Nana

7,2/10  (68 Oy) · 
316 okunma  · 
42 beğeni  · 
3.263 gösterim
Nana, Emile Zola'nın ütopyacı sosyalist bakış açısıyla romanlaştırdığı eseridir. Emile Zola, Nana'da; kapitalist dünyada herkesin bir şey sattığını, satacak bir şeyi olmayan kadınların bedenlerini, satacak bir şeyi olmayan erkeklerin onurlarını sattığını konu alır.

Parayı ve paranın yol açtığı entrikaları, başka bir deyişle insanın yabancılaşmasını tüm gerçekliğiyle gözler önüne serer. Bu romanda Zola, bir kadının, bir rejimin (II. İmparatorluk Fransa'sı) ve bir toplumun çürüyüşünü resmediyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  533
 • ISBN:
  9789944940436
 • Orijinal Adı:
  Nana
 • Çeviri:
  Sevil İnan Sönmez
 • Yayınevi:
  Akvaryum Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Handan sarıcaoğlu 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Şunu söyleyebilirim ZOLA nın diğer kitabı germinal de aldığım hazzı bu kitaptan alamadım ilk başladığımda çok hevesliydim ama ne yazık ki beklentimi karşılamadı NANA çok acayip bir kadın okurken karaktere bürünürsün ya işte o olmuyo bu kitapta hissedemiyosun sadece okudum diyebilirim..

Emile Zola ile tanıştığım ilk romandır.Açıkçası okurken yaşadığım olaylar mı ,o anki duygusal ruh halim mi bilinmez kitabı okurken ağladım.Ama şuan duygusal değil de objektif teknik açıdan bakarsak benim için vasat.Emile Zola adını çok duyduğumuz bir yazar.En ünlü romanının bu olması çok üzücü.Oysa Germinal'i okumama rağmen daha ilk sayfasından etkilenmiştim.Nana'yı bu kadar ünlü yapan içeriğindeki erotizm midir acaba?Bana kalırsa ders çıkarabileceğiniz bir ana fikir falan da yok.Her şey ahlak yollarından sapmış Nana ile onunla kendi seksüel zevklerini tatmin etmeye çalışan bir grup erkek etrafında gelişiyor.

Mustafa Kabul 
09 Ara 2014 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Emile Zola'nın bir solukta okuduğum Germinal'den sonra hayal kırıklığı yaratan bir romanı Nana.Oysa Nana klasikler arasından Germinal'den daha meşhur.Meşhurluğu herhalde erotizmden kaynaklanıyor.Erotizmi geçtim,150.sayfaya kadar 3 sahne yaşanıyor..50 sayfa bir tiyatro-opera sahnesi,50 sayfa yemek planlaması,50 sayfa yemek..150 sayfaya kadar geçen 150 isim ve herbiri biri romanda arada bir geçen karakterler.Fransanın sosyal yapısının eleştrisi yaptığı söyleniyor..Bence eleştri falan yok.Tamamen bir fahişe kadın ve etrafında onunla yatmaya çalışan 10'larca erkek arasında geçiyor. Eleştri için zıtlıkların bir arada gösterilmesi gerekir.Doğrusu zevk alarak okuduğumu söyleyemem.Germinal ile başlayan Emile Zola hayranlığım Nana ile söndü.

Erhan 
30 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Emile Zola'nın okuduğum ilk romanıdır. Naturalizm'e nasıl yaklaşmam gerektiğine karar veremediğimden (bu akım bazen abartılmış ruh halleri gibi geliyor bana ve okurken yoruyor) bu kitap beni biraz zorladı. Buna rağmen Zola, tarzına saygı duyduğum bir yazardır ve Nana'nın başarılı bir roman olduğunu düşünüyorum. Okunması ve eleştirilmesi gereken bir kitap.

Necmiye 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

hayat kadını olan nana'nın hikayesi,güzel bir hayat sürmek uğruna,tuzağa düşürülen erkekler ve sonunda nana'nın kötü biten sonunu anlatıyor-

Birsen Ergün 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emili Zola'nın bazı kitapları nehir roman özelliği taşır, birbirinin devamı olmasalar da karakterler diğerinde de geçer. Nana'dan önce Meyhane okunmalıdır; çünkü Meyhane'de doğan kız çocuğu Nana'dır. Zola Naturalist, aynı sebeplerin aynı sonuçları doğurduğunu ispatlamak için yazmış bu iki romanı. Diğer yorumlara katılıyorum, Germinal ve Meyhane'ye göre zor okunan, aynı sahnenin uzun uzun ayrıntılı anlatıldığı bir esermiş. Okurken sıkıntı yaşadım. Bir süredir yeni bir baskısı yoktu.

Ceyda Kaya 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitapta ele alınan soylu erkeklerin aşık oldukları zaman bir köpek gibi kadının maskarası olmasının kitabın gerçekçilikten çıkmasına sebep olduğunu düşünüyorum.Fena değil diyebileceğim bir kitap.

Demet ergin 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Emil ZOLA, nin yazdigi 473 sayfalik kahramanlarinin Nana, Zoe, fawchery hector wey oldugu konusu nananin hayatini anlatan nana nin acimasizligi sehvetli , kalpsizligiyle cevresindekerini dize getirir.

Gamze1987 
12 Eyl 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hayat kadını olan nananın yaşamından ölümüne kadar başından geçen olayları anlatmaktadır...

Betimlemelere laf yok, konuya da. Zola, akımının manifestosu niteliğinde yozlaşmayı derin bir gerçekçilikle yazmış; hepsine tamam. Ama ben beğenmedim açıkçası, beğenemedim. Yazarın kalitesini tartışamam, başka kitaplarını okumadım fakat hakkında az çok bir şeyler biliyorum. Daha fazlasını bekledim sırf bu yüzden. Lakin yeterince fazlasını verdiğini de biliyordum. Eksik, bir o kadar da fazla geldi bana roman. Umduğum tadı alamadım. Belki de bana uygun olmadığındandı, bilemiyorum. Mesela Nana ve Fontan'ın ilişkisi dram türünde bir filmden çıkagelmiş gibiydi ki buna da hayatın gerçekleri diyoruz. Estetikten uzak ve bir o kadar da estetik bir roman bulamazsınız sanırım. Gerçekten ince ince işlemiş kokuşmuşluğu Zola.

Öneri hususunda tarafsız bölge olmayı seçiyorum, en iyisi biraz araştırıp okumaya öyle karar vermeniz.

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Esra'nın Dünyası 
 19 Oca 09:10 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Pazar günlerinin tatil yapılmasını istiyorum. Kiliseler bomboş, felakete sürükleniyoruz.

Nana, Emile Zola (Sayfa 74)Nana, Emile Zola (Sayfa 74)
Esra'nın Dünyası 
29 Oca 20:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Paris'in kaldırımlarında sürünen küçük bir işçi kız olduğu zamanlarda, hayal ettiği şeylere şimdi sahip olduğunu iyice anlamak istiyordu.

Nana, Emile Zola (Sayfa 144)Nana, Emile Zola (Sayfa 144)

"Orospular, onun kasasını temizleyerek ahlakın intikamını almışlardı."

Nana, Emile Zola (Sayfa 97 - Turna Yayınları)Nana, Emile Zola (Sayfa 97 - Turna Yayınları)
Dilek 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

En kibar erkekler, en kabaları çıkıyordu. Üstlerindeki yaldızlardan sıyrılınca ortaya sapık zevklere düşkün, kudurmuş bir hayvan çıkıyordu. Kibar adamların en aşağılık zevklere kapılmaları Nana'yı çok şaşırtıyordu.

Nana, Emile Zola (Sayfa 201)Nana, Emile Zola (Sayfa 201)