Yamina Mermer

Yamina Mermer

Yazar
7.0/10
6 Kişi
·
18
Okunma
·
1
Beğeni
·
44
Gösterim
Adı:
Yamina Mermer
Tam adı:
Dr. Yamina B. Mermer
Unvan:
Dr., Yazar
Doç. Dr. Yamina Mermer: ABD’de Carthage Üniversinde, öğretim görevlisi olarak çalışıyor. İngiltere’de Durham Üniversitesi’nde Quantum Fizik alanında doktora yaptıktan sonra İndiana Üniversitesi’nde İslam Araştırmaları alanında doktora çalışmaları yapan Dr. Yamina Mermer’in Kur’an tefsiri, din ve pozitif bilimler alanında çalışmaları bulunuyor. Bu eserleri Türkçe, İngilizce, Arapça ve Fransızca dillerinde de yayınlandı."
Kâinat bir kitabı andırır. Gökler ve yeryüzü sayfaları, gece ve gündüz satırları, yerin yüzündeki sayısız mahluk ise kelimeleri olan bir kitap...
Bu geniş, büyük ve mükemmel kitap, Yazarının bilinmesi için bu şekilde yazılır durur.
Kurân'ın rehberliğinde, evreni inceleyerek hakikatı anlamaya, marifete ulaşmaya çalışmamız gerekiyor.
Kurân'ın rehberliğinde kâinatı inceleyen bilimin ulaşacağı marifet ise yalnız marifetullahtır.
Kuran'ın metodu da, bir Kur'ani asa olarak, her bir insana, düzeyi ve anlayışı nisbetinde içeceği hayat suyunu, yani imanı tedarik eder. Her birine kaynağını gösterir ve küfür susuzluğundan onu kurtarır.
Akıllı olmak ayrı şey, insanı yalnız akıldan ibaret görmek ayrı şeydir. Ve insanı yalnız akıldan ibaret görmek akıllıca bir iş değildir.
İnsan hakikatı bulmaya çabalamaktadır. Bundan hareketle, anlamsızlığın insanın fıtratına zıt olduğu anlaşılabilir. Bilimin varlığı bile, bu anlam arayışının bir delilidir.
Kur'ân da bizi kâinata (âlem-i şehadet) bakmaya çağırır ve Rabbimizi tanıtır; yani Kur'ân bize hakikata şahit olmamızı emreder. O halde, hakikat vardır. Fakat akıl kendi başına onu bulamaz.
İnsan hakikatı üretemez; ancak hakikatı teyid eder.
Kur'ân bizi sebepler perdesini aralamak ve onların ardındaki hakikati tahkik etmek için sorular sormaya davet eder.
Kurân'ın rehberliği altında ilerleyen tevhidî yaklaşımda, hem kalp, hem de akıl merkezi bir yere sahiptir. Onlar marifete, bütün güzel isimleri ile Allah'ın marifetine ulaşmak için uyum içinde işgörürler. Böylesi bir bilgi, hem kalbi hem de aklı tatmine eristirir.
Materyalistler önce kalplerini gaybi bir Yaratıcının varlığı ihtimaline, yani "müteal boyıta" kapatıp, olaya öylece bakıyorlar. Bu tavrın sonucunda Yapan'ı yapılmış eşya arasında aramak zorunda kalıyorlar. O yapılmış, güçsüz sebeplere yapma gücü isnat etmekle, onları ilahlaştırmış oluyorlar.
104 syf.
'herşeyi yaratamayan hiçbirşeyi yaratamaz'
İmanın şahidi olarak kainatla yüzyüze gelen her mü'minin, modern çağda karşılaştığı bir ikilem vardır. Kur'an ona Allah'ın varlığının delili olarak kainata bakmasını söyler, ama aldığı 'bilimsel' eğitim bu bakışı değiştirir. Zira, nedensellik, doğa kaunları, nasıl-niçin ayrımı, şans, evrim, rastgelelik gibi bir dizi engel koyar önüne. Kainata Yaratıcısı adına bakabilmek, ancak bu engelleri aşabilen insanların karıdır.
168 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
Evrim teorisi ile ilgili tartışmaların yeniden gündeme getirildiği, bu vesileyle kasdi olarak din ile bilim arasında tercih yapmak zorunda bırakıldığımız, bir yanda ilahiyatçılar diğer yanda bilim adamlarının taraf olduğu tartışma programlarında arada kalakaldığımız bir dönemde okuduğum, hakiki- mecazi her bir manada düşünce yoluma ışık olup beni aydınlatan bir eser oldu "Bilimin Öteki Yüzü"...
Kitap; bilimin de sanat gibi, felsefe gibi en nihayetinde bir insan ürünü olup, tarafsız olmanın imkansızlığına vurgu yaptıktan sonra, bunu sayıca epey kalabalık bilim insanının sözleriyle destekliyor.
Kitabın ilk yarısında kainatın varlığı için yaratıcıya ihtiyaç olmadığını söyleyen bilim insanları ve onların tezleriyle karşılaşıyoruz. Yazar bu noktada akıcı, sade,anlaşılır, yer yer alanı olmayanın anlayamayacağı derecede bilimsel örneklerle kendi antitezini oluşturuyor. Bu özellik, kitabı her kesim inanç ve eğitim düzeyinden kimse için anlaşılabilir kılıyor.
Yer yer tekrara düşer gibi olsa da Staphen Hawking , Newton, Carl Sagan gibi Yakın-uzak bilim tarihinden şahıslar hakkında ilgi çekici bilgiler ve yorumlarla yazar bu tekdüzeliği toparlıyor.
Kitabın finalinde , bize pazarlanan bilim ile hakiki bilim arasındaki fark gözler önüne seriliyor. Nasıl ki hayatımızda dünya görüşü adına tarafsızlığı benimsememiz mümkün değilse, bunun bilim adına da mümkün olmadığını görüyoruz. İslam'ın amentüsü gibi evrim teorisinin de bilimin amentüsü olarak bize dayatılıp, üstüne medya tarafından vurulan 'sorgulanamaz' damgasına yaptığınız bir itiraz size de 'Gerici' damgası vuruyor, maymundan gelmediğinize dair vereceğiniz cevap kuru bir inkardan ibaret kalıyordu.. bu kitaptan önce.
Hülasa; kemmiyet cihetiyle 200 sayfayı bulmayıp, keyfiyet cihetiyle ciltler dolusu kitabı ihtiva eden bu eseri okumanızı şiddetle tavsiye ediyor, bu incelemenin bu kısmına kadar sabırla gelebilmiş şahsa gönül plaketlerimi yolluyorum:)
Ufkunuz açık, kitaplarınız çok, zamanınız bol olsun efenim...
168 syf.
·35 günde·Beğendi·Puan vermedi
güzeldi kainat anlatılmış, bilimin tarafsız olamadığı, biyoloji, dna, hücre, Stephan Howking 'in teorilerine değinilmiş, tanrının hem içkin hem aşkın olduğunu, hala yaratmaya devam eden evren üzerinde tam yetkisi olan Kayyum bir Yaratıcı olmasını çok güzel anlıyoruz bu kitapla, kainattaki karışıklıkta bir düzenin olduğunu, çokluğu birlik içinde yarattığını anlıyoruz ''İnsan dünya üzerinde ne bir lüks oyuncak, ne de kromozomlarına asılmış kukladır..''

Yazarın biyografisi

Adı:
Yamina Mermer
Tam adı:
Dr. Yamina B. Mermer
Unvan:
Dr., Yazar
Doç. Dr. Yamina Mermer: ABD’de Carthage Üniversinde, öğretim görevlisi olarak çalışıyor. İngiltere’de Durham Üniversitesi’nde Quantum Fizik alanında doktora yaptıktan sonra İndiana Üniversitesi’nde İslam Araştırmaları alanında doktora çalışmaları yapan Dr. Yamina Mermer’in Kur’an tefsiri, din ve pozitif bilimler alanında çalışmaları bulunuyor. Bu eserleri Türkçe, İngilizce, Arapça ve Fransızca dillerinde de yayınlandı."

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.