kesişebilir mi?

Kesinlikle matematiği biraz olsun kavramak ve küçük bir miktarını tanımak için okunabilecek bir kitap. Ama üst düzey bir matematikçi iseniz bu kitap size fazlasıyla kolay gelecektir.
Elime geçmesini dört gözle beklediğim iki kitaptan birincisi...
Kitap 50 bölümden oluşuyor. Her bölüm bir soru içeriyor. Bu sorular o sürekli düşük aldığımız lise matematiğinden değil. X li terimlerin integralini almıyorsunuz. Bu sorular hayatın içinden sorular. Belki çocukken sorduğunuz ‘Neden’ sorularından birkaçına, belkide matematik dersinde kağıttan uçak yaparken aklınıza gelen sorulardan birkaçına cevap bulacaksınız. Matematiğe aşık bi insan olarak söylüyorum ki bu kitap matematiği insanlara daha çok sevdirecek.


Bu arada sanırım ilk cevap bulacağınız soru şu :
“Hocam bunlar nerde işimize yarayacak?”

Yazarın biyografisi

Adı:
Tony Crilly
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 66 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.