Suçluyorum

8,1/10  (27 Oy) · 
67 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.238 gösterim
19. yüzyıl sonları Fransa'sında, Yahudi kökenli bir subayın, Yüzbaşı Alfred Dreyfus'ün haksız yere casuslukla suçlanmasıyla patlak veren Dreyfus Davası, yalnızca bir hukuk ve ayrımcılık skandalı değil, aynı zamanda başta ordu ve yargı olmak üzere ülkenin tüm kurumlarını temellerinden sarsan bir toplum olayıydı. Tam 12 yıl sonra Dreyfus'ün aklanmasıyla sonuçlansa da, Üçüncü Cumhuriyet ve çağdaş Fransa'nın tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Bu dava çevresinde gelişen çalkantıların keskinleştirdiği güçler dağılımı, kilise ve devlet işlerinin ayrılması gibi sarsıcı önlemlerin alınmasına, sağdaki milliyetçiler ile soldaki antimilitaristler arasında uzun sürecek bir bölünmenin doğmasına yol açtı.

Büyük romancı Émile Zola, 13 Ocak 1898 günü bir gazetede yayınladığıSuçluyorum başlıklı açık mektubuyla, Dreyfus'e yapılan haksızlığın karşısına dikilen Fransız aydınlarının sözcüsü oldu. Artık bir klasik niteliği kazanan ve onurlu aydın başkaldırısının görkemli bir örneği olan Suçluyorum'u Tahsin Yücel'in çevirisi ve önsözüyle sunuyoruz.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  48
 • ISBN:
  9789750708497
 • Orijinal Adı:
  J'accuse
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
1 Çay 1 Kitap™ 
 25 May 12:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitap, dönemin Fransız devlet başkanına yazılmış bir açık mektubu ihtiva ediyor. Emile Zola, o yıllarda Fransa’da adeta olay yaratan Yahudi bir binbaşı olan Dreyfus hakkında sürdürülen davada gördüğü yanlışlık ve haksızlıkları kaleme almaktadır. Yüksek sesle ve o günkü yasaların sınırlarını dahi aşmayı göze alacak seviyede bir üslûp kullanan Zola, kesin ve sert ithamlarla ifade etmiştir bunları."


Yazımızın devamını okumak için : http://1cay1kitap.com/sucluyorum/

kübra aslan 
05 May 20:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

okuduğum en güzel mektup örneği. cesur kalemi ve fikrini savunması nedeniyle emile zola ya hayranım. kısa ve bir o kadar etkileyici bir kitap. hızlı bir şekilde okumadım açıkçası. yavaş yavaş sindire sindire okuyunca tadı daha çok çıkıyor

Metin Özdemir 
 29 Haz 23:58 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Her dönem haksızlığa uğramış birileri olmakta ve maalesef çöpten ekmek toplayan kişi ile en üst mertebedeki kişi arasında adalet farkı varsa inançlı insanlar gerçek adaletin mahkeme-i kübrada verileceğine inanıyorlar ki ben de inanıyorum. Yeryüzünün çoğu yerinde o kadar adaletsiz uygulamalar çok ki. Bu yüzden küçük suçlar küçük mahkemelerde büyük suçlar büyük mahkemelerde görülür

Bir de Taberanî’nin el-Kebir’de yaptığı rivayete göre Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurmuştur:
“Kadılar/ hakimler/ yargıçlar üç sınıftır. Birisi cennette, diğer ikisi ateştedir. Cennette olanı, hakkı bilip onunla hüküm verendir. İnsanlar arasında bilgisizce hüküm veren ile hakkı bilip hükümde haksızlık yapan ise ateştedir." (Ebû Dâvud, Akdiye, 2; İbn Mâce, Ahkâm, 3)
Hafız Heysemî, bu hadis rivayetinin sahih olduğunu vurgulamıştır. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 4/193)
Bu hadisin sahih olduğu vurgulandığına göre hakimlerinizin işleri gerçekten zor. Bu kitapta da haksızlığa uğrayan bir kişinin yargılanmasıyla ülkenin ikiye ayrılması anlatılıyor. Bu yüzden delil olmadan hiç kimse suçlu kabul edilemez. Hakimler yorum yaparsa adalet çöker, adalet çökerse ülke çöker. Veballeri de sevapları da çok büyük. Kitabı tavsiye ederim. Bir solukta okunabilir.

Gülçehre Aydın 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir başkaldırının tam manası ile nasıl yapılabileceğini ve suçlamayı (!) ilke edinmiş yüksek ya da alt tabakayı ,hiç fark etmeksizin, eleştirebilmiş bir yazar. Okuduğum en benzersiz mektup örneği.

Kitaptan 26 Alıntı

Yasemin Bektaş 
15 Şub 08:54 · Puan vermedi

Gerçek toprağın altına kapatıldığı zaman, orada öyle bir toplanır öyle bir patlama gücü kazanır ki, patladığı gün her şeyi kendisiyle birlikte havaya uçurur. İleride, yıkımların en gümbürtülüsünün hazırlanıp hazırlanmadığını göreceğiz.

Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 33 - Can Yayınları)Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 33 - Can Yayınları)
Metin Özdemir 
29 Haz 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Zola, yeni cumhurbaşkanına “Suçluyorum” başlığı altında bir açık mektup yazar: “Gerçeği gömmeniz boşuna, toprağın altında yol alıyor; bir gün, her yandan fışkıracak, öç bitkileri olarak açılacaktır,” diye seslenir.

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
Yasemin Bektaş 
15 Şub 08:51 · Puan vermedi

Ey adalet, ne korkunç bir umutsuzlukla sıkılıyor insanın yüreği!

Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 28 - Can Yayınları)Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 28 - Can Yayınları)
Ahmet 
08 Eyl 03:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

" Borçlar ve suçlar altında ezilmiş kişiler suçsuz ilan ediliyor; buna karşılık, onurun ta kendisi, yaşamı lekesiz bir adam cezalandırılıyor.
Bir toplum bu noktaya geldiği zaman, artık çürüme başlamış demektir. "

Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 29)Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 29)
Metin Özdemir 
29 Haz 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ancak, tüm baskılara tüm aldatmacalara tüm saptırmalara karşın, dürüst insanlar tükenmez.

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
Küçük kara balık 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ordunun şerefinden söz ediliyor, onu sevmemiz, saymamız isteniyor. Bir tehlike karşısında harekete geçerek, Fransız yurdunu savunacak olan orduyu, tüm ulustan oluşan orduyu, elbette seviyoruz, elbette ona saygı duyuyoruz. Ama söz konusu olan o değildir. Biz onun şerefini ve saygınlığını düşündüğümüz için adalet istiyoruz. Burada söz konusu olan kılıçtır. Belki de yarın başımıza efendi kesilecek olan kılıç! Bu kılıcın kabzasını bağnazca öpmek mi? Asla!

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola

bir yanda, ışığın parlamasını istemeyen suçlular; öbür yanda,ışığın parlaması için canlarını verecek doğrucular.

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
O.Ö 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Gerçeği gömmeniz boşuna, toprağın altında yol alıyor; bir gün, her yandan fışkıracak, öç bitkileri olarak açılacaktır."

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
Metin Özdemir 
29 Haz 23:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Onlar göze aldıklarına göre, ben de göze alacağım. Gerçeği söyleyeceğim, çünkü kendisine kurala uygun biçimde başvurulan adaletin bunu eksiksiz olarak yapmaması durumunda, söyleyeceğime söz verdim. Benim görevim konuşmak, suç ortağı olmak istemiyorum. Yoksa gecelerim orada, işkencelerin en korkuncu içinde, işlemediği bir suçun cezasını çekmekte olan suçsuzun hayaletiyle dolup taşacak.
Bu gerçeği namuslu insan başkaldırımın tüm gücüyle size haykıracağım, Sayın Başkan. Sizin onurunuza saygım nedeniyle bu gerçeği bilmediğinize inandım. Ayrıca, ortalığa kötülük saçan gerçek suçlu yığınını size, ülkenin en yüksek yöneticisine değil de kime bildirecektim?

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
Metin Özdemir 
29 Haz 23:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aşağılık karalamalardan sapasağlam çıktınız, gönülleri fethettiniz.

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
3 /