Yaşar Kuru

Yaşar Kuru

Yazar
5.0/10
1 Kişi
·
12
Okunma
·
2
Beğeni
·
104
Gösterim
Pedagoji bilgisi yetersiz olan birçok anne-babanın hayallerini süsleyen unsur 'kendi ayakları üzerinde dimdik duran çocuk' yetiştirmektir. Ancak böyle bir anlayışın, uygulamada hiç de işe yarar olmadığına hemen her gün şahit oluyoruz. Çünkü insanın cılız bedeni, hayatta yüklendiği onca sıkıntıya, probleme ve darbelere tek başına meydan okuyabilecek özellikte değildir. Bu yüzden; ruhen ve bedenen sağlıklı insan demek, başkalarıyla yardımlaşarak ayakta kalmaya çalışan insandır.
...Çocuğu yaşama bağlayan tek faktör sevilmek, sevildiğini bilmektir. Onun için hayatı yaşanır ve çekilir kılan yegane unsur anne-baba sevgisidir.
“Kendisine;aptal,geri zekalı,pısırık,tembel,yaramaz denilerek ruhsal şiddet uygulanan hiçbir çocuk annesini babasını sevemez.”
“Kişiliği yıpratılmış,benliği ezilmiş bir çocuk;nefsinin zararlı isteklerine karşı direnme gücünü yitirir.”
“Çocuğun doğuştan sahip olduğu hakların ve ona ait olan hukukun sınırlarının ihmali daha ziyade aile ortamında gerçekleşmektedir.Bu noktada rol alanlar ise ekseriyetle anne babalardır.Buna benzer durumlar karşısında çocuk,duygusal gelişim açısından,kendisini kontrol edebilmekte yetersiz kalmaktadır.Ayrıca,özgüvenini yitirmekle beraber,başta ailesi olmak üzere insanlara güveni sona ermektedir.”
Yaşar Kuru
Sayfa 57 - Çocuğun Ev İçi Şiddete Tanık Olması
...en büyük tehlike de "cinsel egitim"in okullarda verilmesi olur. Herkesin özeli olan bu konunun topluca, uluorta tartışılması birçok sakıncalar içerir. Özellikle "ergenlik" eğitiminin bu şekilde verilmesi oldukça sıkıntılıdır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yaşar Kuru
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.