Vahidüddin Han

Vahidüddin Han

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
29
Gösterim
Adı:
Vahidüddin Han
Tam adı:
Prof. Dr. Vahidüddin Han
Bizim neslimiz kendisini sadece geçmiş nesillerin mirasçısı olarak kabul ediyor.Kendi arzularını dindirmek için geçmişlerin bıraktığı hazineyi harcamaya başlıyor sanki.Çağın gelişmesiyle yüz yüze gelip toslayınca da başlıyor eskilerle övünmeye.Sadece övünmeye.İşte bizim neslin gördüğü,kitaplarda karşılaştığı durum.Bitmeyen bir hikâye de hikâye.Anlatıla anlatıla tüketilemiyor bir türlü.Bazen minbere çıkıyor hocalarımız;yağmur yağdırır gibi cemaatin üzerine vaaz yağdırıyorlar.Ama toplulukların vicdanında en ufak bir iz bırakabiliyor mu?Ne gezer!Bir yaprak bile kımıldatmıyor.
Papaz Alvaro'nun da ifade ettiği gibi ''bol sözlü nazik tavırlı Hristiyan gençleri...Arab'ın fasih ve süslü diliyle başları dönmüş bir halde ,müslümanların kitaplarını hevesle müzakere ederler." "Arapça kitapları büyük bir hırsla okuyup incelerler.Kütüphaneleri bu tür kitaplarla dolu.Ama Hristiyan kitapları söz konusu olduğunda,bu tür eserlerin kendi fikirlerince değersiz olduklarını söyleyip küçük görücü bir eda ile karşı çıkarlar."
"Tabiat sisteminin istismarından elde edilen misallerden biri, fotoğraf makinesidir. Bu da aslında, insan gözünün mekanik taklidinden başka bir şey değildir. Kameranın objektifi (lens), gözün dış şebekesi gibidir. Makinenin sed perdesi (Diaphragm) da, göz bebeği ( Irıs) nispetindedir. Işıktan te'sir gören filim ise, gözün perdesine benzer ki, orada, mahruti hatlar ve şekiller vardır, eşyayı ters görür. "
110 syf.
·2 günde
Kitap, Vahidüddin Han'ın 1955-60 yılları arasında Hindistan'daki İslami cemaatlere yapmış olduğu konuşmaları içeriyor. Kitap 1985 basım olduğundan o yılların sorunlarına da değinmişti. Ancak okurken günümüze uyarlayarak okumak ve düşünmek zor değil. Zaten problemlerin ekseriyeti aynı.
Kitap, İslamın kelime anlamını, İman, hicret ve cihat mefhumlarını açkladıktan sonra Kur'an'ın Öngördüğü İnsan konusunu ele alıyor. Yaşamın gayesi üz. insanların hatalarını, davetçinin sorumluluklarını ve hizmette karşılaşılan sorunları ele almış. Örnekleri ve anlatımı ile güzel bir kitap🖒

Yazarın biyografisi

Adı:
Vahidüddin Han
Tam adı:
Prof. Dr. Vahidüddin Han

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.