Meyhane

8,0/10  (101 Oy) · 
339 okunma  · 
75 beğeni  · 
2.267 gösterim
"Meyhane", yayımlandığı yıllarda Fransa'da büyük bir tartışma başlatır. Fransız yazarları birbirine düşüren roman, ülkenin edebiyat dünyasını da ikiye böler. Ama yazarını ne kadar olumsuz eleştirenler olursa olsun halk, romanı sahiplenir ve takip eden bir yıl içinde roman tam otuz sekiz baskı yapar. Karşı çıkanların büyük çoğunluğu, Zola'nın işçi ve emekçilerin güçlüklerle dolu yaşamını yalın bir şekilde ele almasını eleştirmiştir. Emile Zola'nın işçi sorunlarını farklı bir bakış açısıyla ustaca ele aldığı bu eseri, ilk çıktığında kendisine yapılan bütün eleştirileri unutturdu ve zamanla bir klasik oldu. Ayrıca o dönemde, Amerika'da işçi sınıfının yaşamının konu alındığı roman türünün doğmasına da neden oldu...

Emile Zola eleştirilere karşı kendisini savunurken "Gerçekleri yazdım; romanın kahramanları kötü insanlar değil, sadece eğitimsiz ve yaşadıkları ortamın yıprattığı insanlardı," demiştir. Ayrıca yazdığı romanın kendi kendisini savunacak güçte olduğunu belirtmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789759099008
 • Çeviri:
  Elanur Bahar
 • Yayınevi:
  İskele Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Meyhane, Emile Zola' nın ŞİMDİLİK okuduğum tek kitabı malesef. Natüralizm akımının Fransa' daki ilk öncülerinden olarak görülen Zola, bu kitabı yüzünden çok fazla eleştiriye maruz kalmış. Çünkü kitapta kendisininde 22 yaşına kadar yaşadığı yoksulluk ve yoksulluk yüzünden batağa batmış, rezil hayatları anlatmış. Yoksulluk yüzünden kopmuş aile bağlarını, yapılan ahlaksızlıkları, bu yoksul şehirlerde, mahallerde yaşayan ayyaşları, sarhoş ve düşkünleri yazması onu okların hedefi haline getirmiş. Bu sebepten dolayı Zola bu kitabı için: "Gerçekleri yazdım, romanın kahramanları kötü insanlar değiller, sadece eğitimsiz ve yaşadıkları ortamın yıprattığı insanlar..." diye savunma yapmış. Ama gösterilen onca tepkiye rağmen kitap fazlasıyla ilgi görüp, hatırı sayılan klasikler arasına girmiş. Gervaise Macquart' ın küçük bir taşradan, Paris banliyösüne gelişini, sıkıntılı durumlardan çıkıp, yükselişini ve tekrar çöküşünü anlatan acıklı bir hikaye. Alkolin bitirdiği hayatları anlatan en iyi romanlardan biri sanırım. Beğenerek okudum.

Mazoyan 
18 Şub 23:50 · Kitabı okudu · 85 günde · Beğendi · 5/10 puan

Kitap iki ciltten oluştuğu ve çevirisi de baya ağır olduğu için geç bitirdim. Kitapta şatafatlı hayatların gölgesinde kalan yoksulları ve sefaleti tüm çıplaklığıyla anlatan bir dil kullanılmış. Kitabın ana konusu ise küçük dünyasında büyük hayalleri olan, dış etkenlerden dolayı oradan oraya savrulan ve hayatı zikzaklarla geçen bir kadının yaşama karşı verdiği mücadele ve sonrasında kendini tamamen olayların akışına bırakmasıdır. Kitabın büyük çoğunluğunu maalesef çevirisi akıcı olmadığı için sıkılarak okudum. Yazar, kitapta insanların ruh hallerini gayet doğal betimlemişti. Kitabın hikayesi ise yazarın bu kitabı yazmadan önce katılımcı gözlem yoluna başvurmasıdır. Çeviriyi her ne kadar eleştiriyor olsam da yazarın kitapta cürretkar bir dil kullanması kitabı okunaklı hale getiriyor. Hakkını teslim etmek lazım. Meyhane, Emile Zola'nın okuduğum ilk romanı bu arada. Kitap ve yazarla alakalı fikirlerimi söylerken bu kadar eleştirmeye hakkım var mıdır bilemem. Fransızcadan çevrilen bir roman olması ondan uzak kalmayı gerektirmez. İmkanı olan okusun derim

Haree 
 11 Ağu 01:48 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sarsıcı, gerçegi olduğu gibi anlatan bir kitaptı. Emile Zola, bu kitabı yayınladığında Fransa halkının yarısı buna karşı çıkmış ama diğer yarısı ona destek vermişti. Kitabı okumadan merak etmiştim ve okurken halkın neden böyle tepkiler verdiğini anladım. Kitap işçi ve yoksul insanların, dışlanıp ne zor koşullarda yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Dahası çok daha fazlası var ama okuyanların kendi takdirlerine kalmalı. Hayatımda okuduğum çok gerçekçi kitaplardan biriydi. Bazen gözleriniz dolacak ve bu kadarı olamaz insanlık değil bu nerde bu insanlar diyeceksiniz! Yazarın vermek istediği mesajları anlayacaksınız. İnsanların nasıl değersiz görüldüğünü hayatta ne acılar olduğunu bilmek isterseniz bu kitabı okumanızı öneririm.

Yazar bu eserinde Jervez ve ailesinin hayatından yola çıkarak Paris'in fakir mahallelerinde yaşayan işçilerin sorunlarını dile getirmiştir. Yoksulluğun insanların ahlakını ne denli yozlaştırabileceğini gözler önüne sermektedir.

Özge 
16 Şub 23:07 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Fakirliğin insanlara neler yaptırabileceğini anlatan, dönemin şartlarını ve insanları anlamamızı sağlayan etkileyici bir kitap. İnsan okurken nasıl bittiğini anlamıyor.

Emre PETEK 
21 Haz 00:13 · Kitabı okudu · 46 günde · Beğendi · 8/10 puan

Herşey düzenli ve yolunda giderken, amaaann boşver birşey olmaz diyerek elini salladığında artık o hayatı sürmeye başlarsın. Bu boşvermişlik karakterine ve hayatına işler. Herşey değişir o günden sonra... İdealist ve tığ gibi güzel bir kadınken, boşvermiş ve şişman bir biçimde yalnız başına tek hücreli odanda ölüverirsin. Ölünü bile günler sonra bulurlar...

Necmiye 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Emile zola en beğenerek okuduğum yazarlardan biridir,meyhane'yi lise yıllarında oıkumuştum,bir kaç sene önce tekrar okudum,zola'nın kitaplarında genellikle fakir,ezilen insanlar,sefalet gibi konular ön plandadır,bu kitapda da zavallı sefil insanların acı dolu hayat hikayesi konu alınmış,

KubraYSN(RJ) 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fransanın toplum yaşamını ahlaki olarak sorgulayan bir kitaptır . Okurken pek çok yer de yok artık bunu da mı yaptı demiştim sık sık . Durumun kültür farkıyla alakası yok tamamen insanlık dışı gördüğüm tavırlar vardı kitapta . Kızına karşı ahlak bekçisi kesilen babanın karısından farklı yollarla da olsa eve para getirmesini istemesi çok iğrenç bir durumdu .
Okunulması özellikle dünya klasiği sevenler için kesinlikle kayıp olmaz .

fatih kahramani 
02 May 01:28 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Yazarın bu kitabı kendisine 1 Mayısı emekçi bayramı ilan eden işçi ve emekçi sınıfın kutsal kitabı sayılacak türden.Yazarın harika bir dille ve duygusal bir anlatımla ele aldığı bu kitabı gözyaşlarınızla okuyacağınıza eminim

İşçi, fakir, 3. Sınıf insanlar vs diye farklı kategorilere yerleştirilen insanların günlük hayatı, hayata tutunma çabaları, kavgaları, neşeleri kısacası dışarıya göre rutin ama kendi içinde hareketli yaşamlarının ayrıntılı olarak anlatıldığı güzel bir kitaptı. Uzun zaman önce okumuştum, bende bıraktığı etkiyi hala hissedebiliyorum. Tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 102 Alıntı

Haree 
10 Ağu 23:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsana kötü şeyler söylemeye can atan sivri diller, her zaman bulunur.

Meyhane, Emile Zola (Sayfa 288)Meyhane, Emile Zola (Sayfa 288)

Yaşamın kederli geçen günleri arasına, seyrek de olsa bazen, neşeli günler serpiştirilmiştir. Birbirini sevmeyen, hatta birbirlerinden nefret eden insanlar, böyle günlerde birbirlerine yakın görünürler.

Meyhane, Emile ZolaMeyhane, Emile Zola
Haree 
08 Ağu 16:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan, sokakta çok hüzünleniyordu; bir belediye çavuşunu kapı dışarı atmayacak kadar çok çamur vardı.

Meyhane, Emile Zola (Sayfa 165)Meyhane, Emile Zola (Sayfa 165)
Haree 
10 Ağu 22:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan bir şeye sahip olunca, onun uçup gittiğini görmek istemezdi.

Meyhane, Emile Zola (Sayfa 287)Meyhane, Emile Zola (Sayfa 287)
Bahar Akyol 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İşin kötü yanı şu ki ,insan her şeye alışır ama aç oturmaya alışamaz.

Meyhane, Emile ZolaMeyhane, Emile Zola
Haree 
08 Ağu 14:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünya Kimseye Kalmaz
Ne de olsa berbat insanlar patronlar, utanmak nedir bilmeyen kan emicileri, dünyayı yiyip bitirirlerdi.

Meyhane, Emile Zola (Sayfa 160)Meyhane, Emile Zola (Sayfa 160)
Özge 
15 Şub 09:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"İnsan her şeye alışıyor. Ekmek parası için insanlar her şeye katlanıyorlar."

Meyhane, Emile Zola (Sayfa 85)Meyhane, Emile Zola (Sayfa 85)
Haree 
08 Ağu 16:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Barakasına bir çan takmaya kalkışıyor? Çan, tutsaklar içindir..

Meyhane, Emile Zola (Sayfa 165)Meyhane, Emile Zola (Sayfa 165)