Yusuf Arslan

Yusuf Arslan

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
83
Gösterim
Sincar'daki jenositten sonra dünyanın en mağdur insan topluluğu arasında Ezidilerin ön sıralarda olduğuna kuşku yoktur. Birçok Ezidi kadın, içsavasta ölürken birçogu ISID'in elinde köle yapılmıştır. BM açıklamalarına göre ISID'in elinde 3.000-5.000 arası Ezidi kadının seks kölesi olarak tutuldugu düşünülmektedir.
Güneydoğu Anadolu'da 'yedi Ezidiyi Müslüman yapan kişinin önce eli yeşil olur, sonra cennete gider' şeklinde bir inanış vardır ki, bu onlara müdahalenin temel sebeplerinden birisini oluşturmaktadır. "Müslüman görevlilerden çekindigimiz için açıktan ibadet yapmamaya ve dinimizden bahsetmemeye çalişıyoruz" diyen Sevra adlı kadın, Müslüman çadır kent görevlileriyle karşı karşıya gelmemek icin ibadetlerini gizli gizli yaptıklarını ifade etmektedir.
Yine "sığınmacilık sürecinde tek başına olmaları, annelik rolleri, sorumluluklarının ve rollerinin artması, süreçten erkeklere göre psikolojik bakımdan daha fazla olumsuz etkilenmeleri, iş bulma konusunda daha fazla güçlük yaşamalari vb.nedenlerden ötürü kadınların sığınma sürecinden erkeklere göre daha olumsuz etkilendikleri görülmektedir.
Öteden beri savaş ve sığınmacilar meselesinde kadın sığınmacılar hassas bir konu olmuştur. Çünkü sığınmacı kadınlar dünyanın her yerinde erkeklere oranla daha büyük zorluk çekmişlerdir. Kadınlar fiziksel-duygusal, cinsel işkenceler, taciz, tecavüz, seks işçiliğine zorlanma biciminde erkekler tarafından sistemli saldırıların hedefi olmuşlar
Araştırmanın odak noktasının kadınlar olmasının nedenleri şöyle sıralanabilir:"Kadınların cinsel şiddetin tüm çeşitlerini savaş ve silahli çatışmalar sırasında yaşamaları dünya çapında rastlanan ve adeta kanıksanan bir durum olmuştur". Toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılıklar, cinsel taciz, cinsel şiddet, seks işçiliği, zorla evlendirme, kumalık, sosyal/kültürel/dini adet ve törelerden, önyargılardan kaynaklanan dıslamalara daha fazla maruz kalabilmeleri, eşin ölmesi durumunda tehlikenin sığınmacı kadınlar için daha fazla artması savaş süreci içinde yer almiş kadınların önemli dezavantajlarıdır
Bugün Güneydoğu Anadolu'nun pek çok şehrinde imam nikahıyla Irak ve Suriye'den getirilen çok sayıda savaş mağduru kadın yaşamaktadır.
Safi adlı Ezidi kadın "Benim güneşe karşı dua ettigimi gören görevli yanima gelerek bu putperestliktir, günahtır, vazgecin, terk edin, bırakin bunları" dediğini ifade ederek çadır kent görevlisi tarafından ibadetine müdahale edildiğini söylemiştir.
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
2014/2015 yıllari arasında isid zulmunden kacmaya calisan sincan(sengal) ezidileriyle ilgili yapilmis bir arastirma sonucudur bu kitap. Isid tarafindan saldiriya ugrayan kacis yollarinda acliktan susuzluktan can veren insanlarin yakinlarinin tanikligiyla bir dram var bu kitapta.
Turkiyeye siginan cadirkentlerde yasam mucadelesi veren isid korkusu surerken icinde bulunduklari sartlarin dinlerinden dolayi dahada kotuye gitmesi, kadinlarinin, cocuklarinin halen isidin elinde olmasi, verdikleri kayiplar ve dunyanin onlari gormemesi. Özellikle savaslarda kadinlar daha cok yara alir, tecavuze ugrayan, kacirilip kole pazarlarinda satilan, yasina gore fiyat bicilen inanmak istemeyecegimiz kadar gercek  ve aci durumlarla yuzlesiyoruz bu kitapla.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yusuf Arslan
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.