Yaver Suphi Bey

Yaver Suphi Bey

Yazar
6.9/10
9 Kişi
·
16
Okunma
·
1
Beğeni
·
352
Gösterim
Hedefimiz hürriyettir. Türkistan’ı hürriyet'e kavuşturmak için uğraşmak vazifemizdir. Hürriyetten başka istiklalden başka hedefimiz gayemiz yoktur.
— Paşa dedi. Siz ki hiç yoktan Meşrutiyet'i ele almış bir kumandan, kahramansınız. Bize Türkistan istiklalini de bahşedeceksiniz. Neden endişe ediyorsunuz. Ölmekten korkmuyoruz. Yabancı idare altında kalmaktan korkuyoruz.
227 syf.
·2 günde·8/10
Ölüm... ölümden mi korkacağım. İşte hayat. Onun en mühim ve en çetin yollarını geçtim. İstanbul'dan Makedonya'ya... Oradan Manastır'a... Nihayet Selanik, İstanbul... Otuz üç yıllık bir halifeyi tahttan indiren bir grup arasında. Nihayet, iktidar mevkii. Cihan Harbi, bu arada yaptığı işler. Başkumandan Enver Paşa ve dostları Almanlara karşı "Enverland", "Enveristan",
Memleketi" diyecek kadar büyüyen Enver Paşa, bundan sonra feci âkıbet... Mağlubiyet... Firar... Almanya, Rusya, Türkistan, Nihayet Buhara'ya kilometrelerce uzakta bir yer. Balcivan feci şekilde uzak bir dağ tepesi ve şimdi: Müthiş bir vaziyette kalmıştı. Artık askerlik, mantık denilen esasen uzak bir avuç askerle karşısındaki müthiş düşmanlara meydan okumağa çalışıyordu.
Enver Paşa birdenbire sol elini kaldırdı ve sonra bir kursunla kalbinden vuruldu..40 yillik hayatina cok sey sigdirmisti bir darbeyle basa gelen üc etkili kişiden biriydi.Ve darbeden sonra Cemal Paşa ile kendi rütbelerini terfi ettirmisler Enver Paşa albayken genarellige yükseltiyor kendisi Osmanli devletinin ordu baskomutani vekilli oluyor.. Hayatinda hic siyasi tecrübesi olmayan bu adamlar birinci dünya savaşına yakin o karişiklik zamaninda üc cihanda topraklari olan Osmanliyi acemi bi sekilde idare etmisler ve birinci dünya harbinde savastan yenilgi ile ayrilmasina neden olmuslar..Hele ki Talat Paşanin yaptigi tek meslek posta memuru( kesinlikle küçümsemiyorum sadece siyasi liyakati yoktu) iken kendini bir anda Osmanli sadrazami buluyor ve bu göreve yanlis hatirlamiyorsam üç defa getiriliyor siyasetten ve siyasi tecrübeden yoksun bu adamlar belkide Osmanli devletinin hizli sekilde parcalanmasina zemin hazirliyorlar..Osmanlı'yı tekrar ayaga kaldirmak icin yola cikan Enver-Talat-Cemal Paşalar sonlari da ayni sekilde hüsran ile neticeleniyor, kendi ükelerinde binlerce km uzakta serseri kursunlarla sehit oluyorlar..
227 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Kitabı okurken madem bu kadar mühim bir adamsın neden milli mücadeleye destek vermedin neden kaçtın gittin diye düşünmeden edemedim. Evet Atatürk ve milli mücadeleye saygılı olduğu belirtiliyor ama bu yetmez. Bu kadar işlere girişmiş bir adam belki Musul, Batum ve hatta Trakya'nın bizde kalmasını sağlayabilirdi. Bir çırpıda okunabilecek türden bir kitap. Enver paşanın hayatını bir hocadan veya güvendiğiniz birinden dinlemişseniz tekrar okumaya gerek yok diye düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.