Vural Okur

Vural Okur

YazarÇevirmen
8.8/10
9 Kişi
·
41
Okunma
·
2
Beğeni
·
514
Gösterim
Adı:
Vural Okur
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fethiye, 1935
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
299 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
9cm boyutunda bir ders kitabı. Çarşaf gibi kitapların iticiliğinden uzak. Çevirilerin içerdiği anlamsız cümlelere sahip olmaması, harika bir Türkçesi olması, yabancı kökenli bir yazar için beklenmeyen güzellikte. Temelde felsefe tarihi içerikli olsa da felsefenin anlamsız, halkın bilmediği kelimelerle yapılması gerekmediğinin en iyi örneği. Felsefenin anlaşılmazlık giysisinden soyunması gerektiğini gösteren en iyi, en anlaşılır türkçe eselerden biri. Keşke daha çok kitabı olsaydı. Ey garipler, felsefe sizin karizma, prestij, içi boş bir entel görünüm kazanmanız için değil, herşeyin teorisi olmak için var.
299 syf.
·Puan vermedi
Felsefenin ortaya çıkışını,çeşitlenme ve gelişme süreçlerini doyurucu ve akıcı bir şekilde kaleme alan yerli yazar oldukça kapsayıcı bir eser ortaya koymuş. Doğudan Batıya tarih öncesi dönemden Yeniçağa varana dek oldukça geniş yelpazede insan türünün düşünsel tarihi layıkıyla kaleme alınmış. Tavsiye ederim.
Uzel
Uzel İlkçağ ve Ortaçağ Felsefe Tarihi'yi inceledi.
414 syf.
Bu kadar akıcı, özlü, okuru yormadan ve korkutmadan bilgiyi ileten felsefe tarihi kitabı bulmak zordur. Felsefeye yeni başlayanlara, felsefe sevdalısı olup da tarihsel sohbet arkadaşı arayanlara (kitap okumak, benim için, yazarla konuşmaktır), felsefenin doğuşu hakkında genel bir fikir edinmek isteyen herkese öneriyorum.
Hatta felsefe ile hiç ilgisi olmayanlara da! Belki en çok onlara, çünkü bu güzel anlatılmış masaldan eminim onların da payına bir şeyler düşer.
414 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Kitap ilkçağ ve ortaçağ felsefesi tarihini incelesede batı felsefesini eksenine alıyor.İlkçağda Platon üzerine yaptığı sınıflandırmalar yararlı ancak Aristoda istenen derinlik sağlanamıyor.Ders notlarının tasnifi olduğu için yinelemeler ve hatırlatmalar yoğunluklu olarak yer bulmakta kitapta.
Ortaçağ felsefesindeyse derinleşme yine sağlanamayıp yüzeysel incelemeler sürüyor pek çok isim gözardı edilirken kitap giriş niteliği kazanıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Vural Okur
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fethiye, 1935

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 55 okur okuyacak.