Ümit Savaş

Ümit Savaş

Yazar
5.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
247
Gösterim
Adı:
Ümit Savaş
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Sivas, Türkiye, 1953
Ümit Savaş, 1953 Sivas doğumlu olup, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. 12 Eylül 1980 askeri darbesi nedeniyle arananlar listesine girdi ve bir süre yurt dışında yaşamak zorunda kaldı. Daha sonra tekrar ülkeye dönerek, siyasi çalışmalarına devam etti.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
ARAF'TA KALANLAR" kitabı üzerine birkaç söz.
Özelliklede günümüzde, insanların kafasının en çok karıştığı konulardan birisidir inanmak. Karıştığı kadar, son derece de istismar edilen bir konu. Güncel mevcut siyasi yaşamın dahi neredeyse belirleyicisi haline gelmiş olan yanlış inanç geleneklerini ve anlayışlarını sorgulamadan durabilmek mümkün mü? Ve yine bu sorgulamayla birlikte inanmanın ne olduğunu, inançlı olduklarını iddia edenlerin ne derece doğruyu söyleyip söylemediklerini ve hatta kendilerinin ne kadar inançlı olup olmadıklarını da?

Bugüne kadar inançları ve insanları hep egemen sınıflar ve ilahiyatçılar yönlendirmeye çalıştı, ama sonuç her türlü inanç edebiyatlarına rağmen günahların hayatın her alanında daha çok artmasından başka bir işe yaramadı. İnançların kutsal iddialarıyla mevcut olumsuz panorama arasındaki derin uçurum, bize inançların gerçek köklerinden ne kadar uzaklaştırıldığını, ilahiyatçıların hiçte doğruyu söylemediklerini ve inançları yanlış yönlendirdiklerini kanıtlamaktadır. Farklı olması da beklenemezdi zaten, zira inançlar tarihte olduğu gibi bugünde mevcut siyasal yapılanmaların egemenlik kurumu ve aleti haline getirilmiş ve ilk ortaya çıkışlarındaki doğru ve asli köklerinden bilinçli olarak sürekli uzaklaştırılmışlardır.

O zaman günlük yaşamın asli belirleyicisi haline gelmiş olan mevcut inanç gelenekleriyle, kendisini temsil ettiklerini iddia ettikleri inançlarının asli kökleri ve kaynaklarına kadar inerek orada bir hesaplaşma içerisine girmek ve inançları birde bu kökler üzerinden objektif bir incelemeye tabi tutmak mutlak bir zorunluluk taşımaktadır.

"Araf'ta Kalanlar" kitabı inananlar içinde son derece gerekli ve lazım olan işte böylesi bir sorgulamayı yapıyor ve inançları bir bütün olarak ameliyat masasına yatırarak, inananları gerçek bir inanç ve inanışa götürecek olan yolların kapılarını aralıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
470 syf.
·1/10
Kitapla ilgili olarak birkaç cümle yazmadan önce şunu belirtmeliyim ki,ömrü hayatımda hiç bu kadar çok yazım yanlışı,imla ve noktalama hatası olan bir eser okumamıştım.Okurken sanki hiçbir editöre inceletilmeden basılmış gibi bir eser hissine kapılıyorsunuz.Daha ilk baştan dile hakim olmayan bir yazar ve fikirlerine maruz kalacağınız izlenimi uyanıyor.
Esere gelecek olursak,kitap tamamen Kuran'ın eleştirisi üzerine oturtulmuş diyebiliriz.Isminde inançların evrimi dese de bu sadece Kuran'ın insan müdahalesine maruz kalmış bir kitap olduğunu ispata çalışıyor.Yazarın yer yer agnostik tavır takınmasına rağmen,Muhammed isminin önüne Hz.ekini ilave etmesi,aslında ne şiş yansın ne kebap tarzında bir tavır takındığını düşündürüyor.
Son eleştirim ise uslüp hakkında.Her ne kadar eser, teolojik bir eleştiri kitabı olup bilimsel bir yazı dili beklenmese de ,yazarın akademik bir dil kullanmayıp,tabiri caizse laübali bir dil kullanıminı benimsemesi,okurken olayın ciddiyetinden sizi uzaklaştırabiliyor.Konuşma dili olsa daha benimsenebilir olabilirdi.Vaktiniz varsa okuyabilirsiniz lakin,çok fazla beklentiye girmeyin

Yazarın biyografisi

Adı:
Ümit Savaş
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Sivas, Türkiye, 1953
Ümit Savaş, 1953 Sivas doğumlu olup, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. 12 Eylül 1980 askeri darbesi nedeniyle arananlar listesine girdi ve bir süre yurt dışında yaşamak zorunda kaldı. Daha sonra tekrar ülkeye dönerek, siyasi çalışmalarına devam etti.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.