1000Kitap Logosu
Vanessa Baird

Vanessa Baird

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
15 Kişi
36
Okunma
2
Beğeni
157
Gösterim
Unvan
Yazar
Yaşamı
Dünyanın en çok satan dergilerinden biri olan The New Internationalist’in editörlerindendir. 1990’lı yıllarda cinsiyet politikaları, kadın ve eşcinsel hakları üzerine pek çok makale yayımlamıştır. 1997 yılında Anita Desai ile birlikte hazırladığı Eye to Eye Women adlı kitabıyla da tanınan yazar, halen Oxford’da yaşamaktadır.
yasin yılmaz
Cinsel Çeşitlilik'i inceledi.
160 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Cinsel çeşitlilik deyince aklına sadece dişilik ve erillik gelenlerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Erillik ve dişillik yalnızca biyolojik olarak anlam taşımaktadır. Oysa cinsiyetin toplumsal, siyasal ve bireysel anlamları da vardır. Kitapta özellikle bu konulara değinilmiş. Cinsel çeşitliliğin insan hakları konusunda maruz kaldığı baskılar, sadece günümüzdeki değil, tarih boyunca yaşanan acılar ve adaletsizlikler.. Ve inanıyorum ki, insanı en çok mutlu eden şey, kendisini hiç ilgilendirmediği bir konudaki adaletsizliğe sessiz kalmamaktır. Biz daha kendi haklarımızı savunma noktasında çok pasif durumda olabiliriz ancak bu sonsuza kadar da böyle sürmeyecektir diye inanıyorum. "Ben müslümanım kardeşim, bize bu olaylar ters" derseniz, "onların hakkını mı savunacağım bir de" diye düşünürseniz, bakın Maide Suresi'nde ne diyor; "Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın." Adaleti ya da insan haklarını sadece kendi işimize geldiği gibi kullanmak ve savunmak, ne insanlığa ne de dindarlığa sığmayan bir davranıştır. Eşcinseller, sırf eşcinsel olduğu için maruz kaldıkları baskıya, ne yazık ki sonsuza dek maruz kalacaklar gibi görünüyor. Ancak bu olumsuz gidişatı değiştirmek, umarım ki bizlerin katkısı ile olacaktır. İşte bu durum da ancak CİNSEL ÇEŞİTLİLİK gibi kitapların yarattığı pozitif etki ile gerçekleşecektir. Ancak çözüm sadece bu gibi kitaplardan geçmiyor ne yazık ki. Daha çok kültürün ve algının da değişmesi gerekiyor. Bu yüzden kullandığımız dilden başlayarak tüm düşünce sistemimize nakış nakış işlememiz gerekiyor. Yolumuz uzun, yapacak çok işimiz var.
Cinsel Çeşitlilik
Okuyacaklarıma Ekle
1
25
Kebire
Cinsel Çeşitlilik'i inceledi.
160 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Açık anlatımlı, çok temel şeyleri anlatan ve örneklerle konuyu sindirmeye yardımcı ama çok eski bir kitap. Genelde örnekler üstünden anlatım yaptığı için güncellenmiş bir baskısı olsa daha iyi olurmuş dedim okurken.
Cinsel Çeşitlilik
Okuyacaklarıma Ekle
7
Mayalena
Cinsel Çeşitlilik'i inceledi.
160 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bu kitabı okuduktan sonra: - LGBTİ yaşam biçimlerinin aslında M.Ö. de varolduğu fakat tek tanrılı dinler ortaya çıkmaya başladıkça "günahkar" ve "yasak" ilan edildiklerini öğrendim. - LGBTİ nefretinin çoğunlukla "politik" ve güç arzusu nedeniyle ortaya çıktığını; farklı olanı yönetememe korkusunun iktidarları bu bireyleri dışlamaya, yok etmeye yönlendirdiğini anladım. - Eski toplumlarda eşcinsel/ biseksüel cinsel eylemlerin bazı toplumların normu olduğunu gördüm. - Hristiyan ve Müslüman bazı ülkelerde ve Hitler döneminde binlerce eşcinsel kişinin "katledildiğini" okudum, tüylerim ürperdi. - Halen dünyada eşcinselliğin suç sayıldığı ülkeler olduğunu ve çoğunluğunun Müslüman olduğunu tahmin ediyordum, yanılmadım. - "Hermafrodit" dünyaya gelenlerin sosyal yaşam biçimlerini öğrendim. - Eşcinsel bireylerin bazı yasal haklara çok geç sahip olduklarını, adeta dünyada yok sayıldıklarını ve modernleşmenin onlara olan bakış açısını halen değiştiremediğini anladım, çok utandım. Bu keyifli okumayı sizin de yapmanızı öneririm. Herkese rengarenk sevgiler.
Cinsel Çeşitlilik
Okuyacaklarıma Ekle
10