Ülker Bilgin

Ülker Bilgin

Çevirmen
8.5/10
29 Kişi
·
297
Okunma
·
0
Beğeni
·
55
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
96 syf.
·2 günde
1880 yılında Puşkin anıtının açılışa şerefine düzenlenen etkinlikler kapsamında çeşitli edebi kişiler (Dostoyevski’nin, ustası saydığı ) yaptığı konuşma metinlerini anlatıyor kitapta biraz siyasi biraz milliyetçi hatta biraz da batıcı olan eserde Rusya'ya şöyle seslenilir üstat: "Büyük uyumdan, Mesih'in kutsal kitabının yasasına tabi olan ırkların kardeş liğinden bahs et! Bırak yurdumuz yoksul olsun, çünkü bu yoksul topraklar üzerinde bir kölenin hoşnutluğuyla Mesih ortaya çıkmış ve bizleri kutsamıştır " Herkesin okumasını tavsiye ederim iyi okumalar dilerim
#okudumbitti
Nesrin ce
Nesrin ce Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı'ı inceledi.
96 syf.
·Puan vermedi


1





Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı

Dostoyevski, Ülker Bilgin (Çevirmen)

 8.5/10

73 Kişi

274

Okunma

87

Beğeni

5,2bin

Gösterim

Okudum

Kitabı satın al sponsorlu

Baskı tarihi:

Ağustos 1992

Sayfa sayısı:

96

Format:

Karton kapak

ISBN:

9789757462354

Kitabın türü:

Deneme-İnceleme, Edebiyat, Söyleşi-Röportaj

Çeviri:

Ülker Bilgin

Dil:

Türkçe

Ülke:

Türkiye

Yayınevi:

Dergah Yayınları

Baskılar:













Hepsini göster (8)

"Puşkin üzerine konuşma" Dostoyevski'nin 6 Haziran 1880'de Moskova'da Puşkin'in bir heykelinin açılışı münasebeti ile yaptığı konuşma metnini kapsamaktadır.

Bu konuşmasında Puşkin'in çeşitli özellikleri üzerinde durarak onun Rus milleti için taşıdığı milli değeri ifade etmeye çalışan Dostoyevski, o yıllarda Rus aydınları arasında yaygın olan batıcılığa karşı milliyetçiliği destekler. Ona göre Rusya'nın kurtuluşu öncelikle kendi milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak yolunda olacaktır. Halkına yabancılaşmış Rus aydını bu yoldu en büyük engeldir.

Ünlü yazarın düşünceleri Türkiye ve benzeri ülkelerde de günümüze kadar süregelen batılılaşma hareketlerine açıklık getirmektedir.
(Arka Kapak)

Devamını Göster

Eksik veya hatalı bilgi bildir

Kitabı okuyanlar 274 okur





















Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş

%0

13-17 Yaş

%9.5

18-24 Yaş

%28.6

25-34 Yaş

%23.8

35-44 Yaş

%23.8

45-54 Yaş

%4.8

55-64 Yaş

%4.8

65+ Yaş

%4.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın

%31

Erkek

%69

Kitap istatistikleri

87 okur beğendi.

274 okur okudu.

2 okur okuyor.

573 okur okuyacak.

3 okur yarım bıraktı.

Okur puanlamaları

10

%15.1 (11)

9

%5.5 (4)

8

%11 (8)

7

%2.7 (2)

6

%1.4 (1)

5

%1.4 (1)

4

%1.4 (1)

3

%0

2

%0

1

%0

Genel bakış

İncelemeler

12

Alıntılar

442

Okurlar

274

Fiyatlar

Baskılar

8

Benzeyenler

En yeniler

En beğenilenler

En yorumlananlar

En uzunlar

İncelemeler

 İnceleme ekle



İbrahim (Sisifos) Puşkin Konuşması'ı inceledi.

İbrahim (Sisifos)·04 Nis 2017

169 syf.

·Beğendi·10/10 puan

Dostoyevski günümüzde dünya tarihinin en büyük iki romancısından birisi sayılıyorsa bunda kesinlikle Puşkin ve Gogol’un payı çok büyüktür. Dostoyevski daha küçük bir çocukken Puşkin’in şiirlerini ezberlemiş; ve annesiyle, Puşkin’in ölümleri üst üste gelmesi üzerine eğer annemin yasını tutmasaydım, Puşkin’in yasının tutardım diyecek kadar büyük hayranlık beslemiştir. Bu iki yazarın önemi sadece Dostoyevski açısından değil tüm rus edebiyatı açısından da çok büyüktür. Rusya’da o dönem her yıl Puşkin için şenlikler düzenlenmektedir. Ayrıca Dostoyevski ilk eserlerini vermeye başladığında yeni Gogol olarak nitelendirilmektedir. Gogol ve Puşkin’in Rus edebiyatındaki büyüklüğünü siz düşünün.

Kitaba gelecek olursak; öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu kitap açıklamasında yazıldığı üzere bir öykü, roman değil anı-incelemedir. Kitabın başında sizi iletişim yayınlarının tüm eserlerinde olduğu gibi tebessüm ettiren bir fotoğraf albümü karşılar.
İkinci bölümde kronolojik bir tablo yer almakta. Bu tabloda yıl, yazarın hayatına ilişkin olaylar ve Dünya tarihindeki önemli gelişmeleri görmek mümkün. Tablo Rus edebiyatının ve yazarın dönemsel özeti niteliğinde.
Üçüncü bölümdeyse Joseph FRANK’a ait bir önsöz karşımıza çıkıyor. Önsöz yaklaşık otuz sayfa ve içerisinde Puşkin Konuşması öncesindeki olaylar, Slavcılar ve Batıcılar arasındaki rekabet, Dostoyevski’nin bu konuşmaya verdiği önem, konuşma esnasında ve sonrasında yaşananlar belgelerle açıklanmış. Ayrıca Dostoyevski’nin eşi Anna’ya yazdığı mektuplardan kesitler ve Dostoyevski’nin konuşmanın hemen sonrasındaki duygu, düşüncelerini anlattığı bir mektubun tam metini verilmiş.
Dördüncü bölümdeyse; Puşkin Konuşmasının metini yer alıyor. Bu metinde Puşkin’in Rus ve Dünya edebiyatındaki yeri ile Puşkin’in şiirlerinde rus halkına yüklediği anlam bizzat Dostoyevski tarafından açıklanmış.
Beşinci Bölümdeyse; Kesinlikle benim açımdan eserin en önemli kısmı burasıydı, Dostoyevski’nin Puşkin Konuşması sonrasında batıcılar tarafından kendine yapılan saldırılara bir cevap niteliğinde olan,’ Bay Gradovski’ye Cevap’ yer alıyor. Bu yaklaşık 50 sayfalık bir makale ve Dostoyevski tüm düşüncelerin bu makale de anlatmış. Batıcılık, din, devlet, Katoliklik-Ortodoksluk, Rus halkına yüklenen anlam. Dostoyevski’nin romanlarında geçen düşünce yapısının bir özeti gibi.
Altıncı bölümdeyse, bir son söz yer alıyor. Bu sonsözde ünlü bir Dostoyevski incelemecisi olan Leatherrarow tarafından yazılmış. Bu sonsözde yaklaşık 30 sayfa. Bu kısımda Puşkin ve Gogol’un Dostoyevski eserlerine etkisi açıklanmış.
Berk İnan
Berk İnan Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı'ı inceledi.
96 syf.
·Puan vermedi
Türkülerinden utandığın zaman batının kölesi olmuş olacaksın . Herkesin okumasını tavsiye edeceğim biraz siyasi biraz milliyetci hatta biraz da batıcı bir kitaptır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 297 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 596 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.