Yunus Ender

Yunus Ender

Çevirmen
8.5/10
15 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
186 syf.
·Puan vermedi
Sizlere tadı damağımda kalan bir kitap okudum demek isterdim ancak ne yazık ki böyle olmadı.Yayınevinin ve çevirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış bulunuyorum.Cümleler hatalı,gereğinden fazla uzun ve dolayısıyla anlaşılması zor.Sürekli kısa yerine uzun olmayan,alçak yerine yüksek olmayan gibi tanımların kullanıldığı,anlatım bozukluğu hat safhada bir kitap olmuş.Fiziki özelliklerini bir kenara bırakacak olursak özetle şunları söyleyebilirim;yazar kitle psikolojisini her ne kadar iyi anlatsa da kendini çok fazla tekrar etmiş.Örneklendirmeleri çok zayıf buldum.Bu tarz kitap yazanlar,sadece akademik olma arzusuyla topluma mal olamazlar. Bu nedenle daha çok örnek vermeleri taraftarıyım.Yazarımız örneklerini hep Fransa üzerinde kısıtlamış.Bu kadar mı kötüydü bu kitap diyorsunuzdur hemen yanıtlayım o kadar da kötü değildi.Kitlelerin ruhu,mantıksız eylemleri ve düşünceleri nasıl yaptığını açıklıyor.Ancak hükümler fazla kesin.Bir de kadınlar gibi kitleler de büyük aşırılıklara gider diye saçma bir cümle yer alıyor.Bence psikoloji/sosyoloji bilimleri kesin hükümlerden,aşırı genellemelerden biraz uzak olmalı.Bu noktada alıntılar paylaşarak kitabın beğendiğim yerlerini sizlerle paylaşmak isterim.
Bilgisiz ve bilgin,bir kitle içinde bulununca olayları objektif olarak gözlemlemek bakımından aynı yetenek düzeyine inerler.
Kitle halinde bulunan bireylerde imkansızlık mefhumu kaybolur.
Kitleler zekayı değil,orta şeyleri bir araya toplarlar.
Kitleler delil ve kanıtlarla değil modellerle yönlendirilirler.
Tapınaklarda geleneklerden daha heybetli putlar yoktur ,saraylarda geleneklerden daha güçlü hükümdarlar bulunmaz.
Önderler değerlendirmeleri ile pek az nüfuslarıyla daha fazla etki ederler.
Siyasi meclisler Dahilerin şöhretlerini en az tanıttıran yerlerdir.Orada zaman ve mekana uygun zekalar itibar görür ve vatana değil ,partilere hizmet değer kazanır.
216 syf.
Kitleler hic bir zaman gercege susamamistir. Hoslarina gitmeyen mantiksizliklar karsisinda gercekdisi eger kendilerini cekerse, bunu ilahlastirarak buna yonelmeyi daha ustun tutarlar. Onlari hayallere cekmesini bilenler onlara hakim olurlar ve hulyalarini ortadan kaldiranlar da onlarin kurbani olurlar.
216 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Siyasilerin veya diktatörlerin, bazen anlamadığımız ve asırlardır değişmeyen sözlerinin ve davranışlarının nedenini çok iyi bir şekilde ifade etmiştir yazar. Kitleler nedir, nasıl davranırlar, kitleler nasıl yönetilir ve bu gibi soruların cevaplandığı muhteşem bir eserdi.
216 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitlelerin psikolojisinin nasıl hareket ettiğini yaşayış biçimlerini nelere yön verdiklerini örneklerle veren , günümüz toplumunun ne şekil aldığını bu kitaptan anlayabilirsiniz.
Okurken sizi bilgilendirecek ve sıkmayacak bir kitap.