Yüksel Başarmış

Yüksel Başarmış

Çevirmen
7.3/10
10 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
119 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dün başlayıp bugün bitirdim. Olağanüstü bir kitaptı. Anlam yoğunluğu, duygu zenginliği bakımından baş döndürücü olarak nitelendirebilirim. Kitabı bitirdiğinizde iyi ki okudum hissiyatı yaratıyor, benzer edebi lezzetleri aramaya teşvik ediyor, bir solukta okunuyor. Öykü de akılda kalıcı pek çok özlü söz var. Kusursuz akıcı bir çevirisi vardı imla yönünden bir hataya rastlamadım. Panama yayınlarından çıkmış basımı okudum. Çeviri Merve Cam'a aitti. Toplam 119 sayfaydı. Kitabı okumamış olanlara özellikle yeni okur kitlesine tavsiye ederim.
88 syf.
·4 günde·8/10
Baron Frederich M. 36 yaşındayken, ölen ailesinden kendisine kalan mirasla, günlerini kadınlar, antikalar, kitaplar arasında geçiren birisidir. Son zamanlarda içinde bir boşluk hisseder. Bir pazar gecesi başına gelenler onu derinden etkiler ve artık hayatı bambaşka bir bakış açısıyla şekillenir.


BU KISIM SPOİLER İÇERİR


Gecede, önce at yarışı sırasında bakıştığı kadının kocasının yere düşen kuponunu ayağının altında saklar. Kazanan kuponun parasını alır, yeniden oynar, yine kazanır. Suçlu hissetmek isteyen ama hissiz bir şekilde, geldiği arabayla ordan uzaklaşır. Eğlence yerine gider. Bir hayat kadınının peşine takılır. Kadın ve iki adam onu tuzağa çekip parasını almak ister. Baron hissizlikle itiraz etmez. Adamlar şaşırır ve neredeyse para istedikleri için özür dileyecek duruma gelirler. O gece bir çok şeyin farkına varmıştır artık.