Tuba Ayık

Tuba Ayık

Çevirmen
8.3/10
53 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
40
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
301 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Emile Zola'nın anlatımı oldukça kuvvetli. Kişi ve yer tasvirleri çok iyi. Zola bu kitabında insanların iç çatışmalarını, felsefik bir şekilde aktarmayı başarmış. Böyle bir eseri sıkılmadan okuyabildiğine şaşırıyor insan.

Thérése Raquin halası tarafından büyütülen ve hastalıklı kuzeniyle evlenmek zorunda kalan karakterimizdir. Şehre taşınmaları ve yeni insanlarla tanışmalarıyla, eski bir tanıdığın da evin içine dahil olmasıyla gelişen olaylar gittikçe dramatik bir hal alacaktır.

"Siz siz olun başkalarının mutsuzluğu üzerine mutluluk kurmaya kalkmayın." diyerek kitabı okuyunca anlayacağınız bir vecizeyi de şuraya bırakayım.
301 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Uzunca zaman kadın, insan mı değil mi gibi tartışmaların yapıldığı Avrupa’da, dönemin kitaplarında kadının değersizliğini net bir şekilde görüyoruz. Sadece sosyal statüsü yüksek erkeklerin yanında taşıdığı bir süs eşyası olarak görülen kadın ki, aslında çoğu zaman eşya kadar bile değerli olamamış. Bence bu durum kadınların seviyesiz ve çarpık ilişkiler yaşamasına neden olmuş. Bir kadın bir adamın eşi ama en az bir kaç tanesinin de metresi konumunda. İçler acısı. Kitaba gelecek olursak ben dönem romanlarını seven biri olarak beğendim. Suç ve Ceza’daki gibi bir vicdan muhasebesi bu kitapta da mevcut ancak Dostoyevski’nin ruh tahlillerinin yakınına bile yaklaşamaz. Yine de Fransız edebiyatının önemli isimlerinden olan Emile Zola’nın hakkını yememek lazım diye düşünüyorum.
301 syf.
·9/10 puan
İnsanın kabusuna girecek kadar okuru karakterlerin iç sesinde,zihninde yaşatan bir eser olduğu gibi akıştan da koparmayan başarılı bir çeviri.Dürtülerin anlık bastırışlarına teslim olmanın, başta zafer hissi ya da zevk yarattığı ve anlık dürtülerin insanı ebedi sonuçlara sürüklediği film gibi akan bir eser.Karakterlerin huzursuzluğunu okura bölen bir Emile Zola başarısı.
301 syf.
·125 günde·Beğendi·10/10 puan
Film tadında bir kitap arıyorsanız işte bu kitap tam size göre. Kitabın sonunu iple çekeceksiniz. Aynı zamanda kitapta ki kahramanların bir kısmına içten içe çok kızacaksınız. Bazılarına üzüleceksiniz.
301 syf.
·6/10 puan
Zola' nın genel olarak akıcı bir dili var. Bu kitabında, Yetim olan Thérésé' nin yakın akrabasının yanında kalırken yaşadığı, bir takım ekonomik, sosyal ve cinsel sorunları anlatılıyor. Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum.
301 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
İki gün de bitirerek bana rekor kırdıran bir eser.Bebek iken öksüz ve yetim kalan bir kız çocuğunun dayısının oğluyla evlendirilmesi ve sonrasında işlenen bir cinayetle trajediye dönen hayatlarını anlatıyor. Tam sinema tadında desem abartmış olmam heralde. Ayrıca çeviriyi çok sade ve anlaşılır buldum.Bazen çok iyi dünya klasikleri bile kötü çevirmen elinde okuması işkenceye dönen kağıt yumağı oluyor.