Yasemin Tokatlı

Yasemin Tokatlı

YazarÇevirmen
8.2/10
52 Kişi
·
121
Okunma
·
0
Beğeni
·
258
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Bu kitabı okumaya başlama nedenim , youtube ve diğer yerli/yabancı sosyal mecralarda nibiru ve anunnakiler hakkında sık sık içeriklere ve tartışmalara denk gelmem.
Genelde bu inanışı savunan insanların neredeyse hepsi Zecharia Sitchin'i referans almalarından dolayı bütün ön yargılarımı arkada bırakarak açık bir zihin ile bu kitabı okumaya başladım ancak sonunu getiremedim.

Kitap fantazya olarak bakıldığında ilgi çekici güzel bir kurgu olarak kabul edilebilir. Ancak sorun şu ki ; Zecharia Sitchin bu kitabındaki bilgileri , sümer tabletlerinden çevirdiğini ve bu bilgilerin yazılı tarih olduğunu öne sürüyor. Bunu yaparken de "sözde" çevirilerinden özenle kelimeleri alıp kendi zihninde oluşturduğu fantastik bir dünyaya uyarlayıp , okuyucuya bunların sümer tabletlerinde yazdığını söylüyor.

Zecharia Sitchin ,

"Mahmut ile Veli yakar top oynuyor" cümlesindeki 'yakar top' u alıp , 'güneşten koparılmış muazzam bir parça' olarak çevirmiş , bu çeviriden dolayıda böyle bir muazzam güce sahip olan Mahmut ve Veliyi Tanrı olarak düşünüp ,
"Mahmut ve Veli Güneşten bir parça aldılar ve ellerindeki muazzam güç ile insanlığa Füzyon teknolojisini öğrettiler"
tarzında çeviriler yapıp kitap yazmış.
Benim gözümde bu suçtur ve görünene göre bir çok bilimsel camiada da Zecharia Sitchin suçlu ve dolandırıcı olarak görülmüş.

Zecharia Sitchin 1920 doğumlu ve 1950 yılına kadar muhabirlik yapmış ve sonrasında nakliye şirketinde yöneticilik yapmış birisi. Gördüğü ve kanıtlanmış tek eğitimi Ekonomi üzerine. O yıllarda normal bir dil öğrenmek bile oldukça zor iken , eğitimi olmadan antik sümerce , akadca öğrenmesi ve bu dilde uzmanlaşması açıkçası imkansız. Hatırlatmak isterim ki o dönemlerde ne internet var ne de "Sümerce yaz kurslarımız başlamıştır" tarzı imkanlar. Sitchin'in en büyük avantajı o yıllarda sümer tabletleri ,şu dönemdeki gibi sanal ortama aktarılamadığından bu metinlere olan erişim imkanı ve bunlar üzerinde çalışan uzman sayısı oldukça azdı. Sitchin bu bilgi boşluğundan yararlanarak kendi "sözde" çevirileriyle oluşturduğu kurgusal kitaplarını çıkararak ciddi bir kazanç elde etmiştir.
426 syf.
·2 günde·7/10
Kitap teorik fiziğin karmaşasını ve ağırlığını hissettiriyor. Bu kitabı okumaya başlamamın sebebi EPR paradoksuna ve bell eşitsizliğine dair detaylı bilgi almaktı kitap bunların hepsini sağladı ancak kitap da çok fazla metafizik içeren bölümler var bu beni biraz sıktı. Açıkcası kuantum mekaniğinin bu tarz durumlara alet edilmesini pek sevemiyorum. Fizik ve şuur gibi konuları bilim dışı olarak buluyorum yazar da bu konuda deterministler ile çok çatışmış. Elle tutulur bulduğu bir hipotez üzerinden bütün kitabı yazmış ama dediğim gibi okunabilecek tek tarafı EPR paradoksu ve Bell eşitsizliği gibi kuantum mekaniğinin ana temelleri onun harici bayat kalıyor.
464 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
12.Gezegen'de Sitchin Sümerlerin tarihini masalsı bir kurgu ile anlatıyor. Serinin ilk kitabı olarak bayağı bir bilgi yüklemesi yapıyor. Ancak hikaye daha çok yazarın Eski Ahit ile Sümer ve Asur tabletlerini kıyaslaması ve kopuk noktaları tamamlaması neticesinde ortaya çıkıyor. Sümer medeniyetinin nasıl bir anda ortaya çıktığına ve bu medeniyetin gelişmişlik derecesine vurgu yapan yazar, buna sebep olarak ise dünya dışı varlıklara ilişkin hipotezini ortaya atıyor. Yazarın çıkarımları her ne kadar olağan dışı gelse de aslında tutarlı birtakım fikirler olduğu yadsınamaz. İnsanlık tarihine, kadim medeniyetlere meraklıysanız okumanızı tavsiye ederim. Kitap 10 kitaplık Dünya Tarihçesi serisinin ilk kitabıdır. Fakat konuya eleştirel yaklaşmak açısından Samuel Noah Kramer ve Muazzez Çığ'ın kitaplarını da okumak gerektiğini düşünmekteyim.
419 syf.
Sümer'den başlayarak Musa'ya kadar olan dinler tarihini derleyip toparlamasını başarılı bulduğum bir kitap oldu.
Fakat yazarın sonuç çıkarmalarında çeşitli tutarsızlıklar mevcut. Buna rağmen eldeki verileri kitabın sonunda mantıklı bir neticeye ulaştırabildiğini söyleyebilirim.
464 syf.
Dinin söylediklerine mi inanmalıyız? bilimin ortaya koyduklarımı sadece bilebildiklerimiz? İnançlarımızı sorgulasak da, yeni buluşlar yapılsa da hep bir soru işareti olacak sanırım. Cevap tekte olabilir, birden çokta.
Şimdi neden böyle bol sorulu bir giriş yaptım "12. gezegen" kitabı için. En eski medeniyet olarak tanıdığımız Sümer medeniyetinden geriye kalan mirasın ortaya koyduğu bu kitapta bahsi geçen tüm gelişmeler bir çok soruya cevap olurken, yeni sorular da meydana getiriyor tabii ki. Tıpkı kı kitabın son cümlesi gibi. "Ve eğer Nefilimler, Dünya üstünde "insanı" yaratan "tanrılar" idiyseler, 12, gezegen üstünde Nefilimleri yaratan sadece evrim miydi?"
464 syf.
·Beğendi·10/10
Sümerler toplumunu bu kadar ayrıntılı ve güzel anlatmak çok ciddi bir emeğin ürünü. Tablet çevirileri ve ciddi bir araştırma sonucunda ortaya konumuş olası bir iddia..
138 milyar yıllık evrenin geçmişinde 7 buçuk milyar yıllık dünya tarihinin çok kısa bir zaman dilimi olan 450 milyon yıllık bir süreciniN son 11 bin yılını anlatıyor. Bence fazlasıyla olası iddialar var. Yalanlanmadığı sürece dinlerin ve insanın varoluşunun, medenyetİn ortaya nasıl çaktığına dair sağlam temelli net açıklamaları var.
Bunu okuyup güzel uydurmuş diyenlere özellikle belirtmek isterim ki dünya da 14 sümerologtan hiçbiri bu adamı yalanlamamış.
Gökten kitap indiğine inanıpta genetik mühendisliğe inananmamakta ayrı bir kafa tabi. Kitap Tanrı’yı reddetmiyor aksine din ve bilimi birleştiriyor. Belki de bizim uzun yıllar sonra ulaşabileceğimiz bir toplumdan bahsediyor. Kafanızı çok sağlam karışıtırabilir. SORGULAYACAK OLGUNLUKTA DEĞİLSENİZ OKUMAYIN. ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM
464 syf.
·39 günde·Beğendi·8/10
12. Gezegen, çoktan beri merak ettiğim, gökten gelen tanrılar, düşen melekler ve dünya üzerinde aklımın almadığı bazı şeyleri biraz daha anlaşılır kılmak üzere Mehmet Mollaosmanoğlu tarafından tavsiye edildi. Yıllar önce okuduğum ve hayran kaldığım Tanrıların Arabaları kitabının ardından ufkum iyice açıldı.

Kitap dünyamızın çok ama çok uzun zaman önce Nefilimler adı verilen bir ırk tarafından sömürge gezegen olarak seçildiğini, uzun süre dünyamızda faaliyet gösterdikten sonra, ağır işlerde kullanmak üzere insan ırkını yarattığını ve sonra çeşitli nedenlerle Tanrı Enlil'in bizden kurtulmak isterken kardeşi Enki'nin bizi nasıl savunduğunu anlatıyor. Yazılı tarihin Sümerliler ile ortaya çıkmasından öte, dünya üzerinde ilk yaratılan insanların (homo sapiens) bizzat Sümerliler olduğunu öne sürüyor. Bunu ispatlamak için tabletler (ipad değil, kil tablet), kazılar, Eski Ahit, Tevrat ve İncil gibi kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca tanrı, adak, ibadet gibi kavramların ne şekilde ortaya çıktığı, insana tarımı, hayvan evcilleştirmeyi kim, nasıl öğretti bunlardan da bahsediliyor.
http://ucalisan.blogspot.com.tr/...echaria-sitchin.html
464 syf.
·54 günde·Beğendi·8/10
masal tadında bir anlatım yazarın elinde bulunan belgelerle arkolojik bulgularla böyle bir hikaye çıkarması gerçekten ilginç doğruluğu ise tartışılır düzeyde dili yalın anlatım güzel ve şaşırtıcı bir kitap
463 syf.
·Beğendi·8/10
Bilimin realite olarak egemen olduğu dönemlere kadar birtakım doğa olayları toplum tarafından farklı bir konumda görülen kişilerce yorulanmaya çalışılıyordu. İster istemez yorumlar kehanet vari bir nitelik kazanıyordu bazende abuk-subuk yorumlara varabiliyordu. Bazı dönemlerde ise Yıldızlara bakıp insanların ya da devletlerin geleceği hakkında kehanetlerde bulunuyorlardı. Aslında bu yorumlamayı yaptıranlar genelde zengin ya da konum sahibi kimseler oldukları için yorumların da kendileri lehine olmasını istediyorlardı. Bir nevi avunma da diyebiliriz. Bilim ne zamanki cehalete üstün gelmeye başladı işte o zaman büyücülerin papucu da dama atıldı çünkü tüm olayların akla ve mantığa uygun açıklamaları olduğu bilimsel çalışmalarca açıklandı. İlk çağlardan Aydınlanma çağına gelen bir süreç idi gerçi hoş günümüzde bile halen bu tür maskaralıklara olan inanç azda olsa var, bundan ötürü şarlatanlar varlıklarını devam ettirmekte.
Arkadasla Kitabı bulamıyorum satışı yok yardımcı olabilir misiniz lutfen onerebileceginiz yada bulabilecegim bir yer varsa yardımcı olabilirsiniz memnun olurum teşekkürler...

Yazarın biyografisi

Adı:
Yasemin Tokatlı

Yazar istatistikleri

  • 121 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 145 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.