Suçluyorum

8,3/10  (17 Oy) · 
44 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.132 gösterim
19. yüzyıl sonları Fransa'sında, Yahudi kökenli bir subayın, Yüzbaşı Alfred Dreyfus'ün haksız yere casuslukla suçlanmasıyla patlak veren Dreyfus Davası, yalnızca bir hukuk ve ayrımcılık skandalı değil, aynı zamanda başta ordu ve yargı olmak üzere ülkenin tüm kurumlarını temellerinden sarsan bir toplum olayıydı. Tam 12 yıl sonra Dreyfus'ün aklanmasıyla sonuçlansa da, Üçüncü Cumhuriyet ve çağdaş Fransa'nın tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Bu dava çevresinde gelişen çalkantıların keskinleştirdiği güçler dağılımı, kilise ve devlet işlerinin ayrılması gibi sarsıcı önlemlerin alınmasına, sağdaki milliyetçiler ile soldaki antimilitaristler arasında uzun sürecek bir bölünmenin doğmasına yol açtı.

Büyük romancı Émile Zola, 13 Ocak 1898 günü bir gazetede yayınladığıSuçluyorum başlıklı açık mektubuyla, Dreyfus'e yapılan haksızlığın karşısına dikilen Fransız aydınlarının sözcüsü oldu. Artık bir klasik niteliği kazanan ve onurlu aydın başkaldırısının görkemli bir örneği olan Suçluyorum'u Tahsin Yücel'in çevirisi ve önsözüyle sunuyoruz.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  48
 • ISBN:
  9789750708497
 • Orijinal Adı:
  J'accuse
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
1 Çay 1 Kitap™ 
25 May 12:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitap, dönemin Fransız devlet başkanına yazılmış bir açık mektubu ihtiva ediyor. Emile Zola, o yıllarda Fransa’da adeta olay yaratan Yahudi bir binbaşı olan Dreyfus hakkında sürdürülen davada gördüğü yanlışlık ve haksızlıkları kaleme almaktadır. Yüksek sesle ve o günkü yasaların sınırlarını dahi aşmayı göze alacak seviyede bir üslûp kullanan Zola, kesin ve sert ithamlarla ifade etmiştir bunları."


Yazımızın devamını okumak için : https://1cay1kitap.wordpress.com/2017/05/25/sucluyorum/

kübra aslan 
05 May 20:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

okuduğum en güzel mektup örneği. cesur kalemi ve fikrini savunması nedeniyle emile zola ya hayranım. kısa ve bir o kadar etkileyici bir kitap. hızlı bir şekilde okumadım açıkçası. yavaş yavaş sindire sindire okuyunca tadı daha çok çıkıyor

Gülçehre Aydın 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir başkaldırının tam manası ile nasıl yapılabileceğini ve suçlamayı (!) ilke edinmiş yüksek ya da alt tabakayı ,hiç fark etmeksizin, eleştirebilmiş bir yazar. Okuduğum en benzersiz mektup örneği.

Kitaptan 9 Alıntı

Yasemin Bektaş 
15 Şub 08:54 · Puan vermedi

Gerçek toprağın altına kapatıldığı zaman, orada öyle bir toplanır öyle bir patlama gücü kazanır ki, patladığı gün her şeyi kendisiyle birlikte havaya uçurur. İleride, yıkımların en gümbürtülüsünün hazırlanıp hazırlanmadığını göreceğiz.

Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 33 - Can Yayınları)Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 33 - Can Yayınları)
Yasemin Bektaş 
15 Şub 08:51 · Puan vermedi

Ey adalet, ne korkunç bir umutsuzlukla sıkılıyor insanın yüreği!

Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 28 - Can Yayınları)Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 28 - Can Yayınları)
Küçük kara balık 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ordunun şerefinden söz ediliyor, onu sevmemiz, saymamız isteniyor. Bir tehlike karşısında harekete geçerek, Fransız yurdunu savunacak olan orduyu, tüm ulustan oluşan orduyu, elbette seviyoruz, elbette ona saygı duyuyoruz. Ama söz konusu olan o değildir. Biz onun şerefini ve saygınlığını düşündüğümüz için adalet istiyoruz. Burada söz konusu olan kılıçtır. Belki de yarın başımıza efendi kesilecek olan kılıç! Bu kılıcın kabzasını bağnazca öpmek mi? Asla!

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
O.Ö 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Gerçeği gömmeniz boşuna, toprağın altında yol alıyor; bir gün, her yandan fışkıracak, öç bitkileri olarak açılacaktır."

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
Küçük kara balık 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ey adalet, ne korkunç bir umutsuzlukla sıkılıyor insanın yüreği!
Ama Tanrı'm neden? hangi amaçla? bir gerekçe gösterin. o da yahudilerden mi para aldı? öykünün en güzel yanı da adamın Yahudi karşıtı olması. Evet! bu utanç verici gösteriyi izliyoruz, borçlar ve suçlar altında ezilmiş kişiler suçsuz ilan ediliyor; buna karşılık, onurun ta kendisi, yaşamı lekesiz bir adam cezalandırılıyor. Bir toplum bu noktaya geldiği zaman, artık çürümeye başlamış demektir.

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola

"Benim görevim konuşmak, suç ortağı olmak istemiyorum.
Yoksa gecelerim orada, işkencelerin en korkuncu içinde,
işlemediği bir suçun cezasını çekmekte olan
suçsuzun hayaletiyle dolup taşacak."

Suçluyorum, Emile Zola (Can Yayınları)Suçluyorum, Emile Zola (Can Yayınları)
Ali Yalçın 
10 Oca 12:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçek toprağın altına kapatıldığı zaman, orada öyle bir toplanır öyle bir patlama gücü kazanır ki, patladığı gün her şeyi kendisiyle birlikte havaya uçurur."

Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 33)Suçluyorum, Emile Zola (Sayfa 33)
Küçük kara balık 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

diğerleri kadar suçlu o da, hatta onlardan daha suçlu çünkü adaleti yerine getirmek elindeydi ama hiçbir şey yapmadı. bunu anlıyor musunuz!
General Gonse Dreyfus'ün suçsuz olduğunu biliyorlar ve bu tüyler ürpertici şeyi kendilerine saklıyorlar. üstelik bu insanlar uyuyabiliyorlar, eşleri ve çocukları var, onları seviyorlar!

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola
Küçük kara balık 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fransa'yı ayağa kaldırıyorlar, onun haklı heyecanının arkasına gizleniyorlar, yürekleri bulandıran ağızları kapatıyorlar, kafaları saptırıyorlar. ben bunlardan daha ağır bir yurttaşlık suçu bilmiyorum.

Suçluyorum, Emile ZolaSuçluyorum, Emile Zola