William Davis

William Davis

Yazar
8.2/10
16 Kişi
·
38
Okunma
·
1
Beğeni
·
43
Gösterim
Adı:
William Davis
Doğum tarihi: 1957
Mezun olduğu okul: Saint Louis Üniversitesi
Konut: Amerika Birleşik Devletleri
Adaylıklar: Goodreads Choice Awards Best Food & Cookbooks
Alanlar: Tıp, Kardiyoloji
Buğday aynı zamanda
Bağırsaklar ile karaciğer, kalp ve trioid bezine ve hatta beyne kadar bedendeki hemen her organa ulaşır.
William Davis
Sayfa 18 - Pegasus
Öte yandan buğdayın beldeki etkisi en görünür belirtisi ve bu tahılın tüketilmesinden kaynaklanan olağanüstü bozukluğun dışa vuran görüntüsüdür.
William Davis
Sayfa 18 - Pegasus
Burada yaşayanlar oldukça dost canlısı kişiler.Ama ....şişmanlar.
Biraz Fazla kilolular demek istemiyorum.Gerçekten Şişmanlar..
William Davis
Sayfa 19 - Pegasus
Bu size garip geliyorsa beni izlemeye devam edin.
Bu iddialarımı kesin bir dille, buğdaydan arınmış bir bilinçle ileri sürüyorum
William Davis
Sayfa 21 - Pegasus
Kesinlikle..!
On dokuz yaşıma geldiğimde bel bölgemde bir yedek lastik oluşmakla kalmadı,
Hemen her zaman kendimi çok yorgun hissetmeye başladım
William Davis
Sayfa 22 - Pegasus
İşin acı yanı , Amerikan Tipi Beslenmede tahıl ürünlerinin artışı belimizin kalınlaşmasıyla paralellik gösteriyor
William Davis
Sayfa 20 - Pegasus
Hastalarımın Çoğu 10,15 ve hatta 20 kilo vermişlerdi
Ama beni şaşırtan beklemediğim bir şey oldu
Hastalarım Reflü, Kramp, Hassas Bağırsak Sendromundan kaynaklanan ishal gibi belirtilerin de yok olduğunu söylediler.
Daha enerjiktiler daha fazla odaklanabiliyor daha iyi uyuyabiliyorlardı
Daha Zayıf Daha Enerjik Bedenler.
Daha berrak bir zihin.
Bağırsakların, eklemlerin, Ciğerlerin daha iyi çalışması.
Bu sonuçlar Buğdaydan vazgeçmek için yeterli Nedenlerdi
Pek çok kişi için buğdaydan uzaklaşma fikri, en azından psikolojik açıdan, anestezi yapılmadan kanal tedavisi görme düşüncesi kadar acı vericidir.
Kimileri için bu süreç sigara ya da içkiyi bırakanlarda görülen gerilim yaratan yan etkiler oluşturabilir.
Ama hastaların iyileşmek için bu süreci yaşamaları Gerekiyor
İnsanın yaşamında böylesine önemli bir yer tutan bir gıdanın bizim için zararlı olabileceği düşüncesi aslında yadırgatıcıdır; buğday ve ekmekle ilgili kültürümüze ters düşen bir görüştür. Öte yandan, günümüzdeki ekmeğin, atalarımızın fırınlarında pişen somunlarla hiçbir ilgisi yok.
352 syf.
·Beğendi
Anlaşılır bir dille buğdayın tarihçesi, kapitalist üretimin sağlığımıza etkileri ve vücudumuzun glutene verdiği tepkiler çok sade bir dille anlatılmış.
352 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle belirteyim bir diyet kitabı değil. Ancak benim gibi bir takım sağlık sorunları olan ve bunu yaşam tarzını değiştirerek ortadan kaldırmaya çalışanlar için farklı bir bakış açısı sağlayabilir. Özellikle beslenmeden kaynaklanan ancak ilaçla çözümlemeye çalıştığımız bazı rahatsızlıklar için umut olabilir diye düşünüyorum. Okuduklarım beni heyecanlandırdı. Bazı arkadaşlarımla da bu heyecanımı paylaşmış olmam herkeste aynı etkiyi yapacağı anlamına da gelmiyor. Dili bazı noktalarda biraz fazla tıbbi gibi gelse de okuma alışkanlığına sahip kişilerin rahatlıkla okuyup anlayabileceği nitelikte. Alıntı koymuyorum çünkü benim ilgimi çeken sizin ilginizi çekmeyebilir. Okuyanlara okumayı düşünenlere şimdiden umut olması dileğiyle....
352 syf.
·Puan vermedi
Yazar, buğdayın genetiğiyle oynandıktan sonra insan sağlığı için ne kadar tehlikeli bir boyut aldığını akıcı bir dille ele almış. Verdiği bilgileri bilimsel verilere dayandırması, kitabı ikna edici kılıyor.
352 syf.
ABD’li kardiyolog William Davis "Bırakın ekmek yemeyi, buğdaylı tüm ürünleri hayatınızdan çıkarın! Buğday sizi hasta ediyor." diyerek insanları uyarıyor. ABD’de ilk çıktığında çok satanlar listesinden uzun süre inmeyen Buğday Göbeği adlı kitabın yazarı Davis, buğdaysız bir yaşam öneriyor. Böylece kilo vereceğinizi, daha sağlıklı bir yaşam süreceğimizi savunuyor. Tabii ki sağlıksız yağlar, kızartılmış gıdalar, şekerli yiyeceklerden de uzak durmamız şartıyla.

William Davis, iki binden fazla hastasına buğday içermeyen diyet uyguladıktan sonra ABD’deki obezitenin buğdaydan kaynaklandığı sonucuna varmış. Kitabında, günümüz koşullarında elde edilen buğdayın insan sağlığına zararlı etkilerini anlatan Davis, geleneksel yöntemlerle yetiştirilen buğdayın günümüzde maliyeti düşürme peşinde olan üreticiler tarafından değiştirildiğini ve bunun da obeziteyi ve hastalıkları ortaya çıkardığını söylüyor.

Kalp hastalıkları, obezite ve diyabetin yol açtığı sıkıntıları çeken pek çok hastayı tedavi eden Davis, diyetlerinde buğdayla yapılan ürünleri kullanmayanların göbeklerini bağlayan yağın yok olduğunu ve hastalıklarından kurtulduğunu anlatıyor. Budayın "İnsan üzerinde kanıtlanmış etkileri arasında iştah artışı, beynin işleyişini bozan ekzorfin içermesi, kan şekerinin yükselmesiyle tetiklenen doyum hissi yaratması, hastalık ve yaşlanmanın gerisinde yatan glikasyon sürecine neden olması, kıkırdak ve kemikleri yıpratan iltihaplanmaya yol açması, bağışıklık sistemini bozması yer alıyor."

Yazar tam tahıllı buğday ürünlerine de karşı: "Sağlıklı tam tahıllı gıda önerisini alkoliğe bir ya da iki kadehin zararı olmadığını, dolayısıyla dokuz ya da on kadehin daha iyi olacağını söylemeye benzetiyorum. Böyle bir öneriye uymak, sağlık açısından felaket sonuçlara yol açar." demekte.

Yazarın biyografisi

Adı:
William Davis
Doğum tarihi: 1957
Mezun olduğu okul: Saint Louis Üniversitesi
Konut: Amerika Birleşik Devletleri
Adaylıklar: Goodreads Choice Awards Best Food & Cookbooks
Alanlar: Tıp, Kardiyoloji

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.