Verlyn Flieger

Verlyn Flieger

Derleyen
0.0/10
0 Kişi
·
87
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
152 syf.
·2 günde·5/10
“Hikâye sadece Tolkien’in ilk hikâyesi değil, aynı zamanda mitoloji yaratma konusundaki ilk düzyazı girişimi olmasının yanı sıra ilk trajedi yazma teşebbüsüdür de; dolayısıyla genel olarak bütün kurgusal eserlerinin bir öncüsü gibidir. Daha dar bir açıdan bakacak olursak ‘İngiltere’nin mitolojisi’ denilmeye başlanan ‘Silmarillion’un tohum halindeki kaynağıdır. Bahtsız Kullervo’nun destanını tekrar dillendirmesi, en güçlü hikâyelerden biri olan Hürin’in Çocukları’nın ham maddesidir. Daha da açık söyleyecek olursak Kullervo karakteri Tolkien’in mitolojisinin en -kimisi tek olduğunu iddia eder- trajik kahramanı Türin Turambar’ın özüdür.” (önsözden alıntı)


Bu kitabı Verlyn Flieger, Tolkien'nin notların dan yazılarından toplamış ve hikaye yarım kalmış yanılmıyorsam. Diğer incelemelerde de bahsedildiği gibi ağırlık olarak yazmaya ilk başladığı zamanlara ait yazıları vs. Fin Destanı ile ilgili yaptığı araştırmaların notları bulunmakta çünkü hikaye o destandan ve orta çağdan esinlenilmiş.

Merak edenler için nedir bu Fin Destanı:
"Kalevala bir Fin destanıdır. Destan 1835 yılında, asıl mesleği doktorluk olan, Elias Lönnrot tarafından derlenerek kaleme alınmıştır. Lönnrot, asıl mesleğini bir kenara bırakarak, yıllarca Finlandiya köylerini dolaşmış ve hayatta kalabilmiş olan halk ozanlarının ağzından dinlediği, belli bir ezgiyle söylenen bu şiirleri, ilk defa yazıya geçirerek, bu önemli sözlü halk hazinesinin kaybolmasını önlemiştir. Bu destan Finlandiya’nın Ruslara karşı bağımsızlık ilan ettiği dönemde Fin halkının milli bilincinin gelişmesinde de çok önemli bir etkiye sahiptir."

Pek beğenememekle birlikte Tolkien hayranlarının okuması gerektiğini düşünüyorum.
152 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kullervo'nun Hikayesi, Tolkien'in çok sevdiği ve yaratacağı Orta Dünya Efsanesinin de temellerini oluşturan Fin Destanı Kalevala'nın içinde yer alan bir hikayedir.

Elimize alacağımız bu kitap ise; hikayenin, Tolkien tarafından "kendi formunda yeniden düzenlenmesi" olarak değerlendirilmektedir. Şiirsel bir anlatımın düz yazıya uyarlanmış ilk örneklerinden biri olarak da gösterilmektedir.

Kitap 165 sayfa ancak 57. sayfaya kadar olan bölümü "Kullervo'nun Hikayesi"ni anlatmakta. Bundan sonraki sayfalarda ise Tolkien'in, Kalevala Destanı ile ilgili yapmış olduğu bir sunun, el yazması notları ve Tolkien'ın yazım sürecine ilişkin çeşitli notlar ve açıklamalar var. Ayrıca son bölümde ise "Tolkien, Kalevala ve Kullervo'nun Hikayesi" başlıklı Orta Dünya'nın temellerinin atılmasına dair sürece ışık tutan bir bölüm var.

Yukarıda yazdıklarımdan da anlaşılacağı üzere bir Hobbit ya da Yüzüklerin Efendisi etkisi bekleyerek bu kitabı okumaya başlayanlar hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Bu kitabı Tolkien'in yazarlığa ilk adımı olarak görüp fazla beklentiye girmeden okumak en doğrusu olacaktır.
165 syf.
·Puan vermedi
Ilk öncelikle kitap adı geçen hikaye hakkında bir inceleme olarak basılmış. Hikayenin tam metni verilmiş, derleyen ve çevirmenin notlarıyla birlikte kitap haline getirilmiş. Ayrıca ek olarak eski bir tarihte, hikayesinde esinlendiği mitin tanıtımı üzerine bir konuşma yapmış ve bu konuşma bire bir sunulmuş. Tolkien'i daha yakından tanımak ve hikaye kurgusunu oluştururken üzerinde nasıl yol izlediğini merak edenler için keyifli bir okuma sunacak niteliklerdedir.
165 syf.
·4/10
Tolkien ismini duyunca ve onun daha önce yayınlanmamış bir hikayesi olduğunu öğrenince hiç düşünmeden aldım kitabı.
Hobbit ve Yüzüklerin efendisi tarzında bir hikaye beklerken büyük hayal kırıklığına uğradım, kitabın sadece 31 sayfalık kısmında hikaye anlatılıyordu ve hikaye yarım olarak sunulmuş, geriye kalan kısımlarında ise Tolkien hakkında ve hikayenin yazılış aşamaları hakkında bilgi veriyor.
Benim gibi Hobbit ve Lotr tarzında bir kitap beklentisi içinde olanlar için tavsiye etmiyorum açıkçası, kitaba para vermektense internette Kullervo'nun o kısa hikayesini okumalarını tavsiye ederim.
165 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kullervo’nun Hikayesi, Tolkien’in mitolojisinde önemli bir yer tutuyor. Bunum nedeni Silmarillion ile başlayan serüvene ışık tutmasıdır. Silmarillion’da kullanılmış bir çok isim bu kitapda ele alınmış,değiştirilmiştir. En önemlisi Turin Turambar ve hikayesinin öncülü olmasıdır. Buradaki hikaye Turin ve öyküsüne ilham kaynağı olmuştur. Silmarillion ve diğer kitaplardan önce kurgulanan kitap Orta Dünya için çok önemlidir. Tavsiyem Orta Dünya ile yeni tanışmış okurlar kitaba başlamasınlar. Silmarillion ile Hurinin Çocuklarını okumadan başlamaları kafalarını iyice karıştıracaktır. Zaten Silmarillion efsanesini çözen biri olmuş demektir. Bu arada Tolkien ve öyküsünden de bir tutam bahsedilmiyor değil. İyi okumalar :)
165 syf.
·1 günde·8/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri ve tavsiyeleri için.)

Tolkien'in sadece Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden ibaret olmadığını anlatmak istiyorum.

Hikaye kitapta çok fazla bir yeri kaplamıyor. Ek olarak Tolkien'in yazı stili, kitabın yazım aşaması ve birçok hem Tolkien'in kendisi hem de oğlu Christopher'dan ek notlar var.

Kitabın konusu şöyle; Tolkien Kullervo'nun Hikayesi'ni yazarken fazla ölçüde Fin efsanesi olan Kalavala'dan esinlenmiş. Kullervo'nun hikayesinde ensest, intihar, macera ve savaş bolca var. Bu yönlerden herkesin bildiği (umarım) Oedipus'un hikayesine de çok benzer. Hatta daha modern bir şeye bakacak olursak Taht Oyunları. Tolkien'in ilk hikayelerindendir ve trajedi olarak da kabul edebiliriz Kullervo'nun Hikayesi'ni. Tolkien hikayeyi çok sevmiş ve hatta ilerde benzerlikleri Turin'in hikayesinde de görebiliriz. (Silmarillion, Bitmemiş Öyküler ve Hurin'in Çocukları adlı kitaplarda.) Tolkien'e, fantastik edebiyata ve hatta trajediye ilginiz varsa kitaba bir göz atmanızı tavsiye ederim. Ek notlar fazla ilginizi çekmezse de hikayenin kendisi gayet kısa ve etkileyici. Çiğdem Erkal her zamanki gibi çeviri yeteneklerini döktürmüş.
165 syf.
Bu kitap yalnız Tolkien hayranı insanları okuyabileceği bir kitap baştan bunu bilelim. Kitapla aynı başlığı taşıyan hikayenin büyük bir bölümü ve hikayenin nasıl biteceği yazılmış. Önsöz ve Sonsöz kısımları özellikle bilgilendirici. Çoğu kısım kitabı derleyen kişi tarafından verilen ayrıntılar, notlar ve açıklamalar şeklinde. Tolkien'in yazdığı ilk eser ve bir Fin halk hikayesinin yeniden anlatımı olmakla beraber, orta dünya (Özellikle Silmarillion) ve Elf dili olarak hatırlanacak Quenya yaratımı sürecinin ilk adımlarını görüyoruz. Kitap akıcı değil fakat yaratıcı bir sürecin nasıl işlediği gayet anlaşılır olarak okuyucuya veriliyor. Burada bu kitabı derleyen kişi olan Verlyn Flieger'ı anmadan geçmek olmaz, çünkü okurken kaçırılabilecek her şeyi anlatıyor hikayelerin sonunda. Hikayelerden çok açıklama var. Bunu okuduktan sonra insanda 'The History of Middle Earth' okuyası geliyor ama ne yazık ki Türkçe baskısı yok. Üzerinde emek verilerek yapılmış bir hikaye veya kitap dizisi nasıl yaratılır onun kısa bir özeti olmuş. Başta da dediğim gibi Tolkien hayranlarına öneririm, ama bi kitabı okuyup hatırlamayacak kişiler için boşa vakit kaybı.
165 syf.
·9 günde·6/10
Kitabı alırken beklenti ile almıştım. Tolkien hayranı olunca görmezden geldiğim şeyler vardı. Başlarda okurken sıkması kaçınılmaz. Zaten Kullervo hikayesi de son derece sıkıcı ve vasat bir hikaye olmuş -ki Tolkien 22 yaşında yazmış, neredeyse ilk denemelerinden birisi-. Kitap ilerledikçe özellikle Kullervo'nun hikayesi bittikten sonra açıldı. Tolkien hakkında çok güzel bilgilerin yanı sıra bu kitap Hurin'in Çocukları'nın ön hazırlığı hatta neredeyse birebir aynıdır. Tabii Hurin çok kapsamlı bir kitapken buradaki hikaye 30 sayfa civarı ve çok kopuk notlardan oluşuyor. Silmarillion'a, Yüzük serisine ve Hobbit'e giden yolda neler oldu ve bu kitabın değeri nedir başlıklı Tolkien meraklısı herkesin okuması gereken ama bir beklentiye girmemeniz gereken bir eserdir. Çünkü Tolkien bu hikayeyi resmen çala kalem yazmıştır ve birçok yer kopuk ve üzeri çizik notların birleşiminden oluşmuştur ve sonradan derlenmiştir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Verlyn Flieger
Doğum:
24 Şubat 1933

Yazar istatistikleri

  • 87 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 123 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.