Will Ferguson

Will Ferguson

Yazar
6.7/10
7 Kişi
·
21
Okunma
·
0
Beğeni
·
52
Gösterim
Bildiğim kadarıyla, Olivier Reed tek bir kişisel gelişim kitabı bile okumamış. Hayattaki tek pişmanlığı, barlarda sunulan her içkiyi tadamamış ve dünya üzerindeki her kadınla yatmamış olmasıymış.
Neye inandığı önemli değildi, o sadece inanıyordu. Gelişigüzel şeylerin içinde kozmik bir amaç görüyor; sıradan tesadüflerin içinde çok önemli nedenler buluyordu.
Will Ferguson
Sayfa 67 - Çınar
Bizler vücutlarımızdan ibaret değiliz.Mülklerimizden,paramızdan ya da sosyal statümüzden ibaret değiliz.Bizi biz yapan,kişiliklerimizdir.Zayıflıklarımız,tuhaf eğilimlerimiz,garipliklerimiz,korkularımız;bunları çıkartırsan geriye ne kalır?Hiçbir şey.Sadece mutlu,aptal insan kabukları.
Herkesin kendine özgü bir mutsuz olma biçimi vardır. Mutluluksa hep aynı şekilde tezahür eder.
Will Ferguson
Sayfa 266 - Çınar Yayıncılık
440 syf.
·2 günde·7/10
Kitabın ismini ve kapağını görünce aklınıza bir kişisel gelişim kitabı olduğu geldi değil mi? Peki ama size tam tersini olduğunu söylesem? .

Kanadalı yazar Will Ferguson, uzun yıllar Japonya'da yaşamış ve Asya'yı dolaşmış. Japonya'ya döndükten sonra ise yaşadığı kültür şoku birçok mizahi eserine ilham kaynağı olmuş. 2001 yılında yazdığı ilk romanı 'Happiness' ( Mutluluk ) 23 dile çevrilmiş ve Leacock Ödülü'nü almış. .

Bir tanıtımcı ile sohbet ederken kişisel gelişim kitaplarını yazanların aslında dünyanın en mutsuz insanları olduklarını söylemesi üzerine, tanıtımcının "sana tek bir şey söyleyeceğim. Eğer birileri gerçekten işe yarayan bir kişisel gelişim kitabı yazsa, hepimizin başı derder girer." diyerek verdiği cevap bu kitabı yazmasına ilham olmuş. .

Mutluluk; yeni çağın afyonu olarak vurguladığı kişisel gelişim kitaplarını , tüketim toplumu ve yayıncılık sektörünü kara mizahla eleştirirken, modern çağın karanlık ve aydınlık yanlarını da gözler önüne seriyor. Bir Alper Canıgüz hayranı olarak Will Ferguson kaleminde de aynı tadı yakalamak beni mest etti.
440 syf.
·8 günde·6/10
Kitap aslında kişisel gelişim kitaplarını eleştiren bir kitap. "Bir gün birisi gerçekten işe yarayan bir kişisel gelişim kitabı yazsa ne olurdu?" fikriyle beslenen bir kitap.
Konusu ve su an yaşadığımız dünyaya eleştirel bakışı ile benim çok ilgimi çekmişti. Ama sanki kitap fazla uzatılmış gibi geldi bana. Bazı bölümlerde gerçekten tekrara düşmüş yazarımız bana göre. Konusu güzel ama yazarın dilini pek akıcı bulamadım ben. Normalde hızlı bir okuyucu olmama rağmen yavaş okuyabildiğim ve zaman zaman yarim bırakmakla bırakmamak arasında kaldığım bir roman.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 21 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.