David Copperfield

7,6/10  (69 Oy) · 
361 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.927 gösterim
Dickens bütün eserleri arasında en çok bu romanı severdi. Bu, belki de "David Copperfield"ın kendi hayatı üzerine kurulmuş bir roman oluşundan ileri geliyordu.

Gerçekten ünlü İngiliz romancısı, dehasının en büyük kudretini bu romanında göstermiş, ruhundaki canlılığı, gözlemlerindeki güçlülüğü, tekniğindeki sağlamlığı bu romanında ölümsüzleştirmiştir diyebiliriz. Öyle ki, Dickens denince, ilk önce akla -pek haklı olarak şaheseri kabul edilen- bu romanı gelir. Orada, meraklı olanlar başkahramanının çevresinde dönerken, bu arada daha başka kişiler, çeşitli karakterlerin örnekleri olarak yaşamakta, bunların her biri dahi romancının kaleminden aldıkları ışıkla canlanmaktadır.

Endüstrinin emekleme çağında, kapitalizmin acımasızlığı altında, günde on altı saate varan çalışma koşullarıyla ezilen işçiler.

Dönemin İngilteresinin, üretim mekanizmasının ve toplumun Dickens tarafından ustaca çizilen portresi.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9780895772237
 • Orijinal Adı:
  David Copperfield
 • Çeviri:
  Feza Adem Ustaoğlu
 • Yayınevi:
  Gün Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kübra çil 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayata dair şeyler içeren, akıcı olan ve merakla okunan soluklu kitaplar arasında. Yaşadığı mutsuz çocukluk insanların yüreğini sızlatan cinstendir. Onu bu yıkık dökük anılardan kurtaran ise büyük teyze Betsey'dir. David'in hayatı zamanla düzelecektir. Yazara bu eser için çok teşekkür ediyorum.

Çağrı Doğan 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 5/10 puan

Çoktandır merak ettiğim bu kitabı elime aldığımda farklı ve yaratıcı bir eser bekliyordum. Açıkçası hayal kırıklığı yaşadım bu konuda. Çünkü kitap "Oliver Twist" ve "Büyük Umutlar" karışımı bir kurguya sahip. Olaylar ve kişiler bile neredeyse birebir aynı. Bunlar haricinde yine klasik bir hikaye ve çok güzel bir anlatıma sahip. Okuyucuya çok güzel aktarılmış olması hikayeyi güzel kılan. Kimi yerde üzülüp kimi yerde seviniyorsunuz. Duyguları çok üst seviyede yaşatıyor. Dili güzel ve sade. Yaratıcılık anlamında beklentimin altında kalsa da okunabilir bir Dickens eseri.

Senem Düvencioğlu 
 03 Şub 23:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Charles Dickens'ın okuduğum ilk kitabı. Büyük Umutlar kitabının filmini izlemiştim ve romanlarının ortak noktasının hayatta karşılaşılan bütün zorluklara rağmen yılmadan ayakta durup mücadele etmeyi içerdiğini gördüm.
---
David Copperfield'e yaşadıklarından sonra, halasının kendisini toparlaması için söylediği söz kitaplarının ana fikri diyebiliriz;
''-Güçlükleri, korkuya kapılmadan yüreklilikle yenmemiz gerekir çocuğum. Üstümüze düşeni sonuna dek yapmalı, yıkımlara karşı koymalıyız.''

Kitaptan 2 Alıntı

Beyza 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugünkü durum üzerinde bir etki yaratacağına inanmadıkça geçmişi anmak lüzumsuzdur.

David Copperfield, Charles Dickens (Sayfa 255)David Copperfield, Charles Dickens (Sayfa 255)
İsmet Erdem Durmuş 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

uçurtma
Dik, yaptığı uçurtmaları bana gösterdi. Düşlerini bütün dünyaya yaymak için iyi bir yöntemmiş bu. Düşüncelerini uçurtmaya yazar uçururmuş.

David Copperfield, Charles Dickens (Sayfa 36 - 1991 basım)David Copperfield, Charles Dickens (Sayfa 36 - 1991 basım)