Yusuf Acar

Yusuf Acar

Yazar
6.5/10
19 Kişi
·
61
Okunma
·
0
Beğeni
·
800
Gösterim
Adı:
Yusuf Acar
Unvan:
Yazar
Ortodoks inançlarına bu denli karşı çıkan bir öğretinin(Bogomilizm),ister istemez bölgenin sosyal yaşamının tüm öğeleri üzerinde önemli yankıları olmuştu.Özellikle kilise ile devlet çıkarlarının böylesine iç içe olduğu bir dönemde Ortodoks inancının reddi,kaçınılmaz olarak yasalara bir başkaldırı ve toplumsal bir düzenin tümüne yöneltilmiş bir meydan okumaydı.
Peter d'Aumont'u kendilerine önder olarak alan Tampliyeler ise İskoçya'ya kaçtılar.Onlar da oradaki Operatif mason localarıyla birleştiler.Bir bölümü Iskoçya kralı Robert Bruce'un kurduğu orduya katıldı.Iskoçya'nın İngiltere ile tutuştuğu bir savaşın kazanılmasında gösterdikleri yararlılıktan ötürü,Robert Bruce Tampliyelere olağanüstü ayrıcalıklar tanıyıp örgütlenmelerine izin verdi.
Diğer ezoterik ekollerde olduğu gibi Masonluk'ta da başkan,yani Üstadı Muhterem,güneşin doğuşuna atfen,doğuda oturur.Bir loca sembolik olarak,güneşin ilk ortaya çıktığı zaman çalışmalara başlar.
Rönesans akademileri örgütlenme biçimi olarak Neo-Platonculara benzemekle birlikte,Platon ve Pythagoras felsefelerine,bilim,sanat ve büyüye hep Mısır açısından bakıyorlardı.
Ashmole 2000 sayfalık günlüğünde Masonluktan yalnızca 2 kez bahseder.İkinci kayıt 10 Mart 1682 tarihlidir,yani tekrisinden 35 yıl sonra,Londra'da bir toplantıya katılmıştı.Merasimin ayrıntılarını ise kaydetmemişti.
Masonlukta yüce bir varlığa inanmak zorunludur. İsmine ne denirse densin, yüce bir kudretin var olduğuna inanmayanlar, Masonluğa kabul edilmezler.
Ateistler Madon olamaz.
Yusuf Acar
Sayfa 23 - Nokta Kitap
1723 yılına gelindiğinde,günümüzün ulusal Mason Localarına temel olan Anderson yasaları yayınlandı.Anderson yasalarının ortaya koyduğu ulusal kavram ve anlayışlar çerçevesinde tüzüğü oluşturmayı benimseyen temel düşünce değişim rüzgarını yakalamanın yanında özü korumayı amaçlamıştır.
Aslında Hermesçilik, Neo- Platonculuk ve Gnostisizm "iki katlı" felsefelerdi. Bir katında kitleler için inançlar, öteki katında seçilmişler için bilgi yani "Gnosis" vardı. Ne var ki, Gnosis akılsal bir bilgi olmayıp, insanın kendini bilmesi gibi sezgisel ve bilinçsel bir süreci kapsamaktaydı.
Hz.Süleyman mabedini 2 bölüme ayırdı ve iç bölümü en kutsal olarak niteledi.Dua etmek için yapılan bu yer ile gizli kutsal bölüm arasında kimsenin bilmediği bir geçit vardı.Gizli bölümün içinde "Ahit Sandığı" yer alırdı.Içinde veya dışında altın ile kaplanmamış hiçbir bölüm yoktu.
172 syf.
·4/10
Kitabı okuma amaçlarımdan en önemlisi neden Yahudi soykırımı yapıldı ve Hitler neden Yahudilerden bu denli nefret edip Bi holokost yapmaya karar verdi? Sorumun cevabını almaktı. Sanırım yazar bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı için bu konuyu açıklayamamış. Genel olarak farklı bir din ve kültürü tanımakla geçti okurken zaman. Ve kitabın sonunda kendime şunu söyledim : Her din kendi dünyasında evrensel ve kendine özel. Daima saygı duyulmalı ve tanınmalı, tanınmalı ki önyargılar yıkılabilsin ve hayalini kurduğumuz barış dünyasına barış ütopyamıza Bi adım daha yaklaşılsın..
160 syf.
·13 günde·8/10
Kitabın Yazarı oldukça sıradışı, hakkında neredeyse hiç bilgi yok, farklı mahlas'da kitap yayınladığı söyleniyor bir de şöyle bir haber var "Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Müşavir vekili Yusuf Acar casusluk suçlaması ile Hollanda’dan sınırdışı "

Kitabı başarılı bir araştırma olarak niteleyebilirim. Öncelikle genelde tüm tarikatların özünü barındırdığı mısır mitolojisi, sonrasında gnostizm, hermestiz, kabala ve sonrasında da masonluğun içinde yer alan tarikatlar, gülhaçlar, tapınak şovalyeleri, bogomiler vs. Hepsi hakkında oldukça tatmin edici tarihsel bilgiler ediniyorsunuz.

Her ne kadar kaynakça kısmında eleştirilerim olsa da oldukça detaylı ve ender bilinen bir konuda net bir tarihsel bilginin verilmesi kitabın değerini nazarımda yükseltti.
Göze batan, abartılmış yada çelişkili bir anlatım yada bilgi sunumuna rastlamadım. Tarihsel bir düzende, akıcı ve duru bir dille aktarılan bilgiler beni tatmin etti ve dolayısı ile kitabı beğendiğimi söyleyebilir. Hatta yazarın başka bir kitabını daha aldım.

Tek eleştirim kaynakça kısmına. Kitabın tüm ciddiyetini ve yazarın emeğini çöpe atacak gereksizlikte. Hangi mantıkla eklenmişler anlamak mümkün değil. Çünkü kitapta yer alan pek çok bilgiyi forum istelerindeki çöp alıntılarla derlemek olanaksız.

İlgili detay şuydu;
- Pomakların bogomil mezhebi ile ilişkilendirilmesi, anne tarafım pomak - ve bu bilgi pomak tarihinde bile ender geçer, pomaklar dahi bilmez.

- kaynakça kısmında bir dizi kitaptan sonra en az 20 adet web sitesi kaynak gösteriliyor. Bunların içinde forumbiz.biz gibi forum siteleri de var.

- internette metin araştırması yaptım. Bogomilizm ile ilgili tüm araştırma notları kitapta yer aldığı biçimde internette de vardı. Hangisi öncül kaynak bilemiyorum.
246 syf.
·86 günde·Beğendi·9/10
Gerçekten yıllar süren çok ciddi araştırmaların ürünü olan kitap. Hristiyan teolojisi ile ilgili bir ders kitabı niteliğinde.
Tapınak şövalyeleri ve Sion Tarikatı üzerine genel bir anlatım mevcut(ilgili diğer kitaplara kıyasla) bununla birlikte Hristiyanlığın ortaya çıkış tarihi ve Hz İsa dönemi detaylı bir biçimde anlatılmıştır.
Kitabı okuduğunuzda anlıyorsunuz ki; bu eserin ortaya çıkması için Vatikan'dan İstanbul'a ve ezoterik gruplara kadar belki de onlarca yıl alan araştırmalar yapılmış. Hristiyanlık tarihi için mutlaka okunması gerekir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yusuf Acar
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 61 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.