Gönderi
12.Gezegen Yalanı
Bu kitabı okumaya başlama nedenim , youtube ve diğer yerli/yabancı sosyal mecralarda nibiru ve anunnakiler hakkında sık sık içeriklere ve tartışmalara denk gelmem. Genelde bu inanışı savunan insanların neredeyse hepsi Zecharia Sitchin'i referans almalarından dolayı bütün ön yargılarımı arkada bırakarak açık bir zihin ile bu kitabı okumaya başladım ancak sonunu getiremedim. Kitap fantazya olarak bakıldığında ilgi çekici güzel bir kurgu olarak kabul edilebilir. Ancak sorun şu ki ; Zecharia Sitchin bu kitabındaki bilgileri , sümer tabletlerinden çevirdiğini ve bu bilgilerin yazılı tarih olduğunu öne sürüyor. Bunu yaparken de "sözde" çevirilerinden özenle kelimeleri alıp kendi zihninde oluşturduğu fantastik bir dünyaya uyarlayıp , okuyucuya bunların sümer tabletlerinde yazdığını söylüyor. Zecharia Sitchin , "Mahmut ile Veli yakar top oynuyor" cümlesindeki 'yakar top' u alıp , 'güneşten koparılmış muazzam bir parça' olarak çevirmiş , bu çeviriden dolayıda böyle bir muazzam güce sahip olan Mahmut ve Veliyi Tanrı olarak düşünüp , "Mahmut ve Veli Güneşten bir parça aldılar ve ellerindeki muazzam güç ile insanlığa Füzyon teknolojisini öğrettiler" tarzında çeviriler yapıp kitap yazmış. Benim gözümde bu suçtur ve görünene göre bir çok bilimsel camiada da Zecharia Sitchin suçlu ve dolandırıcı olarak görülmüş. Zecharia Sitchin 1920 doğumlu ve 1950 yılına kadar muhabirlik yapmış ve sonrasında nakliye şirketinde yöneticilik yapmış birisi. Gördüğü ve kanıtlanmış tek eğitimi Ekonomi üzerine. O yıllarda normal bir dil öğrenmek bile oldukça zor iken , eğitimi olmadan antik sümerce , akadca öğrenmesi ve bu dilde uzmanlaşması açıkçası imkansız. Hatırlatmak isterim ki o dönemlerde ne internet var ne de "Sümerce yaz kurslarımız başlamıştır" tarzı imkanlar. Sitchin'in en büyük avantajı o yıllarda sümer tabletleri ,şu dönemdeki gibi sanal ortama aktarılamadığından bu metinlere olan erişim imkanı ve bunlar üzerinde çalışan uzman sayısı oldukça azdı. Sitchin bu bilgi boşluğundan yararlanarak kendi "sözde" çevirileriyle oluşturduğu kurgusal kitaplarını çıkararak ciddi bir kazanç elde etmiştir.
12. Gezegen
8.5/10
· 244 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Yorum
1
Paylaşım
12
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
derler toydemir
Bilinmezkimse Hangi çağ olursa olsun toplumun azımsanmayacak bir kısmı daima bu tarz şeylere inanacak ve büyük bir şevkle savunacaktır. Ne yazık ki bu durum başlıklar değişse de 1000 yıl sonra bile değişmeyecek. 10 bin yıl önce mayalarda da bu böyleydi, 5000 yıl önce mısırlılarda da, günümüzde de bu böyle. Bir düşüncenin doğruluğundan ziyade ilginçliği önemlidir destekçi bulabilmek için. Düşen bir yıldırımı "bulut ile yer arasındaki negatif ve pozitif elektrik yüklerinin pozisyonlarına göre" diyerek açıklamaya başlamaktansa "Tanrıların kralı zeus'un hiddetinin eseri... " diyerek açıklandığında daha çok ilgi uyandırır. O yuzden ki şuan bile insanların çoğu "Yıldırım neden düşer?" sorusuna cevap verecek bilgiye sahip değilken "Yıldırım ve zeus" ikilisi hakkında daha fazla bilgiye sahiptir. Bu kitaplarında parlamasının sebebi de bu. Nasıl bir tarih bölümünde bu kitabı kaynak olarak gösteriyorlar bilmiyorum ancak ciddi ciddi bir eğitimci bunu gerçek kaynak olarak okutuyorsa benim görüşüme göre meslekten men edilmelidir. "nasıl bilimsel bir gerçek gibi kabul etmiş?" sorusunun cevabını ise dünyadaki her 10 insanın dokuzunda açıkça görebilirsin.
Tayfun
Şu lanet kil tabletler ve çözülemeyen bir dünya gerçek. Gerçeklikleri ne derece doğru bilmiyorum lakin yapılan işçilik ve sürülen materyaller bir aldatmaca ürünü değilse kesinlikle antik çağın geleceğe ışık tutacağını düşünüyorum. Bahsedilen teknolojilerin o çağlarda yapımı imkansız ve dünya dışı maddeler ile karşılaşmaları ve tasvir edelin çizimler ayrıca hayret verici bir olay. O kadar bilinmezlik varken madde olarak altını keşfetmeleri ve altın ile haşır neşir olmaları insanın aklında soru işaretleri de getirmiyor değil. Sanırım şu da ayrı bir gerçek ki bütün antik kazılarda İngilizlerin sadece bilmek istediklerini biliyoruz. Aksi mümkün değildir. İnceleme için teşekkür ederim.
9