Dreyfus Olayı (Adalet İçin Bir Savaşın Öyküsü)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.993
Gösterim
Adı:
Dreyfus Olayı
Alt başlık:
Adalet İçin Bir Savaşın Öyküsü
Baskı tarihi:
Ekim 2004
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754880433
Orijinal adı:
J'accuse!
Çeviri:
Muammer Tuncer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yalçın Yayınları
Emile Zola'nın kitabını Muammer Tuncer dilimize çevirmiş. Belgesel bir yapıt, adaletten, insanlıktan yana her aydının okuması gereken bir kitap. Böyle yapıtların güncelliği yitip gitmez. Her zaman bizlere gerçek ve adalet adına savaşımlara girişmek gücünü verir bu tür kitaplar...Emile Zola'nın Dreyfus Olayı'ndaki davranışı doksan yıldan bu yana insanlığın belleğinden silinmemiştir. Fransa gerçekten de Emile Zola'ya onurunu kurtardığı için teşekkür etmek durumunda kalmıştır. Zola'nın ve onun gibi gerçekleri savunan insanların büyük çabasıyla Dreyfus Olayı başarıyla sona ermiştir.Yüzyıl başında Fransa'yı alt üst eden bu unutulmaz olayı öğrenmek isteyenler, Emile Zola'nın (Yalçın Yayınları, çeviren: Muammer Tuncer) kitabını okumalıdırlar.

OKTAY AKBAL

Unlü yazar Emile Zola, L'Aurore gazetesinde cumhurbaşkanına bir açık mektup yayımladı. Yazının başlığı: - Suçluyorum!..Ordunun bir kesimini bu yazıyla suçlayan Emile Zola'ya dava açıldı. Yazar bir yıl hapis ve para cezasına çarptırıldı; ama, dava da kamuoyunca benimsenmiş, yazı amacına ulaşmıştı. Toplumda büyük bir tartışma başladı.Dreyfus Davası Fransa'yı 1890lardan, 1930 a kadar uğraştırdı. Kamuoyu adaletin yerine getirilmesi yolundaki savaşımı yakından izledi. Bir kişiye yapılan haksızlığın, topluma yapılan haksızlık olduğunu ileri sürenler, sonuçta başarı kazandılar.

İLHAN SELÇUK

Emile Zola, Dreyfus un haksız yere mahkum edildiğine ve bunun kökeninde Yahudi düşmanlığı ve Fransız militarizminin yattığına inanıyordu. Ve bu inancın ışığı altında, tüm resmî organ ve sorumlu kişileri karşısına alan müthiş bir kampanyaya girişti.Bu mücadelenin öyküsünü merak edenler, Emile Zola'nın bu konuda yazdığı ve Yalçın Yayınları tarafından baskısı yapılan "Dreyfus Olayı" (Adalet İçin Bir Savaşın Öyküsü) başlıklı kitabı inceleyebilirler.

TOKTAMIŞ ATEŞ

Dreyfus Olayının yayınevimizde çıkan daha önceki basımları aylarca en çok satan ilk on kitap arasında yer almış, çağının tanığı yapıt olarak nitelendirilmiş, edebiyat dünyasının en önde gelen yazarlarınca ayın kitapları arasında sayılmıştır.
183 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Dikkat bu kitap,bir adalet Manifestosudur!

Yaklaşık 124 yıl öncesinin hayaletidir! Vicdanınızı rahatsız etmek için yazılmıştır ve vicdanınız sızlamalıdır evet. Yüzbaşı Dreyfus için bütün insanlığın vicdanı sızlamalıdır.

Emile Zola “Gerçek yürüyor ve onu hiç bir şey durduramayacak! “ sözleriyle kitaba güzel bir girizgah yapıyor. 15 Eylül 1894 günü Fransız ordusunda stajyer olan Yüzbaşı Dreyfus, gizli bir takım askeri belgeleri, Alman askeri ateşesi Von Schwartzkoppen’e vermekle suçlanır ve tutuklanır. Delil olarakta kimin yazdığı belli olmayan bir mektup gösterilir. Hızlı bir soruşturmanın ardından Yüzbaşı Dreyfus suçlu bulunur ve hapse atılır. Subayın casusluk yaptığı gazetelerde uzun uzun haber verilir. Zola olayın iç yüzünü bildiği ve Dreyfus’un suçsuzluğunu kanıtlamak için bir kaç gazetede yazılar yayınlar,devlet başkanına mektuplar iletir. Hatta bu uğurda hapis ve para cezasına çarptırılır yaklaşık 11 ay İngiltere’de kalır.Elinden gelen bütün çabayı sonuna kadar gösterir bu uğurda Zola’nın subaylık ünvanı da elinden alınır. Tarihler 19 Eylül 1899’ı gösterdiğinde Başkan Loubet,Yüzbaşı Dreyfus’un affını imzalar ve geçte olsa adalet yerini bulur, yüzbaşı bölük komutanı olarak orduya tekrar alınır. Olaydan üç yıl sonra da Zola 20Eylül1902’de hayatını kaybeder.

Dünya çapında geniş yankı uyandıran bu olay tarihte ki ilk antisemitik olaydır.
Antisemitizm kelime anlamıyla yahudi karşıtlığı ve düşmanlığı anlamına gelir. Genel anlamda sami topluluğuna mensup yani Sam’in oğullarına (Arap,yahudi ve bazı Ortadoğu kökenli ırklar) duyulan düşmanlıktır. Yüzbaşı Dreyfus Fransız olmasına rağmen bir yahudidir ve bu olayda sadece yahudi olduğu için akıl almaz bir kinle ,kamuoyunda gazeteler tarafından yaratılan düşmanlıkla karşı karşıya kalmıştır. Ülkede geniş çaplı bir yahudi düşmanlığı baş gösterir. Fakat unuttukları bişey vardır,adalet er yada geç tecelli eder. Nitekim öyle de olmuştur, Dreyfus’un affından sonra tamamen aklanması 1906yılında yapılan mahkemeyle olmuştur.

Ne güzel sözcük değil mi “adalet” ,bugünlerde zaman zaman esamesine bile rastlasak sevinçten çılgınlar gibi sevindiğimiz... Sevgili hanımlar ve beyler zaman zaman adalete olan bütün inancımız yerle bir olsa bile,bu dünyanın apayrı bir adaleti var er yada geç tecelli eden. Ben buna yürekten inanıyorum. Dilerim bir gün bütün mazlumlara,haksızlığa uğramışlara da tecelli eder.

İncelememi müsaadenizle bir şarkıyla sonlandırmak istiyorum.
https://youtu.be/j7fK8DFeQi8

Keyifli okumalar olsun.
183 syf.
·Beğendi·8/10
*Gerçek yürüyor onu hiçbir şey durduramaz.*

Emile Zola'nın bu eserini Hukuk Fakültesini kazanmadan hemen önce okumuştum. Ve beni derinden sarmıştı.Bu gerçek bir olayın anlatım sürecidir.Olay Fransa'da geçmektedir.Alfred Dreyfus adlı yahudi bir askeri görevliye atılan iftira sonucu olaylar karışmış Emile Zola başta olmak üzere aydınlar ve halk bu durumu açığa çıkarmak için çabalamışlardır.Eserde bu olaya verilen önemin ne derece ileri boyutta olduğunu bundan hukukun bir ülkenin haysiyeti sayıldığını görüyoruz..
183 syf.
Görüyoruz ki kimi güçler her dönemde insanları kargaşaya sürüklemek için olmadık dedikodu, hileye başvurmuşlardır. Günahsız insanlara kaldıramayacakları, olmadık suçlar yüklemişlerdir. Buna karşın, her şeye rağmen doğrunun peşinde, adaletten yana olanlarda seslerini duyurmaya çalışmışlardır.

Dreyfus Olayı;1894 yılında Yahudi kökenli Yüzbaşı Alfred Dreyfus'un haksız yere casuslukla itham edilerek Fransa'da yargılandığı dava ve ardından gelişen olayların tamamıdır. Yüzbaşı Alfred Dreyfus bazı Fransız silahlarının yeni teknik özelliklerini Almanlara bildirmekle suçlanıyordu. Guyana açıklarındaki Şeytan Adası’na müebbet hapis mahkumu olarak gönderildi.

Emile Zola bu iftiralar, düzmeceler karşısında dik durarak adalet mücadelesi verir.

İyi okumalar.
183 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Gerçeği öğrendikten sonra nasıl susar bir insan? Hele ki bir yazar, bir gazeteci? Halkı aydınlatmakla görevli olanların Hipokrat'ı kimdir, yeminle bağlanmaz mı onlar mesleklerine? Zola'nın vicdanı, bugün Fransız medyasının yüz akıdır hâlâ. Yahudi düşmanlığından da öte, trajikomik bir olaydır aslında Dreyfus Olayı. Yalçın Yayınları tarafından basılmış olan bu kitapta, hem vakanın tarihsel ilerleyişi hem de Zola'nın bu dönemde gerek gazetelere yazdığı gerekse broşür olarak yayınladığı görüşleri yer alıyor. Başta gazetecilik öğrencileri olmak üzere, tüm medya görevlilerinin, askeri personelin ve önünde sonunda yargının gücüyle sınanacak olduğu için bütün insanların okuması gerekir. Tavsiyemdir. =)
183 syf.
·Beğendi·9/10
tüm fransa dreyfus'a suçlu ve hain yaftasını yapıştırırken , emile zola ve bir avuç namuslu insan, adil yargılamanın olmadığını iddia etmiş ; yazdığı bu mektuplarla gücü elinde bulunduranlara kafa tutmuştur.

bence ülkemizdeki gazetecilere okutulması gereken bir kitap . bir insanın gerçeği , sadece gerçeği söyleyebilmek adına kendinden ve sahip olduklarından vazgeçişinin belgesi.
183 syf.
Yüzbaşı Dreyfus ve ona inanan bir takım Fransızın onu kurtarma adına yapmış oldukları çabalar. Dreyfus u okurken Günümüz Türkiye sini hatırladım.Emile Zola'nın dönemin Başkanlarına gazetede yazdığı açık mektuplarda bu kitap ta hoşuma giden bölümlerden birisiydi.
Gerçekler bir kere yürüdü mü durduramazsın,kitaptan.....
Din savaşlarına dönmek, dinsel zulümleri yeniden başlatmak,soyların birbirini yok etmesini istemek ,bu özgürlük çağında öylesine saçma ki ,böyle bir girişim bana özellikle yargısız budalalılık olarak görünüyor. Bu girişim, sisli bir beynin, dengesiz bir inananın uzun uzun kendini tanıtamayan ve çirkin de olsa bir iş yapmak isteyen yazarların kendini gösterme merakının ürününden başka bir şey olamaz.
Emile Zola
Sayfa 44 - Yalçın Yayınları/ 5.Basım -Ağustos 1998 /Muammer Tuncer
O tüm dünya önünde yanlışı zorla benimsetmek gibi düşüncesizce bir komplo tezgâhlarken, kendisini özgür ve dürüst ulusların başında yiğit bir ordu olarak görmek isteyenleri Fransa’yı bulandırmakla suçlamış olmak da bir suç.
Bu ne karışıklık! Durmadan büyüyün ne çirkeftir bu! Çıkarların ve hırsların günden güne daha şiddetle çarpıştığını gördük. Ahmakça öykülerin ,utanç verici dedikoduların,en küstahça yalanlamaların gözlerimizin önüne serildiğini gördük. Sağduyuya her sabah şamar indiriliyordu. İnsana yaşamanın onurunu ve sevincini tattıran nitelikler can çekişiyordu.
Emile Zola
Sayfa 46 - Yalçın Yayınları-5. Basım-Ağustos 1998
Kamuoyunu saptırmak, yoldan çıkarılmış olan kamuoyunu, onu sabuklamaya götürecek ölçüde bir ölüm görevinde kullanmak da bir suç.
Kısa kesiyorum çünkü burada söz konusu olan, yakıcı sayfaları günün birinde uzun uzun yazılacak tarihin özeti yalnızca.
Ah! Birkaç rütbelinin, Devlet’in güvenliğini saygısızca bahane ederek, çizmeleriyle ulusun üstüne basarak gerçek ve adalet çığlığını gırtlağına tıkamaları, bütün bu çılgınlıklar ve saçmalıklar, çılgınca düşlemler, yoz polis uygulamaları, engizisyon ve zorba uygulamalar!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dreyfus Olayı
Alt başlık:
Adalet İçin Bir Savaşın Öyküsü
Baskı tarihi:
Ekim 2004
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754880433
Orijinal adı:
J'accuse!
Çeviri:
Muammer Tuncer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yalçın Yayınları
Emile Zola'nın kitabını Muammer Tuncer dilimize çevirmiş. Belgesel bir yapıt, adaletten, insanlıktan yana her aydının okuması gereken bir kitap. Böyle yapıtların güncelliği yitip gitmez. Her zaman bizlere gerçek ve adalet adına savaşımlara girişmek gücünü verir bu tür kitaplar...Emile Zola'nın Dreyfus Olayı'ndaki davranışı doksan yıldan bu yana insanlığın belleğinden silinmemiştir. Fransa gerçekten de Emile Zola'ya onurunu kurtardığı için teşekkür etmek durumunda kalmıştır. Zola'nın ve onun gibi gerçekleri savunan insanların büyük çabasıyla Dreyfus Olayı başarıyla sona ermiştir.Yüzyıl başında Fransa'yı alt üst eden bu unutulmaz olayı öğrenmek isteyenler, Emile Zola'nın (Yalçın Yayınları, çeviren: Muammer Tuncer) kitabını okumalıdırlar.

OKTAY AKBAL

Unlü yazar Emile Zola, L'Aurore gazetesinde cumhurbaşkanına bir açık mektup yayımladı. Yazının başlığı: - Suçluyorum!..Ordunun bir kesimini bu yazıyla suçlayan Emile Zola'ya dava açıldı. Yazar bir yıl hapis ve para cezasına çarptırıldı; ama, dava da kamuoyunca benimsenmiş, yazı amacına ulaşmıştı. Toplumda büyük bir tartışma başladı.Dreyfus Davası Fransa'yı 1890lardan, 1930 a kadar uğraştırdı. Kamuoyu adaletin yerine getirilmesi yolundaki savaşımı yakından izledi. Bir kişiye yapılan haksızlığın, topluma yapılan haksızlık olduğunu ileri sürenler, sonuçta başarı kazandılar.

İLHAN SELÇUK

Emile Zola, Dreyfus un haksız yere mahkum edildiğine ve bunun kökeninde Yahudi düşmanlığı ve Fransız militarizminin yattığına inanıyordu. Ve bu inancın ışığı altında, tüm resmî organ ve sorumlu kişileri karşısına alan müthiş bir kampanyaya girişti.Bu mücadelenin öyküsünü merak edenler, Emile Zola'nın bu konuda yazdığı ve Yalçın Yayınları tarafından baskısı yapılan "Dreyfus Olayı" (Adalet İçin Bir Savaşın Öyküsü) başlıklı kitabı inceleyebilirler.

TOKTAMIŞ ATEŞ

Dreyfus Olayının yayınevimizde çıkan daha önceki basımları aylarca en çok satan ilk on kitap arasında yer almış, çağının tanığı yapıt olarak nitelendirilmiş, edebiyat dünyasının en önde gelen yazarlarınca ayın kitapları arasında sayılmıştır.

Kitabı okuyanlar 66 okur

  • Arzu Bayrakdar
  • Kübra Kaşlı
  • dilara özkan
  • Şadan Çağlar
  • Onurcan Bektaş
  • Davut
  • Banu Baltacı
  • Fatih Kayiş
  • G. İlke
  • Frau Becker

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%22.6
25-34 Yaş
%32.3
35-44 Yaş
%29
45-54 Yaş
%9.7
55-64 Yaş
%3.2
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.3
Erkek
%58.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (6)
9
%22.2 (6)
8
%40.7 (11)
7
%7.4 (2)
6
%3.7 (1)
5
%3.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0