Umut Kına

Umut Kına

Yazar
8.6/10
50 Kişi
·
116
Okunma
·
1
Beğeni
·
51
Gösterim
Adı:
Umut Kına
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
200 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap.Evet bu kitap,temmuzda basıldı,güzelim kokusuna büründü sonra günlerce kargolarda oradan oraya gezdi ,dolaştı ve beni buldu ve ben de onu kaçırmadım:)
Bu kitap,çok değerli bir öğretmen tarafından ablama gönderildi .Sanki bana alınmışcasına kaptığım gibi okumaya başladığım kitap bu kitap.
Öncelikle ,bir kitabı ilk okuyanlardan olmak çok güzel bir his. Tazecik,sıcacık ve ponçik bir kitap.Hani çok sevdiğiniz bir yemek olur ya: fırından yeni çıkmış ,sıcacık ve tazecik.Hah işte bu da öyle bir şey.O güzelim yemeğimizi yavaş yavaş yeriz değil mi? (Hayır hızlı hızlı yer adeta yemeğe dalarım:D) ama merak etmeyin bu kitabı tadını çıkarta çıkarta yedim.Hatta ara sıra tekrar dönüp bakmalıyım.

Kitabımız bir kişisel gelişim kitabı.Bu yüzden kişisel gelişim kitaplarında ,hemen okuyup bitireyim olmamalı amaç.Sindirile sindirile okunmalı.Kitap ,instagramda @1_soru_1_cevap sayfasını takip edenler vardır ,oradan çıkma zaten.Bunu kitap haline getirip bastırmışlar ve sanırım ikincisi de çıkacak.

Kitapta birbirinden ilginç şey öğrendim, değişik yazarlar tanıdım, biribirinden farklı sendromlar,çok az kişinin haklarında bildiği şeyleri öğrendim ve daha neler neler...
Mesela Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam romanındaki on dört cümleden Oğuz Atay ,koskoca Tutunamayanlar'ı çıkarmış.
"Oğuz Atay bütün romanı bu on dört cümlede özetlenen tutamak üzerine kurgular.Bunun minnettarlığıyla romanı yazdıktan sonra Yusuf Atılgan'a gönderir.Üzerine"İlgileneceğinizi umarak..." notuyla ve imzalayarak.Okur ve çok beğenir Aylak Adam'ın yazarı.Fakat böyle bir kitabı yazan birinin onun yorumuna ihtiyacı olmadığını düşünerek cevap yazmaz.Ne var ki Oğuz Atay cevap beklemektedir.Bir cevap almadığı için de üzülerek "Kitabımla ilgilenmedi "demektedir.Bunu Oğuz Atay öldükten sonra öğrenen Yusuf Atılgan "Keşke hayatta olsaydı da bunu kendisine söyleyebilseydim "der... Bana kalsa bütün kitabı alıntılardım ama başkalarına da bırakıyorum. Daha fazlası için kitabı okuyabilir ya da sayfamızı takip edebilirsiniz:D

Bu kitap illa okunmalı mı? Hayır illa okunacak diye bir şey yok ama eğer meraklıysanız yazarlara ,hayatlarına,kişisel gelişim kitaplarına, farklılklara,genel kültüre... yani gerçekten seviyorsanız okumalısınız .Okumayanlar da sayfayı takip etmekten çooook şey kazanacak.

(Hediye kitabın tadı da bir başkaymış:) Bu yüzden ne yapıyoruz ,önümüze gelene kitap alıyoruz boş boş şeyler alacağımıza.)

"Dünyada ,hepimiz sallantılı ,korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz Tutunacak bir şey olmadı mı insan yuvarlanır.Kimi zenginliğine,kimi işine,sanatına... tutunur...
Ben toplumdaki değerlerin ikiyüzlülüğünü,sahteliğini,gülünçlüğünü göreli beri,gülünç olmayan tek tutamağı arıyorum.Gerçek sevgiyi!"

Bu yüzden her şey sizi bıraktığında bile tutamağınız SEVGİ olsun.Her şey sevgiyle ,sevmekle başlar.

Sevgiyle kalın...
200 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
İnstagram sayfasını takip edip çok sevdiğim için kitaplarını almaya karar verdim. Fark ettim ki instagramdaki sayfa kitabın sadece tadımlık kısmıymış. Karşı tarafa hiçbir şeyi dikte etmeden örnekler vererek bazen küçük tavsiyelerle yazılmış bir kitap. Bölümleri gereksiz uzatmadan yazılmış, sıkılmadan çok rahat okunabiliyor. Ben kitabı okurken herhangi bir hikaye okur gibi olmaması için biraz uzun sürede okudum. Hatta bazen kitap bitmesin istedim. Kesinlikle okunmaya değer bir kitap ama okurken de gereken değerin verilmesi çok çok önemli. Yoksa pek bir anlamı kalmayacaktır. Yenisi yayınlanırsa ilk alanlardan olacağım :)
200 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Açıkçası kitaba başlarken biraz önyargılıydım ve başlama amacım da kişisel gelişim kitaplarına olan önyargımı kırmaktı. Çünkü kalıplaşmış algı olan sürekli size “bunu yapabilirsin, şunu da yap hadi” tarzı kitaplardan hoşlanmıyordum bu yüzden de elim kişisel gelişim kitaplarına hiç gitmiyordu. Karantina sürecinde de kendime bir yenilik yapmak istedim ve sevmediğimi düşündüğüm konuları gerçekten sevmiyor muyum düşüncesiyle bu kitabı okumaya başladım.
Başlarda pek içim ısınmıyor gibi gelse de kitabın sonlarına doğru gerçekten çok zevk alarak bitirdim.
Kitap 46 soruya cevap bulmak için yazılmış, önemli insanların hayatlarından alıntı yaparken aynı zamanda da kişinin kendisine sorduğu sorulara yanıt arıyor. Zaman yönetimi, hayattan beklentiler gibi konuların işlendiği kitap aynı zamanda bildiğimiz yanlışlardan, beynimizin bizi yanıltabilmesinden ve yazarların hayatlarından bahsediyor. Özellikle son kısımlarda defterime sürekli notlar aldım. Akılda kalmayı hak eden cümleleri vardı.
Böyle kitapları hap kitap olarak görüyorum. Belli dönemlerde açıp okunması gerekiyor. Tekrar tekrar hatırlanması gerekir. Sonuç olarak beğendiğim bir kitap oldu.
Çocukluk hayatımız boyunca, özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir. Kayıp cennet.

~ İnsanın Merak Yolculuğu ~
200 syf.
·Beğendi·10/10
Okunmaya değer harika bir eser olmuş.
"Şunu yapın, bunu yapın" diyen kişisel gelişim kitapları gibi değil.
Hayatlarında çok büyük başarılar kazanmış olan yaşar kemal, Yusuf Atılgan, Mustafa Kemal Atatürk, Micheal Jordan, Leonardo da Vinci... Gibi efsane isimlerin ne tür zorluklara karşı direnip de başarılı olduklarını çok zarif bir dil ile anlatılmış.
Büyük yazarlardan, güzel kitaplardan, kült filmlerden bahsedilmiş. Öyle okunduktan sonra rafa kaldırılacak bir kitap da değil asla, bir kere baştan sona okunmalı, daha sonra her an elinizin yetişebileceği bir kenarda durmalı. Başka kitaplar okurken ara sıra bu kitabı elimize almalı, rasgele bir sayfası açılıp okunmalı...
Ayrıca kitap yazarlarının "1 soru 1 cevap" adında, kitap kadar harika bir Instagram adresleri var takip edilmeye değer.... Bu kitabın ikinci serisi umarım en kısa zamanda basılır....
200 syf.
·11 günde·8/10
İnstagram hesabı 1soru 1cevap isimli sayfadan hareketle dikkatimi çekti kitap. İnsanın Merak Yolculuğu'nun içerisinde değerli bilgiler de var. Atatürk'ün okuma ritüeli, Nicola Tesla, Yaşar Kemal. Bu isimler sadece birkaçı, keşke insanlar saçma şeylerin peşine düşeceğine bu tarz bilgileri merak etse.
Kitabı beğendim ve ara ara karıştırıp hatırlamak istediğim kısımları yeniden okuyacağım.
200 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Güzel olan herşey çabuk bitiyor.
Hayat gibi...
Bu bir kişisel gelişim değil,hayatta sorulara cevap getirilmesi gereken kıymetli bir kitap.
Sevgili Atatürk hakkında bilgiler beni çok güzel aydınlattı.
Sevdiğim yazarların hakkında edindiğim bilgiler daha da olumlu bakmamı sağladı.
İnsanin merak ile yolculugu hiç bitmez,ama böyle aydınlatan kitapların olmasi gerçekten güzel.
Umarım ikincisi çıkar ve bu böyle gider.
Toplum olarak güncel olan tüm değerli bilgilere gerek var bu dünyada.
Gençler bilinçlenmeli,kitap okumak asla sıkıcı bir zorunluluk haline gelmemeli.
200 syf.
·1 günde·8/10
İnstagram hesabındaki reklamlardan dolayı ilgimi çekti. Soru-cevap olarak yaptıkları PR ile çoğu başlığı zaten biliyordum. Okuma üzerine notlar güzel derlenmiş. Bir çırpıda bitiyor, gün içinde 3-4 kahve eşliğinde zevkle okudum.

Zihin haritası arada kullandığım bir metot ama kitap okurken değil :)
200 syf.
·Beğendi·9/10
Beklentimin üzerinde bir kitaptı tüm sevdiklerime tavsiye ettim.
46 soru-cevaptan oluşan kitap zaman zaman aa öyle miymiş diye şaşırtırken kimi zaman düşüncelerimi destekler nitelikteydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Umut Kına
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 116 okur okudu.
  • 24 okur okuyor.
  • 118 okur okuyacak.