Yücel Aydemir

Yücel Aydemir

YazarÇevirmen
8.0/10
1 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
1.224
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Şimdi Yücel Aydemir ağabeyimize bir soruyla başlamak istiyorum. Yani benim İngilizcem yerlerde sürünür ama özgün adı Brothers of Earth olan bir eseri ben bile Uzay Düğümü diye çevirmem be abi. Şimdi tamam eski dönem falan diyeceğiz ama o dönem de bilgisayar yerine kalem kullanıldığından kalemi güçlü olanların sıyrıldığı ve her alanda da öncülerin çok bilgili olduğu bir dönem görüyoruz. Böyle bir dönemde de buna da ben akıl sır erdiremiyorum. Yazılı eserlerde insan biraz daha ciddiyet arar her zaman.
Bir ara Robinson’a giriş yapacağız diye de korktum. Bir ada yalnızlık çalışmalar ve karşılaşma derken korktuğum başıma gelmedi şükür. Bir de dostumun bir tarifi var. Uzun boylu, ince yapılı ve adaleli. Hangi dünyanın insanı bunlar? Neredeler. Benim serzenişim değil bu tabi, bir arkadaşımdan duydum yaa.
Kurt’un ya da tam adıyla Kurt Liam t’Morgan u Patrick Edward’ın bu garip macerasında aslında olaylar falan hoş ama hani böyle normal bir roman düşünün. Böyle roman içinde alışılageldik şeyler olur ya hani, tanışmalar konuşmalar falan, roman aslında böyle gidiyor. Bu yüzden hani bilim kurgu olduğunu hissettirmesi için sadece içindeki canlıların isimleri bize yardımcı oluyor. Bir de kitabın bilim kurgu türünde olduğunun belirtilmesi. Bunun dışında gayet hoş bir kitap aslında.
Mesela bir de mantık hatasından bahsedeceğim. Methi ile Nefan arasında bir savaş oluyor denizde. Yahut da denizde bir gemi diyelim. Suya ne indiriyorlar dersiniz? Kürek. Evet yanlış duymadınız, kürek. Şimdi bilim kurgu kitaplarında alışmışız uçana kaçana, burada kürek görünce hani yazar bunu neye göre bilim kurgu yazdı neye göre BASKAN bunu seriye dahil etti inanın bu mantık hatasında şaşırdığım kadar şaşırmadım ben.
Aslında kötü bir kitap değil ama bilim kurgu türüne de uygun değil. Bilmiyorum, ben yakıştıramadım bu türe bu kitabı. Tabi hoş kitap ya hani bizim neslin diline doladığı ‘Gideri Var’ tabiriyle örtüşebilecek bir kitap. Neyse çok arafta kaldım, iyi akşamlar diliyorum..
Baskan bilim kurgu serisinin on birinci romanı. İdare eder diyebileceğim bir roman. Kurt Morgan adında bir pilot düşman gezegenin gemisi ile savaşırken gemi parçalanır ve bir gezegene zorunlu iniş yapar. Burada farklı iki tür insan vardır. Kta adında bir soylu insan tarafından yakalanan Morgan, bir süre onlarla yaşar ve hatta evin hizmetçisi ile evlenir. Ancak düşman ırklar Nefan şehrinde gerilimi yükseltir ve iç savaş çıkar. Bu arada kaçmaya çalışan Kta ve Morgan, İndresul filosu tarafından yakalanır. Buranın en yetkili insanı, Nefan'ı fethetmeyi kafasına koymuştur. Acaba Morgan ve Kta, bunu engelleyip ölen yakınlarının intikamını alabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yücel Aydemir
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.