Therese Raquin

7,7/10  (52 Oy) · 
143 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.190 gösterim
Ünlü Fransız yazarı Emile Zola adını 1867'de yayınladığı "Therese Raquin" ile duyurmuştur. 1898'de yayınladığı Dreyfus olayına ilişkin kitabından dolayı bir yıl hapse mahkum edilmiştir. Hastalıklı kuzeniyle evlenmek zorunda kalan, yaşamının renksiz ve tekdüze akışına boyun eğmişken acımasızca bir tutkuya kapılarak gözü kapalı atıldığı serüvenin acı sonuçlarına da katlanan bir kadını, Therese Raquin'in öyküsü bu. Şöyle der Zola bu romanı için: "Ben Therese ile Laurent'da tutkuların gizli işleyişini, içgüdünün itişlerini, bir sinir krizi sonunda meydana çıkan zihin bozukluklarını adım adım kovalamaya çalıştım... Amacım her şeyden önce bilimseldi... Ayrı mizaçta iki insan arasında olabilecek garip bir birleşmeyi anlatmaya çabaladım. Roman dikkatle okununca görülecektir ki, her bölüm, meraklı bir fizyoloji olayının incelenişidir..."
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  167
 • ISBN:
  9789754340396
 • Çeviri:
  Samih Tiryakioğlu
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
04 Mar 20:58 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Sürprizlerle dolu bir hikâyesi olmasa da, kitabı merakla okudum. Yetişkinliğine kadar hastalıklarla savaşan ve bu hastalıkların etkileriyle yaşamak zorunda kalan Camille, birlikte büyüdüğü kuzeni Thérése ile evlenir. Thérése, sürekli fedakarlık yapan, evde söylenen her şeyi kabul eden, hatta fikri bile alınmayan yetim bir kızdır. Hasta olan kuzeniyle olan evliliği onu mutlu etmez üstüne gittikçe bozulan bir psikolojiyle hayatını sürdürür. Laurent ile başlayan macerası ise onları bir çıkmaza sürükler.
Betimlemelerini ve karakterlerin iç dünyalarını anlatan kısımlarını çok beğendim. Beklentimin yüksek olmadığı bir kitaptı fakat okurken oldukça etkilendiğimi söylemeliyim. Karakterlerin yaşadıkları bunalımları çok iyi hissettirdiği için belki de olayların içindeymiş gibi okudum kitabı. Tavsiye ederim.Keyifli okumalar...

Esas Adam 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dünyanın geri kalanı Zola'nın döneminde realizm akımı ile mücadele ederken, Zola bir tık öteye giderek natüralizm kavramını edebiyata kazandırmıştır. Karaladığı eserlerindeki sapkın davranışlarından dolayı hapse girmişliği de vardır. Tarzını ve dik kafalılığını D.H. Lawrence ile bağdaştırmak mümkün(aralarında her ne kadar bir yüzyıl olsa da) zira temsil ettikleri toplumları dehşete düşürmek konusunda yarattıkları etki neredeyse eşdeğer...
"Therese Raquin" Zola'nın ilk romanı. Bu romanda iyi karakter yok, "kötünün kötüsü" ve "kötünün iyisi" var. Herkes biraz pislik, herkes biraz ruhundan rahatsız. Literatürde türü "psikolojik roman" olarak geçiyor, romanda geçen en akıl almaz mevzu bile natüralist tavrından ötürü uygun bir açıklamaya ve mantığa sahip. Zola bu roman için "Ben Therese ve Laurent karakterlerinde tutkuların gizli işleyişini, içgüdünün itişlerini, bir sinir krizi sonucunda çıkan zihin bozukluklarını adım adım kovalamaya çalıştım. Amacım her şeyden önce bilimseldi. Ayrı mizaçta iki insan arasında olabilecek garip bir birleşmeyi anlatmaya çabaladım. Roman dikkatle okununca görülecektir ki, her bölüm, meraklı bir fizyoloji olayının incelenişidir" demiş.
Paris'in arka sokaklarında yaşayan romanımızın kahramanı Therese, hasta kuzeni ile evlenmeye zorlanarak hem gün geçtikçe çekilmez bir hale gelen hayatı, hem "hiç erkek gibi olmayan" kocası, hem de zalim halası ile mücadele ediyor. Sonra, Laurent çıkıyor karşısına ve devamında -kan, dehşet, halüsinasyon, entrika, sarsıntı- hepsi birden birleşip de geliyor.

Therese Çingene ruhlu bir kadındır. Dağlara, taşlara ve hatta yerindeyse doğaya aşık bir kadındır. Kelebekler gibi yerinde duramaz uçmak ister lakin halasının yanında köreltilmiş, içimdeki ateş köz olmaya mecbur tutulmuş uysal biri haline gelir küçüklükten bu yana. Hasta ve ilaç kokan kuzeniyle evlenip kurtulacağını sanır ama yok yani olmaz iyiden iyiye depresyonun eşiğine sürüklenir dalgalarla. Ta ki Laurent ile geçen o akşama kadar. Genç bir kadını yasak bir aşk ve tutku dalgası sarana kadar yaşadığını bilmez olduğunun farkına varır. Zola'nın kitaplarında beni sıkan o sıradanlıktan ziyade bu kitapta sürüklendim. Betimlemeler ve psikolojik anlatımlar açısından inanılmaz derecede doyurucu bir kitap olarak gördüm. Keyifli okumalar...

Merve 
 26 Mar 19:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zor bir kitapla karşı karşıya olduğumu düşünmüştüm elime aldığımda, ama o kadar sarıyor ki kitap, bir de baktım bitmiş.

Hafif spoiler içerir!Therese, halası ve kuzeni ile birlikte yaşayan uysal bir kız. Halası hastalıklı oğlunu kendisi ile evlendirdiğinde de sesini çıkarmıyor Therese, kabulleniyor. Ta ki, eşi arkadaşı Laurent'i eve getirene kadar. İşte bundan sonra olaylar karışıyor. Laurent'i gören Therese'nin duyguları birbirine giriyor, aklı karışıyor. Yasak da bir aşk başlıyor tabi ikilinin arasında. Peşinden de işlenen bir cinayet ile ikilinin psikolojisini okumaya başlıyoruz. Başta takmazlar kafalarına o kadar, boşverirler. Tabi ben bu kısımları okurken çokça sinirlenmiştim rahatlıklarına. Ama, sonuç itibariyle işledikleri suç onların peşini bırakmaz. Ruh hallerindeki değişimler gerçekten çok iyi işlenmiş.

Sevdiğim kitaplardandır. Okunmasını tavsiye ediyorum.

Esra Kılıç 
15 Tem 19:23 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun süredir kütüphanemde olmasına rağmen okumak için elime almamıştım . Nedenini kendim de bilmediğim bir iten kuvvet vardı sanki. Ancak kitabı okumaya yeltendiğim andan itibaren bırakılması güç bir kuvvetle beni kendine çekti . Karakterlerin farklı yüzleri ile olayların akışı birleşince oldukça etkileyici bir olay zinciri mevcut. Dili oldukça sade- anlaşılır , tavsiye ediyorum .

Peter Bornemann 
04 Oca 15:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

zola, bu eseri hakkında ''roman dikkatle okununca görulecektir ki, her bölum, meraklı bir fizyoloji olayının incelenişidir. '' demiş. kesinlikle. her satır sonrasında baş karakterlerin yaşadığı ruhsal bedensel değişimi hissediyorsunuz. ve samih tiryakioğlu'nun harika çevirisi de bu değişimi son derece lezzetli ve surukleyici hale getiriyor.

Erhan 
30 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok ilginç bir konusu olmamasına rağmen insanı saran bir kitap. Camille ve Therese evlenirler. Laurent ve Therese arasında bir ilişki başladıktan sonra bu ilişki suç ortaklığına dönüşür ve Camille'i öldürürler. Daha sonra yaşadıkları pişmanlık o kadar derin anlatılmış ki sizin yanıbaşınızda yaşanıyor gibi hissediyorsunuz olayları.
Ebeveynler tarafından her türlü baskıya karşı biri olarak; kitabın başlarında annenin Camille'in üzerinde baskı yarattığını düşünüyordum. Fakat bu görüşüm, olaylar ilerledikçe değişmeye ve koruma içgüdüsünün doğruluğu fikri ağır basmaya başladı. Duygularım ve düşüncelerim birbirine girdi bu kitapta. Okunmasını tavsiye ediyorum.

Emile Zola'nın Ana'sı daha çok beğenilir ama naturalizmi anlamak isteyenler için ideal olan bana göre Therese Raquin. İnsan, hayat, toplum, ahlak gibi değerlere naturalist bakışın nasıl olduğunu çok net ortaya koyuyor. Hukuk, toplum, ahlak gibi prensipler doğrultusunda çemberin dışında kalanların veya çemberin dışına çıkanların nasıl düşündüğünü anlamak için okunası eserlerden.

Neslihan Doğusoylu 
04 Ağu 12:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

şimdiye kadar hiçbir kitaptan bu kadar ürkmemiştim cesedi öyle bir anlatıyor ki sanki ceset sizinle beraber her yere geliyor gibi hissetmiştim :)

Dara 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Okurken çok etkilenmiştim, bazı sahneler hala gözümün önünde. Kurguyu beğendim, yeri geldi üzüldüm, yeri geldi merakla bekledim. Hayatta her seçimin bir neticesi olduğu gibi, bu neticelerin büyüklüğünü ve özelliğini tahmin ederek yola çıkamıyoruz. There Raquin, acının, pişmanlığın, sessizlik ve içgüdülerin zararlarını ustaca işlemiş bir roman.

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

Esra Kılıç 
14 Tem 17:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan yüreğinde yereden güçlü duyguların tuhaf alınganlıkları vardır.

Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 88 - Varlık)Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 88 - Varlık)
BİROL COŞKUN 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitapların onu öldüreceğini sanıyordu. Camille böylece cahil kaldı; cahilliği de zayıflığına yeni bir zayıflık kattı.

Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 34 - Bordo siyah)Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 34 - Bordo siyah)
BİROL COŞKUN 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her akşam soğuk bir yataktan, her sabah bomboş bir günden başka bir şey getirmiyordu bu hayat ona.

Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 44 - Bordo siyah)Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 44 - Bordo siyah)
Esra Kılıç 
15 Tem 17:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hani bazen insan yanlışlıkla diri diri gömülür de yerin iki üç metre altında ,toprağın karanlığı içinde kendine gelir , bağırır,çırpınır ama herkes onun iç paralayıcı iniltilerini duymaksızın üstünden geçip gider. İşte onun zihni o haldeydi .

Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 129 - Varlık)Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 129 - Varlık)
BİROL COŞKUN 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gelecek umutsuz olunca, insana bugünkü hayatı da zehir olur.

Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 250)Therese Raquin, Emile Zola (Sayfa 250)
mehmet akif çelik 
19 May 00:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zamanında bir hizmetçiyi, efendileri gümüş takıları çaldı diye hapse atmışlardı, iki ay sonra bir ağacı keserken, gümüşler,saksağanın yuvasında bulunmaz mı?.Kadını hemen salıverdiler...Görüyorsunuz ya, suçlular daima cezasını çeker...

Therese Raquin, Emile ZolaTherese Raquin, Emile Zola