Adı:
12. Gezegen
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758007585
Çeviri:
Yasemin Tokatlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ruh ve Madde Yayınları
Baskılar:
12. Gezegen
12. Gezegen
Bu kitap, dünyanın göksel atalarının varlığını kanıtlayan şaşırtıcı belgeler sunuyor. Dünyamızın, binlerce yıl önce dünya dışından gelen zeki varlıklar tarafından ziyaret edildiği ve insan uygarlığının gelişimine bu varlıkların katkısı olduğunu öne süren yazar, Sümer mitleri ve destanlarını kullanarak "Dünya Tarihini" yeniden yazıyor. Yazar, arkeoloji ve antropolojinin sağladığı verilerle bir zamanlar dünyamızda yaşamış olan üstün bir ırkın varlığını açıklayan şaşırtıcı kanıtları gün ışığına çıkartıyor.
(Tanıtım Yazısından)
464 syf.
·10 günde·Beğendi
Sümer tabletleri, Eski Ahit, Tevrat ve İncil araştırmalarından yola çıkarak, sağlam mantık örgüleri kuran, çok değerli bilgiler kazandıran, insanoğlunun yaradılışını, dünyaya ne amaçla geldiğini öğrenmek isteyenlerin, farklı gerçekleri öğrenmeye kendini hazır hissedenlerin okuması gerekli bir kitap.
Bu kitabı okumaya başlama nedenim , youtube ve diğer yerli/yabancı sosyal mecralarda nibiru ve anunnakiler hakkında sık sık içeriklere ve tartışmalara denk gelmem.
Genelde bu inanışı savunan insanların neredeyse hepsi Zecharia Sitchin'i referans almalarından dolayı bütün ön yargılarımı arkada bırakarak açık bir zihin ile bu kitabı okumaya başladım ancak sonunu getiremedim.

Kitap fantazya olarak bakıldığında ilgi çekici güzel bir kurgu olarak kabul edilebilir. Ancak sorun şu ki ; Zecharia Sitchin bu kitabındaki bilgileri , sümer tabletlerinden çevirdiğini ve bu bilgilerin yazılı tarih olduğunu öne sürüyor. Bunu yaparken de "sözde" çevirilerinden özenle kelimeleri alıp kendi zihninde oluşturduğu fantastik bir dünyaya uyarlayıp , okuyucuya bunların sümer tabletlerinde yazdığını söylüyor.

Zecharia Sitchin ,

"Mahmut ile Veli yakar top oynuyor" cümlesindeki 'yakar top' u alıp , 'güneşten koparılmış muazzam bir parça' olarak çevirmiş , bu çeviriden dolayıda böyle bir muazzam güce sahip olan Mahmut ve Veliyi Tanrı olarak düşünüp ,
"Mahmut ve Veli Güneşten bir parça aldılar ve ellerindeki muazzam güç ile insanlığa Füzyon teknolojisini öğrettiler"
tarzında çeviriler yapıp kitap yazmış.
Benim gözümde bu suçtur ve görünene göre bir çok bilimsel camiada da Zecharia Sitchin suçlu ve dolandırıcı olarak görülmüş.

Zecharia Sitchin 1920 doğumlu ve 1950 yılına kadar muhabirlik yapmış ve sonrasında nakliye şirketinde yöneticilik yapmış birisi. Gördüğü ve kanıtlanmış tek eğitimi Ekonomi üzerine. O yıllarda normal bir dil öğrenmek bile oldukça zor iken , eğitimi olmadan antik sümerce , akadca öğrenmesi ve bu dilde uzmanlaşması açıkçası imkansız. Hatırlatmak isterim ki o dönemlerde ne internet var ne de "Sümerce yaz kurslarımız başlamıştır" tarzı imkanlar. Sitchin'in en büyük avantajı o yıllarda sümer tabletleri ,şu dönemdeki gibi sanal ortama aktarılamadığından bu metinlere olan erişim imkanı ve bunlar üzerinde çalışan uzman sayısı oldukça azdı. Sitchin bu bilgi boşluğundan yararlanarak kendi "sözde" çevirileriyle oluşturduğu kurgusal kitaplarını çıkararak ciddi bir kazanç elde etmiştir.
464 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
12.Gezegen'de Sitchin Sümerlerin tarihini masalsı bir kurgu ile anlatıyor. Serinin ilk kitabı olarak bayağı bir bilgi yüklemesi yapıyor. Ancak hikaye daha çok yazarın Eski Ahit ile Sümer ve Asur tabletlerini kıyaslaması ve kopuk noktaları tamamlaması neticesinde ortaya çıkıyor. Sümer medeniyetinin nasıl bir anda ortaya çıktığına ve bu medeniyetin gelişmişlik derecesine vurgu yapan yazar, buna sebep olarak ise dünya dışı varlıklara ilişkin hipotezini ortaya atıyor. Yazarın çıkarımları her ne kadar olağan dışı gelse de aslında tutarlı birtakım fikirler olduğu yadsınamaz. İnsanlık tarihine, kadim medeniyetlere meraklıysanız okumanızı tavsiye ederim. Kitap 10 kitaplık Dünya Tarihçesi serisinin ilk kitabıdır. Fakat konuya eleştirel yaklaşmak açısından Samuel Noah Kramer ve Muazzez Çığ'ın kitaplarını da okumak gerektiğini düşünmekteyim.
464 syf.
·4 günde·10/10
Bu kitabı okumadan önce Ari kitabını okumuştum. Orda dipnotlarda sürekli 12. Gezegen kitabından alıntılar vardı. Okumak lazımdı. Kitap dünyanın ve insanların oluşumunu farklı bir şekilde dile getiriyor ama kanıtlara dayandırılarak. 12. Gezegende yaşayan nefilim ya da Anunnakiler olarak isimlendirilen insanların -kitapta ve tabletlerde tanrı olarak görülmüşlerdir- dünyadan yararlanmak için insanların evrimi hızlandırarak oluşturmalarını ve süreçleri anlatıyor. Okudukça insan o tabletleri merak ediyor. Gerçekten de Sümerlerden önce gelişmiş bir topluluk da yok. Her şey olası görünüyor. Uzaylıların olmaması zaten anormal olurdu. Kitap bitince 12. Gezegene ne olduğu ya da Anunnakilere ne olduğuna dair bir şeyler bekledim merakla. Belki bu durumu açıklayan tabletler vardır diye. Ama ordan sonrası yok. Kitabın sonunda da aynı şeyleri sorarak bırakmış zaten yazar. Bence herkesin okuması gereken bir kitap. Geçmişe ışık tutuyor. Kitabı yalanlayanlar da gökten inen kitaplara inanırlar ama kanıtlarla sunulan şeylere inanmazlar zaten. Kitabı okuduktan sonra bu konu öyle sarıyor ki merak içinde araştırmaya girişiyor insan. Başka kitaplarla devam edeceğim.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Sümerler toplumunu bu kadar ayrıntılı ve güzel anlatmak çok ciddi bir emeğin ürünü. Tablet çevirileri ve ciddi bir araştırma sonucunda ortaya konumuş olası bir iddia..
138 milyar yıllık evrenin geçmişinde 7 buçuk milyar yıllık dünya tarihinin çok kısa bir zaman dilimi olan 450 milyon yıllık bir süreciniN son 11 bin yılını anlatıyor. Bence fazlasıyla olası iddialar var. Yalanlanmadığı sürece dinlerin ve insanın varoluşunun, medenyetİn ortaya nasıl çaktığına dair sağlam temelli net açıklamaları var.
Bunu okuyup güzel uydurmuş diyenlere özellikle belirtmek isterim ki dünya da 14 sümerologtan hiçbiri bu adamı yalanlamamış.
Gökten kitap indiğine inanıpta genetik mühendisliğe inananmamakta ayrı bir kafa tabi. Kitap Tanrı’yı reddetmiyor aksine din ve bilimi birleştiriyor. Belki de bizim uzun yıllar sonra ulaşabileceğimiz bir toplumdan bahsediyor. Kafanızı çok sağlam karışıtırabilir. SORGULAYACAK OLGUNLUKTA DEĞİLSENİZ OKUMAYIN. ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM
464 syf.
·39 günde·Beğendi·8/10
12. Gezegen, çoktan beri merak ettiğim, gökten gelen tanrılar, düşen melekler ve dünya üzerinde aklımın almadığı bazı şeyleri biraz daha anlaşılır kılmak üzere Mehmet Mollaosmanoğlu tarafından tavsiye edildi. Yıllar önce okuduğum ve hayran kaldığım Tanrıların Arabaları kitabının ardından ufkum iyice açıldı.

Kitap dünyamızın çok ama çok uzun zaman önce Nefilimler adı verilen bir ırk tarafından sömürge gezegen olarak seçildiğini, uzun süre dünyamızda faaliyet gösterdikten sonra, ağır işlerde kullanmak üzere insan ırkını yarattığını ve sonra çeşitli nedenlerle Tanrı Enlil'in bizden kurtulmak isterken kardeşi Enki'nin bizi nasıl savunduğunu anlatıyor. Yazılı tarihin Sümerliler ile ortaya çıkmasından öte, dünya üzerinde ilk yaratılan insanların (homo sapiens) bizzat Sümerliler olduğunu öne sürüyor. Bunu ispatlamak için tabletler (ipad değil, kil tablet), kazılar, Eski Ahit, Tevrat ve İncil gibi kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca tanrı, adak, ibadet gibi kavramların ne şekilde ortaya çıktığı, insana tarımı, hayvan evcilleştirmeyi kim, nasıl öğretti bunlardan da bahsediliyor.
http://ucalisan.blogspot.com.tr/...echaria-sitchin.html
464 syf.
Dinin söylediklerine mi inanmalıyız? bilimin ortaya koyduklarımı sadece bilebildiklerimiz? İnançlarımızı sorgulasak da, yeni buluşlar yapılsa da hep bir soru işareti olacak sanırım. Cevap tekte olabilir, birden çokta.
Şimdi neden böyle bol sorulu bir giriş yaptım "12. gezegen" kitabı için. En eski medeniyet olarak tanıdığımız Sümer medeniyetinden geriye kalan mirasın ortaya koyduğu bu kitapta bahsi geçen tüm gelişmeler bir çok soruya cevap olurken, yeni sorular da meydana getiriyor tabii ki. Tıpkı kı kitabın son cümlesi gibi. "Ve eğer Nefilimler, Dünya üstünde "insanı" yaratan "tanrılar" idiyseler, 12, gezegen üstünde Nefilimleri yaratan sadece evrim miydi?"
464 syf.
·54 günde·Beğendi·8/10
masal tadında bir anlatım yazarın elinde bulunan belgelerle arkolojik bulgularla böyle bir hikaye çıkarması gerçekten ilginç doğruluğu ise tartışılır düzeyde dili yalın anlatım güzel ve şaşırtıcı bir kitap
Arkadasla Kitabı bulamıyorum satışı yok yardımcı olabilir misiniz lutfen onerebileceginiz yada bulabilecegim bir yer varsa yardımcı olabilirsiniz memnun olurum teşekkürler...
%22 (102/464)
·Beğendi·Puan vermedi
Gece yatarken uykumu feda edip okuduğum ikinci ePub kitap biraz bilim-kurgu gibi görünse de aslında alimler tarafından imkansız olarak görülmüyor. Bazı hesaplamaların sonucunda mevcut güneş sistemimizin bu şekilde çalışması için bir gezegenin eksik olduğu varsayılıyor. Daha doğrusu yörüngesinin binlerce yıl süren yolculukta henüz modern yaşamımız ile kesişmediği için varlığı tespit edilememiş olduğu ortaya atılıyor. Ama bu bizden önceki uygarlıklar için geçerli değildi. Hatta bu gezegenin sahipleri ilk kayıtlara geçen uygarlığı olan Sümerlerin ve böylece modern insanın ataları olduğunu tahmin edenler arasında Zecharia Sitchin de yer alıyor. Belgeler sunarak bu teorinin gerçek dışı olmadığını kanıtlamaya çalışan yazarın ne denli ikna edici olduğunu henüz şahsım için söyleyemem. Şimdilik ortaya attığı iddiaları kayda geçirip o efsanevi Sümer uygarlığı ile ilgili bazı bilimsel eserleri ek olarak incelemek istiyorum. Bu sebeple ülkemizin bir numaralı Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ hanımın kitaplarına başvuracağım. Bu kitap hakkındaki düşüncelerimi bu yüzden sadece okuma kolaylığı ve emek konusunda değerlendirip puanlarımı vereceğim. Şu ana kadar enteresan bilgiler içerip okumaya devam etmemde bir engel oluşmadı. Anlatma stili akıcı ve zorlamadan ilerletiyor. Bu şekilde devam edecek mi göreceğiz...

Daha fazlası için tıklayın: http://gamzenindunyasi74.blogspot.com/...udugum-kitaplar.html
464 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
İlginç bilim kurgusal yanı ağır basan ama tarihsel ve tarih öncesi verilerin özgün bir yeniden okunması olan kitabın olumsuz yanı , yazarının bütün olayları Tevrata,Yahudi tarihine ve mitoslarına dayandırması.
Yüz binlerce, hatta milyonlarca yıllık, acı verecek derecede yavaş seyreden insanın gelişiminden sonra her şeyi böylesine birdenbire ve tamamen değiştiren ve bir-iki-üç dokunuşta, yani M.Ö. 11.000, 7.400 ve 3.800'ler civarında, ilkel göçebe avcıları ve yiyecek toplayıcılarını, çiftçilere ve çömlekçilere, derken şehir kurucularına, mühendislere, matematikçilere, gökbilimcilere, metalürjistlere, tüccarlara, müzisyenlere, yargıçlara, doktorlara, yazarlara, kütüphanecilere, rahiplere dönüştürüveren şey neydi?
"Artık biz de tıpkı eskiler gibi, Satürn'ün ötesindeki gezegenlerin farkındayız. Öyleyse On İkinci Gezegen'in varlığına dair kadim kanıtları niye kabul etmeyelim?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
12. Gezegen
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758007585
Çeviri:
Yasemin Tokatlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ruh ve Madde Yayınları
Baskılar:
12. Gezegen
12. Gezegen
Bu kitap, dünyanın göksel atalarının varlığını kanıtlayan şaşırtıcı belgeler sunuyor. Dünyamızın, binlerce yıl önce dünya dışından gelen zeki varlıklar tarafından ziyaret edildiği ve insan uygarlığının gelişimine bu varlıkların katkısı olduğunu öne süren yazar, Sümer mitleri ve destanlarını kullanarak "Dünya Tarihini" yeniden yazıyor. Yazar, arkeoloji ve antropolojinin sağladığı verilerle bir zamanlar dünyamızda yaşamış olan üstün bir ırkın varlığını açıklayan şaşırtıcı kanıtları gün ışığına çıkartıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 105 okur

  • Naz
  • Samsarasibel
  • Firuze Ayışığı Erşan
  • Gökçe Demir
  • Osman BALCI
  • Mahir..
  • Ofelia
  • Hülya Giritli
  • AyAz
  • HIKIKOMORI

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%4
25-34 Yaş
%16
35-44 Yaş
%48
45-54 Yaş
%24
55-64 Yaş
%4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%34.9
Erkek
%65.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (12)
9
%20.8 (10)
8
%22.9 (11)
7
%10.4 (5)
6
%2.1 (1)
5
%6.3 (3)
4
%0
3
%0
2
%2.1 (1)
1
%2.1 (1)