Zafer Özden

Zafer Özden

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Yunanca, kritikos sözcüğünden kökenini alan eleştiri (criticism), sözlük anlamıyla tefrik etmek, idrak etmek (discern) ve yargılamak (judge) anlamlarını barındırmaktadır.
Film, ekran üzerindeki gerçekliği kırmıştır; bir gerçeklik yerine, olası bir gerçekliğin yapımı ortaya konmuştur; ve o izleyicinin zihinsel psikolojisine aktarılmıştır.
Film eleştirmeninin misyonu, ortlama filmlerde örtülü olarak verilen sosyal temsilleri ve ideolojileri ortaya çıkarmak ve bunlar aracılığıyla filmlerin etkilerinin yarattığı sorunları her yerde aşmaktır.
Film eleştirmenin temel işlevi, bir sanat yapıtı, kültür ürünü, iletişim aracı olarak filmi anlamak, çözümlemek ve okuyucusunu bilgilendirmek üzere düşüncelerini aktarmaktır.
Tarihsel film eleştirisi, sinemayla daha çok akademik ve entellektüel düzeyde ilgilenen kimselerin dikkatini çeken bir eleştirel yaklaşımdır. Bu nedenle tarihsel film eleştirisinin örnekleri daha çok akademik yayınlarda görülür.
Psikanaliz kurama dayalı film eleştirisi, filmlerin eleştirilmesinde özellikle yönetmenin ruhsal dünyasının ve bilinçaltının dışavurumunu ya da toplumsal, kollektif bilinçaltının dışavurumunun izlerini bulmaya girişmekte ve filmleri tıpkı bir düş süreci gibi ele alarak, filmlerin manifest (açık) içeriğinin altında yatan latent (örtük) içeriğini ortaya çıkarma amacını taşımaktadır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zafer Özden
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 2 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.