Yaşar Hız

Yaşar Hız

Çevirmen
8.6/10
77 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
66
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
351 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabın ismi bile çok şey anlatıyor gerçek anlamıyla Budala birini yine Dostoyevski sunumuyla görmekteyiz. Dostoyevski nin kendi hayatından da derin izler bıraktığı romanıdır. Dostoyevski deyince sayfalarca anlatabilirim fakat sizler Dostoyevski yi başkalarından değil bizzat kendiniz okuyup anlayın.
351 syf.
·Beğendi·10/10
Bir öğretmenim bana Dostoyevski’den bahsettiğinde onun için “Karakter işçisi” demişti. Sanırım lise zamanlarımdı. Daha sonra kitaplarını okumaya başlayınca hocamın ne demek istediğini çok iyi anladım. Kitaplarının konusundan bahsederken karakterlerinin isimlerini ve hikayeye kattıkları anlamlarını kaç yıl geçerse üzerinden asla unutmadan söylediğim yazar. Ve onun harika kitabı #budala Konusu ise sara hastası, aynı zamanda sıra dışı ölçüde zeki olan Prens Mişkin, başkalarından oldukça farklıdır; 'bilinçdışı'yla çok daha yakın ve engelsiz bir ilişkisi vardır. En iyi insan romanı yazmak istemiş #dostoyevski ve Prens Mişkin’i Budala olarak yaratmış. Prens derken öyle zengin filan değil aksine çok fakir ve daha sonra yüklü bir mirasa konar ve ardından paranın çekim gücü ile çevresi genişlemeye başlar. Sonrasında da çeşitlenen çok sürükleyici bir roman olay örgüsü tabi ki tamamını anlatmayacağımOkuma listenize eklemenizi tavsiye ederim
351 syf.
·Puan vermedi
Evet bir Dostoyevski daha, en iyi yazar diyorum ona o ise kendine hiçbir şey diyor, böcek olabilseydim keşke diyor. Ama o bir efsane ve yazdığı ilk kitabı İnsancıklardan tutun son kitabı Yeraltından Notlar' a efsane, ve o efsanelerden biri de Budala. Yabancı karakterler olduğu için birçok kişi kimin kim olduğunu karıştırıyorum diyerek bırakıyor. Bırakmayın. Okuyun. Düşünün.
464 syf.
·20 günde·10/10
Zaten Dostoyevski'i anlatmaya gerek yok.Gerçekten yaşadığı dönemden insanların karakterine kadar ayrıntıların işlenmiş olması okumayı daha da lezzetli yapıyor. Kitapdaki baş kahraman Prens Mişkin, Suç ve Ceza'daki Raskolnikov adeta antitezi olarak işlenmiş.Kitabı okurkenki tavsiyem notlar alın ve aldığınız notları daha sonra birer makale haline getirin.Böylelikle hem daha çok özümsemiş hem de kendinize birçok şey katmış olursunuz.
351 syf.
·Beğendi·10/10
Fevkalade. Benim en çok değer verdiğim yabancı yazardır. Tüm eserlerini herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Edebiyat dünyasının lokomotifi kim sorusunun cevabıdır kendisi.
351 syf.
Eşsiz bir roman güzel bir aşk hikâyesi, dostoyevski hayatı, dönemin rusyasi, bu dünyada iyi olmak mümkün mudur , yoksa bu biraz da budalalık mıdır dostoyevski bin mükemmel psikolojik analizleri , insan ruhuna yönelik düşünceleri, iyilik ile kurnazlık, saflık ile günah,aşk ile inanç arasındaki tehlikeli bölgelere giriyor. dostoyevski'nin bu güzel romanında prens mişkin'i anlamakta güçlük çekeceksiniz ilk başlarda ama sonra onu anlayıp hak verecek kendinize budala diyeceksiniz.

kitap kesinlikle en iyi aşk romanıdır. prens'in kimi sevdiğini asla anlayamayacaksınız.
ve kitap'ın sonunu üzüntülü bulacaksınız.
kitabı okurken çıldırmamanız asla elde değil. yinede iyi okumalar.
Dostoyevski’nin gözünden iyi insan modeli olan prens Lev Nikolayeviç Mışkin in hikayesidir.Yazarın hayatından kesitler taşır.Olumaya değer bir klasik.