Bir Aşk Sayfası

7,6/10  (36 Oy) · 
107 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.460 gösterim
Zola, bu yapıtında naturalizmin kılı kırk yaran betimleyiciliğinden çok romantizmin enginliğini insan duyarlığının en derinlerine sokularak kuruyor romanını. Yeri sarsılmaz bir klasik. Okurların ellerinden bırakamayacağına inanıyoruz. Roman dizimizde Zola'nın önemli yapıtları yer aldı. Kalanların arasında Bir Aşk Sayfası sıralamamızın başlarında geliyordu.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  319
 • ISBN:
  9789753852364
 • Çeviri:
  Celal Öner
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Döngüsel 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

emile zola bir aşk sayfası
Emile Zola - Bir Aşk Sayfası

Günün birinde Emile Zola okuyacak olsam hangi kitabından başlardım diye sorsam kendime, bu elbetteki en çok duyduğum eseri olan Nana kitabı olurdu. Ok yolunu şaşırdı ve evdeki kitaplığın orta rafına saplandı. Orta raf.. Aşk kitapları ile dolu. En başında da Bir Aşk Sayfası duruyor. Çok ilgimi çekmediği halde aldım elime. Klasiklerin ruhu sardı beni. Ne kadar ilgisiz de olsam konuya, ne kadar çok sevmesem de uzun betimlemeleri, klasiklerde hiç de abes durmuyor bunlar. Aksine süslüyor, tat veriyor. Neyse, biraz da kitaba geçelim.:)

İsminden de anlaşılacağı üzere bir aşk kitabı. Çocuğu hasta olan güzeller güzeli bir genç kadın, yasak aşkı evli doktor, ona tapan bir dostu ve tüm bunların arasında geçen olayları anlatıyor. Hastalığı nedeniyle hırçın olan miniğin annesine olan tutkusu, onu hiç bir erkekle paylaşmak istememesi, buna karşın annesinin de kızı için yaptığı fedakarlıklar, bir yerde patlayan tutkular, önüne geçilemeyen arzular. Hepsi, hepsi büyüleyici bir dille anlatılmış. Herkes gibi olmak isteyip de hiç kimse olma kişiliksizliğine bürünen doktorun karısı Juliette'nin bitmeyen gevezelikleri, kitabın son kısımlarında ortaya çıkan gizli aşkı ve bu gizli aşkın bambaşka bir buluşmaya dönüşmesi, kitabı heyecanlı kılan kısımlardı. Cicim kelimesinin çokça kullanılması ise anne ve kız arasındaki diyaloglara ayrı bir hava katmış.

Sürükleyici bir anlatım, sıkmayan betimlemeler, akıp giden olaylar dizisi..

Keyifli okumalar.:)

İlay Yüksel 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dul bir kadın olan Helene on bir yaşındaki sinir hastası olan kızının tedavisi sırasında tanıştığı Doktor Deberle'ye aşık olur. Deberle'nin evli bir erkek olması ve Helene'nin kızı Jeanne'nin annesini kimseyle paylaşamaması nedeniyle uzun zaman kendileriyle mücadele etseler de, birbirlerine olan aşkı itiraf etmeleri kaçınılmaz olur. Gözleri kör vaziyette tüm vakitlerini bir arada geçirirken, Jeanne onları istemeden de olsa sonsuza dek cezalandırır... Anne kızın birbirine olan bağı oldukça etkileyiciydi ama yine de "bir aşk sayfası

Ayşen BÜLBÜL 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okuduğumda 7. sınıftım. Kütüphaneden almıştım ve kesinlikle klasiklerden olduğunu bilmiyordum. Okurken bunalsam da kitabı yarım bırakınca hafızanın gerileyeceğini düşündüğümden sonuna kadar okudum. Evin bahçenin tasviri hala aklımda. Küçük kızın hastalığına ise çok üzülmüştüm. Annesine ise o küçücük aklımla nefret duydum. Belki tekrar okumalı şu an ki zihniyetimle tekrar karşılaştırmalıyım bilemiyorum.

Neslihan 
 05 May 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İskele yanınından okudum. Şöyle ki zor okudum sıkıldım yani. Sonunda neye varacak diyerek okudum. Klasikleri zor okuyorum biraz. Bu yüzden araya sıkıştırıyorum. Ardı ardına okursam kitap okumama ara vermeme sebep olacaklar.

mikail dal 
22 Şub 22:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Hikaye çocuklu bekar bir kadının komşusuyla olan yasak aşkını anlatıyor . Yalnız kitap daha çok Paris ve Paris gecelerinin betimlemelerinden oluşuyor.

Songül Sezer 
26 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 1/10 puan

'0' puan verme şansım olsa hiç düşünmem...

Kitaptan 3 Alıntı

Esra'nın Dünyası 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İşte o sabah, aşk uyanıyordu, ne isim vereceğini bilemediği, karşısında, kendini çok metin sandığı, bir ürpertiden ibaret aşk uyanıyordu.

Bir Aşk Sayfası, Emile Zola (Sayfa 118)Bir Aşk Sayfası, Emile Zola (Sayfa 118)
Gizem Çetinavcı 
17 Şub 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kadında hep kaprisler halinde değişen bir dostluk vardı.İnsana üç ay bayılır;boynuna sarılır,yalnız onun için yaşıyormuş gibi görünürdü.Sonra günün birinde niçin olduğunu söylemeden onu tanımamızlıktan geliverirdi.Herhalde her şeyde olduğu gibi bunda da etrafındakilerin sevdikleri insanları sevmek ihtiyacı modasına uyuyordu.

Bir Aşk Sayfası, Emile ZolaBir Aşk Sayfası, Emile Zola
Cumhur 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İÇİNDE YAŞADIĞI SEVİNÇ ORTASINDA NERESİ OLDUĞUNU SÖYLEYEMEYECEĞİ BİR YERİNİ KANATAN, AĞIRLIĞA BENZER, BELLİ BELİRSİZ BİR ACI DUYUYORDU

Bir Aşk Sayfası, Emile ZolaBir Aşk Sayfası, Emile Zola